Vasemmistoliiton kansanedustaja Paavo Arhinmäki kohautti kesällä 2020 todettuaan, ettei valtion tarvitse maksaa lainojaan pois. Asiantuntijat totesivat Arhinmäen olevan oikeassa.
Opimme hokemaan, etteivät valtiot ole kotitalouksia tai yrityksiä.
Talouden hippulat vinkuvat sen verran vinhasti, ettei korkojen pikaiseen laskuun taida tosissaan uskoa kukaan. Haaste onkin ymmärtää, että otettujen lainojen kanssa eletään pitkään, useita vuosikymmeniä. Velkaantuminen aiempaan matalaan korkotasoon vetoamalla on vedonlyönti sen puolesta, etteivät korot tästä enää ikinä voi nousta. Aika rohkeaa ellei jopa röyhkeää näkemyksenottoa.
Vaikka Paavo Arhinmäko oli oikeassa viisi vuotta sitten ovat ajat nyt toiset ja korkoa maksetaan niin paljon että sopeutustomia tarvitaan pelkästään korkojen maksuun.
Arhinmäen horisontti oli aivan liian lähellä, eikä Suomi enää ole hyvinvointivaltio, kiitos vasemmiston.
Eikö vieläkään velkaa tarvitse maksaa?
Anonyymi-ap
1
68
Vastaukset
- Anonyymi
Vajakkivassarit eivät älyä, että pelkästään korkokuluihin palaa rahaa esim. 2-3% korolla se 2-3MRD (3.000.000.000 euroa!) JOKA vuosi ja se joudutaan kattamaan lisävelalla eli korkoa korolle joka siis luokkaa ekana vuonna 50.000.000 eur ja tämäkin kasvaa siis sen korkoa korolle seuraavina vuosina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068