Muistatkohan mies

Sen hetken kauan kauan sitten menneisyydessä, kun tulin sun luo ja avasin sydämeni. Sä sanoit omalla kielelläsi ei. Oli elämäni vaikein hetki sen jälkeen palata paikalleni ja jatkaa loppuun asti, vaikka olin palasina sisältä. Tein silloin elämäni tärkeimmän päätöksen, jota aina välillä mietin, mutten ikinä kyseenalaista: Mies vai Musiikki.
En uskaltaisi enää tulla eteesi. En ilman tiiviisti suljettua kuorta, en sillä tavoin. Sattui sen verran.. Vain täällä uskallan sen avata. Mutta sitä päätöstä en ole katunut koskaan. Seuraan yhä samaa polkua elämässäni. Se polku on ollut hyvin vaikea, oi, tietäisitpä, mitä reittiä se on kulkenutkaan.

Sain valinnan kautta kuitenkin molemmat, sain rakkautta elämääni. Enemmän kuin ansaitsin,enemmän kuin uskalsin edes toivoa. Valitettavasti se myös estää eteenpäin menemisen. Kukaan tai mikään kun ei pysty kilpailemaan musiikin kanssa. Edes minä itse. Se kaikki palaa joka kerta mieleeni, kun soitan🥀 Niin, siinä kuuluisassa hyvässä ja pahassa.
Halusin vain kertoa. Sinä ymmärtäisit.

13

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole koskaan tavannut ihmistä, enkä tule tapaamaan, jonka ominaisuuksia arvostaisin samalla tavalla. Oikeastaan ihmettelen miten voi olla mahdollista että kohdannut sellaisen.
      Siinä tuntee itsensä hyvälläkin tavalla pieneksi.

    • Anonyymi
      • Tää on hauska, syksylaulu, alkukin on tunnettu jostain tv. ohjelmasta, erittäin piristävä=) Tulin tuolta -sivusta-tähän hyvin henkilökohtaiselta vaikuttavaan ketjuun. Musalinkkini kera. Mutt tässä tämä - toivottavasti nautitte tästä Vivaldin syksystä ! =) siinä on tunnelmaa yllinkyllin.
        https://youtu.be/H7hGiZ579cs?si=6S_I_b8_F-_E97ny


    • Anonyymi

      Kiitos palstasetä uudesta ihanasta hahmosta. Pistelkää miehet juu muisteloita tänne. Kaikki tykkää tirkistelystä

    • Anonyymi

      Olisitko voinut kuitenkin puhua kaivatun kanssa suoraan. Voi olla, että luuli sinun jo rakastuneen johonkin muuhun.

      • Anonyymi

        Varmaan jotaain sellaista ollut, että sanoo kulta tms sillai nopeasti.... :)
        voihan siinä läsähtää olkapäät, mutta samanlaisia juttuja on melkein jokaisella.

        sivu-uuno


      • Mistä sen voisi tietää, jos ei tullut itse kysymään... En ollut rakastunut. Tein vain elämäni pahimman virheen. Koska olin ihastunut..ihan toiseen..ja tunteeni menivät siitäkin sekaisin. Puhuminen pelastaa monelta.
        Taitaa olla myöhäistä..? Aikaa kulunut, kamalan kauan. Edes keskustella asiat läpi. Mutta täällä en puhu. Tunteita en enää jaa tänne, sen opin jo kerrasta! Onko sinulla asiaa minulle?


    • Anonyymi

      Jaa eipä mulle ole yksikään avannut edes tunteitaan joten miksi mun pitäisi tuntea mitään ihan periskummallinen kysymys maailmassa jossa ahneus kateus ja kaksinaismoralismi kukoistaa mitä on kaksinaismoralismi kielletään toista tekemästä jotain sellaista mitä on itse tehnyt

    • En ole ihmisesi. Ei ole kaksinaismoraalia rikottu, en ollut kenenkään puoliso. Enkä kiusannut ketään. Et ole oikea?

    • Tämä on aito nimimerkkini. Vastaajistahan en voi mitään tietää mitenkään.

      • Anonyymi

        Mene puhumaan sille ihmiselle. Se on ainoa järkevästi tehty koko kuviossa.


    • Anonyymi

      Muistan kun hyväilin piirakkaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe