Hallituksen leikkaukset kurjistavat tpaljon, ettman niit parempi

Anonyymi-ap

Hallituksen leikkaukset kurjistavat taloutta niin paljon, että ilman niitä tilanne olisi parempi – VM kiistää
Taloustutkijoiden laskelmien mukaan edes velkaantuminen ei lopu, vaikka Suomi leikkaa rajusti. Ministeriö pitää laskelmia yksioikoisina.

Hallituksen puoliväliriihessä paljastui, ettei velanotto ole lähivuosina taittumassa mittavista leikkaustoimista huolimatta.

Mutta tässä ei ole vielä kaikki, väittää Uuden talousajattelun keskuksen UTAK:n tuore raportti.

Sen mukaan hallituksen sopeutustoimet eivät laisinkaan pure velkaantumiseen, vaan peräti lisäävät sitä. Lisäksi sopeutuksella on raportin mukaan talouskasvua selvästi kuristava vaikutus.

Vähälle huomiolle jäänyt raportti julkaistiin kehysriihen alla juuri ennen pääsiäistä.

4

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtionvarainministeriön omat laskelmat ovat olleet lähtökohtaisesti totaalisen pielessä viimevuodet. Talousennusteet ovat ennustaneet kasvua jo monta vuotta, mutta kasvua ei ole näkynyt. "Kasvu alkaa ensivuonna" mantraa hoetaan ja se alkaa olemanaan jo kulunut vitsi.

      Mistä näille "virkavastuu" virkamiehille maksetaan? Mikä on heidän vastuu näistä pieleen menneistä ennusteista?

      • Mehän emme kasva siirtämällä rahaa taskusta toiseen vaan pitää saada aikaan vientiä. Tarvitaan yrityksiä joiden tuotteet kelpaavat maailman markkinoille. Yritykset pitää nyt laittaa etulinjaan jotta saadaan tämä alamäki muuttumaan nousuksi. Nyt ay mafian suu kiinni ja EK ja muut työnantajajärjestöt valtaan noilla markkinoilla! Tuo on ainoa tapa selvitä tilanteesta!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Mehän emme kasva siirtämällä rahaa taskusta toiseen vaan pitää saada aikaan vientiä. Tarvitaan yrityksiä joiden tuotteet kelpaavat maailman markkinoille. Yritykset pitää nyt laittaa etulinjaan jotta saadaan tämä alamäki muuttumaan nousuksi. Nyt ay mafian suu kiinni ja EK ja muut työnantajajärjestöt valtaan noilla markkinoilla! Tuo on ainoa tapa selvitä tilanteesta!

        Suomi vie paskalaatuista puuta ja perussellua. Ei käy kaupaksi. Pitää olla ekosertifioitua puuta ja vastaavia jatkojalosteita. Ruotsalaiset osaavat.


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Mehän emme kasva siirtämällä rahaa taskusta toiseen vaan pitää saada aikaan vientiä. Tarvitaan yrityksiä joiden tuotteet kelpaavat maailman markkinoille. Yritykset pitää nyt laittaa etulinjaan jotta saadaan tämä alamäki muuttumaan nousuksi. Nyt ay mafian suu kiinni ja EK ja muut työnantajajärjestöt valtaan noilla markkinoilla! Tuo on ainoa tapa selvitä tilanteesta!

        Extyökkärin öyhötyksessä haisee totalitaristisen paskan haju. Hitler ja Mussolinikin vaiensivat ay-liikkeen. Stalinkaan ei ay-liikettä hyväksynyt, joten siellä sellaista ei edes päässyt syntymäänkään. Missä on toimiva ay-liike, siellä ei ole diktaattoreita.

        "Pikkuporvarillisesta sosiaalidemokraatista ja ammattiyhdistysliikkeen johtajasta ei koskaan saa kansallissosialistia, mutta kommunistista saa aina."

        https://fi.wikiquote.org/wiki/Adolf_Hitler

        "Historian käännekohdissa tekee voima, ainostaan voima, ratkaisevat päätökset."

        https://fi.wikiquote.org/wiki/Benito_Mussolini

        "Yhdistäkää työvänliike ja sosialismi niin saatte sosiaalidemokraattisen likkeen joka rientää suoraa tietä "luvattuun maahan""

        "Sosialidemokraatteja on lyötävä joka päivä."

        https://fi.wikiquote.org/wiki/Josif_Stalin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe