Onko Iisalmessa pyörähtävät poliisit kuuroja, vai miksi he eivät puutu jatkuviin liikennerikkomuksiin, tuohon ihan epäinhimilliseen meteliin
Onko poliisit kuuroja?
Anonyymi-ap
551048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Mitä te haette taktisella kirjoituksellanne.
Autossa istuessa ei kuule pärinää, eikä työaikana muutenkaan kiinnitä siihen huomiota. Kun joutilaana kulkee, niin kiinnittää paljon enemmän kaikkeen huomiota.
Se on kuule kuin lasten kanssa; kun kuulee leikin ääntä kaikki on hyvin. Kun ääni loppuu on jokin vialla.
Ei ne kuule kun istuvat autossa ja radiosta raikaa musiikki.
Tänään oli tutka tiellä.
Oliko se pudonnut polliisiautosta? Otitko talteen.
Iisalmessa ei onnistu edes oluen juonti.
Tuo on niin outoa Iisalmessa, ihan yleisesti tiedossa tahallinen häiriköinti kovaäänisillä autoilla ja mopoilla. Kesät talvet yökaudet keskustassa huudatetaan musiikkia ja paukutellaan pakoputkia mutta eihän se kuulema ole häiriöksi. Itse keskustasta asuneena voin vannoa että kyllä on häiriöksi ja ihan sairasta touhua on, mutta se kai kuuluu tuommosen kyläpahasen junttikulttuuriin. Ikävä vaan kun tuohon ei voida puuttua, se kai yöaikaan niin elävöittää kaupunkikuvaa .
Totta, aika erikoinen kuva annetaan muuten kauniista kaupungista.
Itse asun keskustassa kymmenettä vuotta ja en voi yhtyä väitteeseesi. Väität että kesät ja talvet huudatetaan musiikkia ym. Tuo on jo niin liioiteltua ettei mitään rajaa. Tässä pitäjässä näkyy olevan asia kun asia niin siitä tehdään hirmuinen mörkö josta paasataan vuositolkulla.
Varmaan riippuu missä päin keskustassa asuu, itse voin kyllä yhtyä edellisen kommenttiin, kyllä ihan on todellista kesät talvet öiseen aikaan kuuluva tahallinen autojen ja mopojen rälläys. Harmillisesti ei tiettyjen katujen asukkaita kuunnella tässä asiassa ja kaupungista saa ikävän kuvan, en suosittele ydinkeskustaan muuttamaan.
No kyllä se vaan on aikamoista tuo yöllinen häiriköinti keskustassa, unettomia kesäöitä on vietetty mielettömän rälläilyn vuoksi, tosiaan riippuu missä asut, voin vannoa että kyllä rälläköinti kuuluu.
Ei ole. Kaikille poliiseille tehdään kuulotesti.
Jos olisi tehokasta työtä poliisilta niin saisivat kiinni näitä mopopoikia mutta ei kun tullaan näkyvästi katsojalla paikalle ja kierretään lenkki ja sillä selvä.
Hetken kuuntelu ja suunnittelu tuottaisi paremman tuloksen mitta kaipa se on ajan puute mikä estää tehokkaamman työskentelyn.
Miksi pitäisi saada kiinni mopopoikia? Mikä ihmeen angsti on mopoilijoita kohtaan? Nuorisolla on oikeus harrastaa niin mopoilua kuin muitakin lajeja jotka heitä kiinnostaa.
Poliisihan totesi sen keskustan ajokieltokokeilun ja valvontansa perusteella, että Iisalmessa ei ole sen enempää melua, kuin missään muussakaan samankokoiesessa kaupungissa, ilta-aikainen melu on jopa vähenemään päin ja kaikkien kaupunkien keskustoissa on tietty määrä melua, eikä Iisalmi poikkea muista kaupungeista.
Olisiko keskustaan pesiytynyt muutama sellainen henkilö, jonka paikka olisi jossain aivan muualla, kuin kaupungin keskustassa ja onko tällaisten henkilöiden vuoksi, koko kaupungin hiljennyttävä??
