Ne yrittävät rikkoa yhteiskunnan viemällä vallan instituutioilta.
Suomessa ne romuttavat ensin eduskunnan.
Katsokaa MAGA-liikettä, Unkaria tai Puolaa – jokaisessa demokraattisilta instituutioilta, kuten oikeuslaitoksilta ja journalismilta, on viety vapauksia
populismin nimissä.
PS toimii kuten äärioikeistolaiset muuallakin, onko kokoomus juonessa mukana ?
8
116
Vastaukset
- Anonyymi
Voimakas murros on menossa USAn tyyliin.
- Anonyymi
Luulen, että USA on kohta valmis uuteen sisällissotaan.
Presidentit yleensä haluaisivat toimia kansaa yhdistävänä tekijänä, ainakin Euroopassa on ollut näin. Mutta Trumpetti haluaa vain kärjistää vastakohtaisuuksia ja yllyttää kannattajiaan väkivaltaan vastustajiaan kohtaan. Eikö Trumpetti välitä mitään amerikkalaisten hyvästä, ajattelee vain omaa etuaan ja historiankirjoihin jäämistään "loistava" presidenttinä. Ehkä jääkin historiaan, mutta aika toisenlaisessa mielessä.
Olen muuten usein ajatellut, että kaksipuoluejärjestelmät ovat erityisen otollisia räikeälle vastakkainasettelulle.
- Anonyymi
Seuratkaa mitä asioita äärioikeisto ajaa USA:ssa. Ei siinä ole mainittavaa eroa perskokoomuksen agendaan Suomessa.
- Anonyymi
Kokoomus on antanut eliitin etujen vuoksi apupuolue persuille liika tilaa rasismiin ja vihapuheisiin sekä propagandaan Näin sitä Suomea mädätetään.Synkältä näyttää.Ihmettelen Kokoomusta.
Mihin ihmeen rasismiin? Pahin rasismin pesäke Suomessa on SDP:n taistelujärjestö ay mafia joka sortaa niitä jotka sen elättävät eli yrityksiä! Ilman tuottavaa yritystoimintaa kun ei olisi koko ay toimintaakaan! Kun kuuntelee mitä vasurit puhuvat vaikka eduskunnan kyselytunneilla niin vihapuheet oikeistoon saavat vallan uusia ulottuvuuksia. Nykyinen hallitus on pelastamassa Suomea siltä tuholta, mitä vasurit ovat aikaan saaneet!
- Anonyymi
Extyökkäri kirjoitti:
Mihin ihmeen rasismiin? Pahin rasismin pesäke Suomessa on SDP:n taistelujärjestö ay mafia joka sortaa niitä jotka sen elättävät eli yrityksiä! Ilman tuottavaa yritystoimintaa kun ei olisi koko ay toimintaakaan! Kun kuuntelee mitä vasurit puhuvat vaikka eduskunnan kyselytunneilla niin vihapuheet oikeistoon saavat vallan uusia ulottuvuuksia. Nykyinen hallitus on pelastamassa Suomea siltä tuholta, mitä vasurit ovat aikaan saaneet!
Höpöhöpö! Sinä et taida edes tietää, mitä rasismi tarkoittaa.
Ei SDP (tai ay-liike) yritä sortaa yrityksiä. He haluavat, että työläisetkin saavat heille kuuluvan osansa yrityksen menestyksestä. Ilman työläisiä yritykset eivät toimisi. Työläisilläkin on oikeus ihmisarvoiseen elämään eikä vain rikkailla kapitalisteilla. He kyllä pärjäävät joka tapauksessa, mutta eivät haluaisi luopua voitoistaan eikä siis maksaa säädyllisiä palkkoja. Työläiset eivät ole mitään orjia niin kuin moni kapitalisti ajattelee, vaan Suomen kansalaisia oikeuksineen.
Eikä yritysten tarkoitus ole työllistää ihmisiä. Jos yrityksen pärjäisivät ilman työntekijöitä, eivät palkkaisi ketään. Mutta kun eivät pärjää.
Nimimerkkisi on extyökkäri? Oletko siis ollut työvoimatoimistossa töissä? Sinäkin olit siis työläinen. Milloin rupesit kapitalistiksi?
- Anonyymi
PS-rasistit suostuvat mihin vaan, kunhan saavat toteuttaa omia vaatimuksiaan
ja kokoomus suostuu rasistien vaatimuksiin kunhan PS ei jarruta niitä. - Anonyymi
Perskokkareitten yhteispeli sujuu hyvin. Rasismi rulaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372363
- 561352
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361276- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586