EU ja Ukraina neuvottelivat assosiaatiosopimuksesta vuosina 2007–2012. Sopimus sisälsi:
Taloudellisen yhteistyön syventämistä
Vapaakauppasopimuksen (DCFTA)
Poliittista lähentymistä EU:n sääntöjen ja arvojen mukaisesti
Miksi sopimus "kaatui" vuonna 2013?
Ukrainan hallitus oli valmis allekirjoittamaan sopimuksen Vilnassa marraskuussa 2013, mutta presidentti Janukovytš vetäytyi viime hetkellä. Syitä:
1. Venäjän painostus
Venäjä vastusti Ukrainan EU-lähentymistä ja uhkasi taloudellisilla pakotteilla, erityisesti energiatoimituksilla ja kaupalla.
Venäjä tarjosi sen sijaan Ukrainalle 15 miljardin dollarin tukipaketin ja halpaa kaasua, jos se ei allekirjoittaisi sopimusta EU:n kanssa.
2. Pelko taloudellisista seurauksista
Janukovytšin hallinto pelkäsi, että siirtyminen EU-standardien mukaisiin säädöksiin ja vapaakauppaan olisi lyhyellä aikavälillä haitallista Ukrainan heikolle taloudelle.
Ukrainalla oli suuri velkataakka, ja se tarvitsi nopeasti rahaa.
3. Sisäpoliittiset syyt
Janukovytš ja hänen tukijansa olivat läheisessä suhteessa Venäjään, ja EU-lähentyminen olisi merkinnyt reformien vaatimista, kuten korruption vastaisia toimia, jotka eivät sopineet vallanpitäjien etuihin.
Miksi Ukrainan assosiaatiosopimus EU:hun kaatui 2013?
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741