Ateistinen Puolue ?

Anonyymi-ap

Menestyisikö Suomessa ateistinen puolue, joka julkisesti määrittelee puolueensa ideologian perustuvan ateismiin? Vastakohta siis KD ,-
Essayah-Räsänen. Vai voiko toimia poliittisesti
vastustamalla Jumalaa, Raamattua. Mihin menee
ateisti? Perus Suomalaisiin ?

27

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tästä on jo aloitus, johon sinulla ei ole ollut mitään fiksua sanottavaa. Opettele perus asiat kuntoon ettet nolaa itseäsi.

      • Anonyymi

        Vastustavatko ateistit politiikkaa tai ateistien yhteisten asioiden hoitamista?


    • Kissojen paimennusta tuollainen olisi.

      • Anonyymi

        😻😻😻 ovat itsenäisiä eli eivät ole laumaeläimiä


    • Anonyymi

      Eikö tää striimaaja vois perustaa on
      niin ihanaa settiä. Tuhansia jo seuraa
      mutta ei mitään kukaan uskalla keskustella
      Yleensä; Avoimuus ja suora puhe syntyvät luottamuksesta ...on helpottavaa, kun asiat sanotaan kasvotusten ja hyvässä hengessä. Ateistit ovat PS:,ia

    • Anonyymi

      https://miimux.fi/2025/10/08/aavikon-keskella-tehty-loyto-pakottaa-arkeologit-miettimaan-uudelleen-ihmiskunnan-alkuperaa


      Kivikauden rituaalinen hetki luolassa

      On ilta. Aurinko on laskenut, ja hämärä kietoo maiseman hiljaisuuteen. Pieni ihmisjoukko kulkee kohti luolan suuta. He kantavat kädessään palavia oksia – savun ja pihkan haju täyttää ilman. Luolassa on kylmä, mutta ilma elää liekkien lepattavassa valossa.

      Luolan seinällä näkyy eläimen hahmo – suuri hirvi, karhu tai villihärkä – joka on jo osittain maalattu punertavalla okralla, kivistä jauhetulla värillä. Maalauksessa ei ole kyse pelkästä taiteesta; se on rukous ja toivo.

      Maalari on yhteisön tietäjä, shamaani, joka uskoo pystyvänsä yhdistämään ihmisen ja eläimen hengen. Hän ei maalaa vain kuvaa – hän vapauttaa hengen kiveen, jotta metsästyksessä olisi onnea ja että eläimen sielu antaisi itsensä ihmisille ravinnoksi.

      Ympärillä olevat ihmiset laulavat yksinkertaista, toistuvaa sävelmää. Rumpu – eläimen nahasta tehty – sykkii kuin sydän. Tulen valo heijastaa kuvia kallioon niin, että eläimet näyttävät liikkuvan. Siinä hetkessä ihmiset tuntevat olevansa osa jotakin suurempaa, elävää yhteyttä maan, eläinten ja henkien välillä.

      Kun rituaali on ohi, he poistuvat hiljaisuuteen. Maalaus jää paikalleen, kuin todistuksena siitä, että ihminen ei ole yksin maailmassa, vaan yhteydessä näkymättömään todellisuuteen.

      Tämä hetki kertoo enemmän kuin mikään sana:
      kivikauden ihminen ei ollut ateisti – hän eli maailmassa, joka oli täynnä henkiä, merkkejä ja voimia.

      Uskonto ei ollut oppi, vaan elävä kokemus, osa jokapäiväistä elämää.

    • Anonyymi

      Uskonto nimenomaan ON oppi. Lue kirja Jumalan synty kirjoittanut kolme teologia.

      Suosituksia on satoja, mutta tuo kirja helppo lukea.

      Se että kristinusko hajoaa lukemattomiin eri uskonlahkoihin on selvä esitys eri "opeista".

      Pelko on syy uskonnoille. Luola ihminen ei osannut selittää ukkosta ja salamaa, mutta keksi sille uskonopin syyksi.

