Nyt olisi hyvä aika tehdä poikkeus ja luopua antiikkisesta kekkoslovakian ajatusmaailmasta jossa sivarien viha pulppuaa.
Ennen kuin ruutitynnyri räjähtää ja aletaan oikeaan sotaan venäjän kanssa, kannattaisi miettiä jos lähetettäsiin kaikille sivareille ikä 18-65v vapaaehtoinen kutsu kuukauden kestävälle kurssille jossa tehdään heistä sotatilanteessa sotamiehiä rinatamalle..ei RUKkia tai kukkia..ihan vain se tärkein, liipasinmies rintamalle.
Se pitäsisi olla mahd helpoksi tehtävä, eli maksetaan kuluvat menot mukisematta (sivareille se on KAUHEE byrokratia paska = epätasa-arvo KELASsa ja muissa valtion laitoksissa) että saadaan heidätkin sotavahvuuteen, yleisen mainokampanjan sijasta heiltä kysytään henk. koht. kutsulla, se on helpoin tapa heidänkin tehdä päätös kuin jossain linja-autossa mainosten pohjalta..joka yl. on vastaus "eh" kun ihminen menee alimman energian mukana =luonnonlaki.
Itse olisin valmis, koska tilanne on vakava.
Koulutukset pitäsisi pitää mahd lähellä heitä, minulla se olisi esim Tikkakkoski.
Teoria kokeet voi suorittaa etänä jos tahdotaan säästää pennejä mutta harjoittelu maastossa normaalisti, perustetaan erilliset väliaikaiset osastot ja parakkititlat.
Tämä ajatus siksi koska:
#1 Suomi tuhlaa resursseja kun sivareille ei ole kunnon lokeroa sodassa, heitä ei kouluteta esim sairaanhoitoon, jonka jokainen normi uskonto varmasti hyväksyy, vaan kekkoslovakian ajatusmaailma jyrää ja heitä vihataan sillain että laitetaan syrjään kokonaan, poissa silmistä poissa mielestä = resurssien tuhlausta jonkun tyhmän idelologian takia = kuuluvat eri porukkaan, joku -40 luvulla synt. voi jopa luokitella maanpetturiksi, vaikka hallitus on ollut heitä pullollaan, kenkään mitään tekemättä asialle...pallo SUPOLLA..ja se tiputettu jo monta kertaa.
#2 He jotka vaan eivät tahtoneet silloin, voi olla muutos vanhemmniten päässä + tämä tilanne on nyt IHAN eri kuin 10v sitten, nyt voi jo olettaa että oppeja tullaan käyttämään.
Onko armeija ajatellut pitää ylimääräisiä kutsuntoja?
7
314
Vastaukset
- Anonyymi
Näen, että kokonaisuutena hyöty on vähäinen, aines parhaimmillaankin vaihtelevaa, sivareille löytyy varmaan joku huippuhomma siviiliyhteiskunnan pyörittämisessä.
- Anonyymi
Erosin armeiijasta viikon kurssilla mistä maksettiin melkeen tonni lapaan ! Tervemenoa vaan ottamaan nappia otsaan hahha hei käy kateeksi ! Just tommosia varten näitä sotia käydään.
- Anonyymi
Sä olet valmis hyvä juttu sinne vaan katotaan kauan heilut ennenku napsahtaa otsaan
- Anonyymi
Kyl sä oot ihan pelle suoraan sanottuna :D Hyvin on politikko aivo pessyt sultakin . Varmaa 10 rokotetta veressä sullakin ? jutuista päätellen..
- Anonyymi
Jos joku harva sattuu olemaan kovin innokas, MPKry tarjoaa koulutusta myös heille.
- Anonyymi
Ihmisillä on ihan oikea elämä, työ ja perhe!
Ei siinä ehdi lähteä mihinkään metsäjuoksulle!
Aloittajan kannattaisi myös kokeilla elämää? Jokaisella reserviläisellä tai siihen kuulumattomallakin on mahdollisuus liittyä vapaaehtoisesti maanpuolustustoimintaan. Googlaa asiaa, kyllä tietoa löytyy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891