No, edelleen eri mieltä tuosta ajokieltokokeilusta, kylläpäs ajelivat ihan huoletta mopot ja autot vaikka kiellettiin. Ja sama vanha rällinki päällä sen jälkeen ja vielä enemmän, mutta kuten joku toinenkin on todennut että riippuu missä päin keskustaa asut , itse kyllä kovasti ihmettelen että kaupunki sallii tuommoisen häirinnän, ei taida päättäjät asua keskustassa tai edes viitsiä jalkautua kokemaan mitä se liikennöinti öiseen aikaan on. En minäkään suosittele Iisalmen keskustassa asumista saatikka edes muuttamista Iisalmeen.
Kaupunki on hiljainen kuin mikä verrattuna tonne seiskat ja kasikyt luvulle. Voi että oli liikennettä. Rällättiin viikonloput yötä päivää. Oli kadut täynnä ihmisiä samoin ravintellit ja huoltsikat. Kukaan ei valittanut. Kummasti ne hotelliasukkaatki viihty muiden asukkaiden joukossa. Olkaa onnellisia että edes vielä on jonkinlaista eloa tässä kyläpahasessa.
Mutta muostelepas tarkemmin oliko autoissa -60-70 luvuilla sellaiset pakoputken kuin nykyään, oliko autot viritetty niin että kaasua kun löysää niin paukkuu oikein sarjana.
Eipä tainnut olla.
Kyllä se elo täytyisi olla jotain muta kuin rälläämistä ja tahallista häirintää.
Juuri tulin retkeilemästä. Ihmettelin kun vastaan tuli rinkkojen kanssa vaeltajia ja retkeilijöitä niin 97% niistä oli NAISIA! ..ja kaikki yli kolmekymppisiä tai vanhempia.
Nuoria ei näkynyt yhtään eikä juurikaan miehiä, kaksi pariskuntaa näin joissa toinen puolisko oli mies.
Kyllä nykyään ihmiset liikkuu todella vähän luonnossa.
Sinä ja operaatio iltarusko.
Mistähän tuo tieto löytyy?
Etkö saanut nyt spinkikselöä.
Mitenkä sitä joutaa poluilla vaeltelemaan kun pitää keskustassa kyylätä mopoja ja autoja.
Miksi mopopoikia ei kiinnosta tytöt?
Minä jo kuudennella luokalla kuolasin erästä pientä, sievää tummatukkaista tyttöä.
Mopopojat on kiinnostuneita vain toisistaan. Tule ja pridekulkueen marssijoita.
Interseksuaalit kirjoittelevat sitten loppuverryttelyn aikana.
Joo, eipä kiinnosta poliiseja Virimopot ei täällä ole yhtään normi kulkusta mopoa. Järkiään 80-100 km. Kulkevat
Tappovehkeitä.
Mistä tiedät
Menkääpäs soittamaan vaikkapa torille yöllä haitaria tai kitaraa niin polliisimaija tulee aika äkkiä paikalle ja loppui soitto mutta nämä mululunkuulat ne saa pärrätä miten lystää.
Poliisia kiinnostaa vain jos rekisterikilpi on vinossa tai auto on liian matala
Se keskustan ongelma on vain muutaman erityisherkän ihmisen pään sisällä. Tässä Iisalmen sanomista pomittu poliisin kommentti tilanteesta, ajalta kun keskustan ajokieltoa kokeiltiin:
"Poliisin mukaan kokeiluun ei liittynyt isompia ongelmia ja rajoitusaikaan kadut näyttivät pääasiassa tyhjiltä eikä liikennettä ollut.
Poliisi ei tehnyt havaintoja liikenteen siirtymisestä muualle, mutta kortteliajolenkin pohjoispäässä Kilpivirrantien varrella olevalle tontille kokoonnuttiin jonkin verran enemmän.
Poliisin mielestä liikenne rajoitetuilla katuosuuksilla on jo vuosia ollut hiipumassa ja häiriön merkitys on pienempi kuin aikaisempina vuosina. Poliisi ei usko liikennerajoituksen vaikuttaneen juurikaan keskustan liikennehäiriön määrään.