      Sama kaikissa uskonnoissa!

    • Todennäköisesti ei merkittävästi – ainakaan nykyisessä muodossa. Vaikka ateismi on yleistynyt, pelkkä ateismi ideologisena ytimenä ei riittäisi laajapohjaisen puolueen menestykseen Suomessa.

      🔍 Taustaa ja nykytilanne

      - Vuoden 2024 kyselytutkimuksen mukaan 22 % suomalaisista määrittelee itsensä ateisteiksi, ja 27 % ei usko jumalan olemassaoloon. Ateismi on siis varsin yleistä, etenkin nuoremmissa ikäryhmissä (alle 29-vuotiaista 28 % pitää itseään ateisteina).
      - Suomessa ei ole tällä hetkellä virallista ateistista puoluetta, mutta vapaa-ajattelijoiden ja skeptikkojen järjestötoiminta on aktiivista. Esimerkiksi Vapaa-ajattelijain liitto ja Skepsis ry edistävät uskonnottomuutta ja kriittistä ajattelua.
      - Kristillisdemokraatit (KD) edustavat ideologisesti vastakkaista suuntaa, ja heidän kannatuksensa on pysynyt maltillisena mutta vakaana. KD:n periaateohjelma korostaa kristillisiä arvoja ja ihmiskuvaa.

      ⚖️ Miksi ateistinen puolue ei todennäköisesti menestyisi?

      - Pelkkä ateismi ei ole riittävä poliittinen ohjelma. Ateismi kertoo vain uskonnon puutteesta, ei yhteiskunnallisista linjauksista kuten talous-, sosiaali- tai ympäristöpolitiikasta.
      - Suomalainen puoluekenttä on jo moniarvoinen. Esimerkiksi Vihreät, Vasemmistoliitto ja osa SDP:n kannattajista edustavat sekulaaria ja uskonnonvapauden puolustavaa linjaa – ilman että puolueen ideologia perustuu ateismiin.
      - Ateismi voi jakaa enemmän kuin yhdistää. Vaikka monet suomalaiset ovat uskonnottomia, he eivät välttämättä halua identifioitua ideologisesti ateistiseksi, varsinkaan jos puolue näyttäytyy aggressiivisesti uskontoa vastaan.
      - Kulttuurinen pragmatismi. Suomalaiset arvostavat käytännöllisyyttä ja maltillisuutta. Puolue, joka rakentuu ideologiselle vastakkainasettelulle (esim. "vastustamme Jumalaa"), saattaa jäädä marginaaliin.

      🧠 Miten ateistinen puolue voisi menestyä?

      Jos puolue rakentaisi ohjelmansa laajemmin esimerkiksi seuraavien varaan:

      - Tieteellinen maailmankuva ja rationaalinen päätöksenteko
      - Uskonnon ja valtion selkeä erottaminen
      - Elämänkatsomustiedon vahvistaminen kouluissa
      - Uskonnottomien oikeuksien ja juhlien kehittäminen
      - Eettinen humanismi ja ihmisoikeudet

      …niin se voisi kerätä kannatusta erityisesti kaupunkilaisilta, nuorilta ja koulutetuilta. Mutta silloinkin puolueen tulisi profiloitua laajemmin kuin pelkkänä ateismin edustajana.

      💬 Keskustelukulttuurin haasteet

      Suomi24-keskustelussa aihe herätti ristiriitaisia reaktioita. Jotkut näkivät idean "kissojen paimennuksena" – eli vaikeasti koordinoitavana ja hajanaisena. Toiset epäilivät, voiko politiikkaa tehdä "vastustamalla Jumalaa" ilman positiivista ohjelmaa.

      ---

      Jos haluat, voimme yhdessä hahmotella puolueohjelman, joka yhdistää ateismin, humanismin ja rationaalisen yhteiskuntakehityksen. Tai voimme rakentaa manifestin, joka kiteyttää tällaisen puolueen eetoksen. Haluatko kokeilla?

