somalinkielisten uutisohjelmien esitykset eivät näytä kiinnostavan ketään

Anonyymi-ap

Päivän Pointti: Yle kippaa rahaa somalinkielisiin uutisiin joita juuri kukaan ei katso – yhdellä jaksolla surkeat 46 katsojaa
PolitiikkaKulttuuri
27.09.2025 |13:04

Noin vuosi sitten Yle tiedotti aloittavansa arabian- ja somalinkieliset uutislähetykset. Videomuotoisia uutisjaksoja julkaistaan sosiaalisen median eri alustoilla, ja jaksot ovat nähtävissä myös Yle Areenassa. Somalinkielisiä uutisia toimittavat Wali Hashi ja Horio Abdulkadir. Arabiankielisiä uutisia toimittaa Esraa Ismaeel.

Ylen mukaan uutisten seuraaminen omalla kielellä ”auttaa sopeutumaan yhteiskuntaan ja ymmärtämään paremmin suomalaista elämäntapaa sekä madaltaa kynnystä opiskella suomen kieltä”.

Somalia äidinkielenään puhuvia oli Suomessa viime vuoden lopussa noin 25 000 henkilöä. Somalinkieliset uutiset eivät kuitenkaan näyttäisi heitä kiinnostavan, sillä katsojamäärät ovat mitättömiä.

Syyskuun aikana julkaistuilla somalinkielisten uutisohjelmien jaksoilla on Yle Areenassa vain joitakin kymmeniä käynnistyskertoja. Esimerkiksi Babaada Shacabka Finland -nimikkeellä otsikoitu uutisohjelman jakso on käynnistetty vain 46 kertaa. Areenassa uusin saatavilla oleva jakso Nastola, qaxootiga soomaalid menestyy hieman paremmin mutta vain hieman, sillä käynnistyskertoja on 62.

Muutkaan somalinkielisten uutisohjelmien esitykset eivät näytä kiinnostavan ketään juuri tätä enempää.

Somalinkielisten uutisten suosion ero verrattuna Ylen tunnetuimpiin tuotantoihin on huima: etenkin klo 20.30 päivittäin televisiossa esitettävä Ylen pääuutislähetys kiinnostaa kansaa myös Yle Areenan puolella.

Esimerkiksi eilen torstaina 25.9. esitetty Ylen pääuutislähetys on seuraavaan päivään mennessä kerännyt jo 61 160 käynnistyskertaa. Keskiviikon 24.9. iltauutisilla on Yle Areenan tietojen mukaan 62 350 käynnistyskertaa.

Yle ei näytä juuri piittaavan siitä, mikä yleisöä todella kiinnostaa, sillä Yle jatkaa sitkeästi muun muassa somalinkielistä uutistuotantoa, jonka olemassaolosta harva edes tietää. Sen sijaan esimerkiksi viime syksynä Yle kertoi lopettavansa huippusuositun Arto Nybergin keskusteluohjelman. Nybergin talk show keräsi parhaimmillaan jopa liki puoli miljoonaa katsojaa.

Kansanedustaja Sanna Antikainen on kuvannut somalinkielisten uutisten tuotannon näyttäytyvän lähinnä keskisormenosoituksena suomalaisille veronmaksajille.

Suomen Uutiset

PS. osaako vihreät sanoa toimintaan syyn?

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan turhaa rahanmenoa somaliankieliset uutiset jos kerran ei kukaan katso mutta ei YLE ymmärrä että ne pitäisi lopettaa turhina sekä kalliina mutta ei YLE sitä tee.

    • Anonyymi

      ei edes helsingissä?

    • Anonyymi00003

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      853
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      708
    3. 35
      577
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      570
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      33
      559
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      464
    Aihe