Kaupunkien keskustoissa on aina elämää ja se on tiettyyn rajaan saakka hyväksyttävä. Itä-Suomen poliisilaitos ei suosita liikennerajoituskokeilun jatkamista tai pysyttämistä edellä mainituista syistä."
Polliisi ee ymmärrä mikä on laetonta iäntä, ja mikä laellista. Eli suomeksi, ajoneuvoissa on tietyt desibelit, joita ei saa ylittää. Liikenne ei sinänsä aiheuta liikaa ääntä, vaan ne yksittäiset äänekkäät liikkujat.
Melkoista poliisin aliarvioimista.
Ongelma keskustassa ei ole liika melu, vaan ne yksittäiset yliherkät valittajat.
Kyllä, samaa mieltä. Nämä yliherkät valittajat valittaa valittamisen ilosta. Muutama päivä sitten valittivat lentoharjoituksien äänistä. On nää sellasta väkeä ettei mitään rajaa.
Teillä oli se vanha teema niinkuin ennenkin, mutta siisäänpäin ei kannata taistella siltikään.
Kyllä sitä rajaa on ja se on SF.
Henkistä väkivaltaa ennaltaehkäisevä rikostorjunta ei saisi olla siitä maininneiden riesana eikä uhkana että joutuu poistetuksi ennenaikaisesti.
No kysyppä Iisalmessa käyneiltä turisteilta millaista on yöpyä keskustan hotellissa, kyllä ihan kiusalla rälläävät ja huudattavat musiikkia niin ettei nukkumisesta tule mitään. Outo oli tuo kesäinen kokeilu liikenteen rajoittamisesta , kokonaan keskustaan ajokielto yöaikaan !
Lopulta opitte oliko tietojen tarkistelu kannattavaa vai ei.
Meillä on semmoiset omat tietoturvaohjelmat jotka eivät ole aivoriihinennekään käytettävissänne.
Ei oo resusseja
Kerro stubille kun se käy iisalmessa, tulisiko bujetista lisää varaa resursseihin.
Poliisit tekee koko ajan työtänsä. Kaikkea emme saa tietoon mitä sakottavat yms.
Hieman mielestäni luottamus poliisiin murentumut nykyään koska julkisuuteen tullut aivan liian monta tapausta joista poliisi toiminut lain vastaisesti.
Mietin että milloin joutuu itse ratsiaan tms jossa vastassa poliisi jolla moraali lain väärällä puolen.
Onkohan se ollutkin noin 250 eikä 180.
Tulipahan vietettyä uneton yö Iisalmen keskustan hotellissa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä, siitä pitivät huolen paikalliset yöautoilijat huudattamalla musiikkia kuin tarkoituksella hotellin editse ajaessa, ei hyvää mainosta Iisalmessa vieraileville. Aika outoa toimintaa paikallisilta jos kotikaupungin imago luodaan tuommoisella käyttäytymisellä. En suosittele yöpymistä Iisalmessa !
Meillä on toimiva ohiajotie, joten ollos hyvä ja valitse seuraavan kerran jokin paremmin itsellesi sopiva paikka, emme jää sinua kaipaamaan!
Terveiset Espoosta: https://yle.fi/a/74-20188562
Mopojen pärinä johti väkivaltaisiin tekoihin Espoossa
Liikenteen vaarantamisesta ja mopojen virittämisestä tuli kuluneena kesänä arkipäivää Espoossa Espoonlahden ja Kauklahden suuralueilla. Osa kaupunkilaisista on raivon partaalla.
Todella fiksu kommentti , ja toivottavasti vain tämän henkilön mielipide Ihmeellisen Iisalmen vieraanvaraisuudesta!
Niinpä ne väkivaltaiset yksilöt voi suoraan ohittaa Iisalmen, käyttäen meidän hyvin toimivaa ohiajotietä, jolloin kyseisenlaista eskalaatiota ei pääse tapahtumaan.
Se on koko kaupungin mielipide! "by Iisalmi"
Ei poliisi jouda tommosiin puuttua, niillä on tärkeämpääkin tekemista
Pitäis olla Vornasia enemmän, ne ampuis heti.
Vornanen puuttuu 🕺😁
Vornanen kuulee 👂!