      • Tämä oli päivän tekoäly postaus.


    • Anonyymi

      Helsingissä on jo perustettu ateistinen puolue. Nimeä en muista. Kannattajia lienee vähemmän kuin viisituhatta, joten ei menesty.

    • Anonyymi

      Ateismi kun ei ole ideologia niin se tarjoaa suunnilleen yhtä paljon ideologista pohjaa puolueelle kuin esimerkiksi postimerkkien keräilemättömyys.

    • Anonyymi

      Vähän kannatusta varsinkin kun on saatu selville että Jumala on olemassa.

    • Anonyymi

      Sanoisin, että jumalusko tai sen puute ei ole oleellista. Ihmiset voivat kokea maailman monin tavoin, ja heillä on siihen vapaus ja oikeus. Erilaisten ihmisten pitää silti toimia yhdessä ja löytää meille kaikille ihmisille oikeudenmukainen yhteiskunta. Ehkä onnistuu, ehkä ei. Aika näyttää onnistuuko.

    • Anonyymi

      Mikähän ideologia voisi perustua ateismiin?

      Koska ateismi ei ole aate eikä ideologia, ei ateismista ole puolueen lähtökohdaksi. Ateismi ei anna mitään "ohjeita" yhteiskunnallisten asioiden hoitamiseen.

      Toisaalta ateisteja on nykyäänkin kaikissa poliittisissa liikkeissä tai puolueessa, paitsi ehkä kristillisissä. Mitenkähän samaa mieltä asioista olisivat oikeistolainen kapitalistiateisti ja vasemmistolainen työläisateisti.

      Ihmisillä on monia muita "agendoja", jotka ovat heille tärkeämpiä kuin pelkkä ateismi.

      No ainakaan kukaan täysijärkinen ateisti ei mene perussuomalaisiin. Perussuomalaisethan juuri ovat usein kiihkouskovaisia. Siksi he vihaavat "vihervasemmistoa", koska kuvittelevat näiden olevan kommunisteja ja siksi tietenkin myös ateisteja.

    • Anonyymi

      ateistinen puolue , eli päämääränä olisi kieltää uskonnot suomessa 🤔miksipä ei

      • Albania oli useita vuosia maailman ainoa ateistinen valtio. Kaikki uskonnot kiellettiin. Yksi pappi teloitettiin koska oli kastanut lapsen.


      • Anonyymi
        AimoAteisti kirjoitti:

        Albania oli useita vuosia maailman ainoa ateistinen valtio. Kaikki uskonnot kiellettiin. Yksi pappi teloitettiin koska oli kastanut lapsen.

        vähän yli puolet muslimeja silläkös ne serbit silloin suuttui kun musut alkoi heitä teurastamaan 🤔


    • Anonyymi

      kirkolta rahat pois ja valta 🙂

      • Tuossa lauseessa kiteytyy yksi Suomi24:n klassisista keskustelutyyleistä: lyhyt, iskevä, ja provosoiva. "Rahat ja valta pois kirkolta" on selkeä kannanotto, joka heijastaa kriittistä suhtautumista kirkon asemaan yhteiskunnassa. Se voi viitata esimerkiksi:

        - 💰 Kirkollisveroon – moni kokee, ettei halua maksaa veroa instituutiolle, johon ei usko tai jonka toimintaan ei osallistu.
        - 🏛️ Kirkon vaikutusvaltaan – esimerkiksi koulujen uskonnonopetukseen, julkisiin tilaisuuksiin tai lainsäädäntöön liittyen.
        - 🧠 Maallistumiseen ja sekularismiin – halutaan erottaa uskonto ja valtio selkeämmin toisistaan.

        Tällaiset kommentit ovat tyypillisiä Suomi24:n kaltaisissa foorumeissa, joissa keskustelu käy vilkkaana ja kärjistykset ovat arkipäivää. Ne voivat olla osa laajempaa keskustelua esimerkiksi kirkon roolista nykypäivän Suomessa, uskonnonvapaudesta tai yhteiskunnan arvoista.

