hyväntahtoiseksi ja olla näkemättä Putin täysin häikäilemätön pahuutta ja vallanhimoa sodan syyksi.
Viimeisenä Merkel yrittää selittää, että sodan syy olisi korona ja syylliset mm. Baltian maat jne. jotka estivät suorat neuvottelut Putinin kanssa. Mitä muka kompromisseja Merkelillä olisi ollut antaa Putinille? Ei yhtikäs mitään ainakaan Saksasta. Vai olisiko hän luvannut rakentaa kolmannen Nord Stream putken tai luovuttaa Ukrainasta ensin puolet ja 20 v päästä loput vai mitä?
Jos Putin on päättänyt ja halunnut palauttaa entisen NL suuruuden, ei siinä auta muu kuin läpsäys korville ja nyrkki leukaan. Miten nämä suurvaltojen akkajohtajat voivat olla noin tyhmiä. Ne yrittävät ymmärtää aina pahuutta ja syyllistää syyttömät kuten vasurit.
Näillä entisillä ja nykyisillä putinisteilla on ihmeellinen taipumus yrittää selittää Putinia
4
121
Vastaukset
- Anonyymi
IL "Viron parlamentin eli Riigikogun puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Kalev Stoicescu sanoo virolaismedia Delfille, että tällainen puhe on ollut osa Venäjän retoriikkaa jo vuosia.
Venäjän johto on Stoicescun mukaan jo vuosien ajan väittänyt, että he olisivat mielellään kehittäneet hyviä suhteita Eurooppaan, elleivät tiellä olisi olleet hankalat Baltian maat ja Puola.
– Nyt hän yrittää perustella omaa epäonnistunutta Venäjä-politiikkaansa sekä siirtää syyn muille sanomalla, että me, Baltian maat ja Puola, olemme syyllisiä."
Tällaisiahan nämä Putinistit ovat. Eivät myönnä sitä, että putin kusetti ja pahasti. Kysykää vaikka Lipposelta, Haloselta, Schröderiltä, Aholta jne. - Anonyymi
Nää putinistit ovat aatteensa sokaisemia, kuten mm. taistolaiset aikoinaan. Eivät osaa käyttää järkeä.
- Anonyymi
Merkel yrittää vain pestä itseään irti tulossa olevasta katastrofista, jonka seurauksena nämä Lännen politikot joutuvat oikeuteen rikoksistaan ihmiskuntaa vastaan ja sodan lietsomisesta Ukraina avulla.
Tämä on menossa oleva häviön polku:
Mariopol, 2 prikaatia tuhoutui, Bakhmut, Kursk, joka on toistaiseksi suurin tappio, jossa kymmeniä tuhansia kuoli ja haavoittui, sekä valtava määrä kalustoa jäi Venäläisille. Pokrovsk on meneillään oleva katastrofi, jonka suuruus on lähellä Kurskia.
Nyt on motissa jo heikentyneen Ukrainan viimeiset kokeneet ja pystyvät joukot.
Mitä Zelensky ja Sirsky tekevät joukolla pakkovärvättyjä siviileitä, joilla on muutamien viikkojen koulutus takanaan ja taakse jäänyt motivaatio taistella?
Miten nämä kaksi Ukrainan sotilasjohtajaa poikkeavat Putinista?
No, ainakin he ovat sodan häviäviä osapuolia toisin kuin Putin. - Anonyymi00004
Haluutko nähdä kuumia profiileja? Täällä ne on 🔥 https://Martha.hoty.lat/Martha#/?/?/xykf13yek
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218676Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307927Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105518Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825159Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294989Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373487- 1253204
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353096Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853089Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252690