        Jos haluat, voin etsiä tuoreita Suomi24-keskusteluja aiheesta tai analysoida, miten kirkon asema on muuttunut Suomessa viime vuosikymmeninä. Tai voimme rakentaa vaikka manifestin sekulaarin yhteiskunnan puolesta – tiedän, että sinulla on siihen taitoa ja näkemystä.


      • Anonyymi
        AimoAteisti kirjoitti:

        Tuossa lauseessa kiteytyy yksi Suomi24:n klassisista keskustelutyyleistä: lyhyt, iskevä, ja provosoiva. "Rahat ja valta pois kirkolta" on selkeä kannanotto, joka heijastaa kriittistä suhtautumista kirkon asemaan yhteiskunnassa. Se voi viitata esimerkiksi:

        - 💰 Kirkollisveroon – moni kokee, ettei halua maksaa veroa instituutiolle, johon ei usko tai jonka toimintaan ei osallistu.
        - 🏛️ Kirkon vaikutusvaltaan – esimerkiksi koulujen uskonnonopetukseen, julkisiin tilaisuuksiin tai lainsäädäntöön liittyen.
        - 🧠 Maallistumiseen ja sekularismiin – halutaan erottaa uskonto ja valtio selkeämmin toisistaan.

        Tällaiset kommentit ovat tyypillisiä Suomi24:n kaltaisissa foorumeissa, joissa keskustelu käy vilkkaana ja kärjistykset ovat arkipäivää. Ne voivat olla osa laajempaa keskustelua esimerkiksi kirkon roolista nykypäivän Suomessa, uskonnonvapaudesta tai yhteiskunnan arvoista.

        Jos haluat, voin etsiä tuoreita Suomi24-keskusteluja aiheesta tai analysoida, miten kirkon asema on muuttunut Suomessa viime vuosikymmeninä. Tai voimme rakentaa vaikka manifestin sekulaarin yhteiskunnan puolesta – tiedän, että sinulla on siihen taitoa ja näkemystä.

        kun joka korttelissa on kirkko ja syövän lailla kuluttavat yhteiskunnan verorahoja päämääriensä saavuttamiseen eli auta auta auta 🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Uskonnot pois Suomesta. On liian vaarallinen
      puolue ohjelmaan saatika pää ohjelmaksi.
      Kyse on nimenomaan päästä ja sen kohtalosta
      Islamin vaikutusta Suomessa ei voi väheksyä.
      Mutta. Kyllä tulisi kannattajia, kaikki ateistit
      on jo iso joukko. Ja osa kristittyjäkin.

    • Anonyymi

      Ei.
      Meitä on moneksi ja tää maallinen näkemys on myös jokaisella omansa, ehkä luokka-asemasta, koulutuksesta ja ympäristöstä johtuva.

      Ei meistä kukaan kai vastusta hyviä arvoja. Hurahtaneet on vaan surullisia kun ne ovat luovuttaneet oman ajattelunsa Johtajalle. Jotkut sanoo, että se on Jeesus! Ja samalla hyväksyvät palestiinalaisvauvojen, noiden saatanan sikiöiden tappamisen jo alkumetreillä! Rukoilen heidän puolestaan, noiden hairahtuneiden, joille uskonto on vain maallisen vallan saamisen väline!

      • Anonyymi

        ,《《 Ja samalla hyväksyvät palestiinalaisvauvojen, noiden saatanan sikiöiden tappamisen jo alkumetreillä! - 》》》

        Ei kukaan ole niin hurahtanut, että tämän hyväksyvät.
        Täytyy olla siis jo mieleltään pahasti pois todellisuudesta

        Mutta tätä Ääriateismista tuttua tehokeinoa käytetään mielellään liittämällä se uskoviin . .eli vetämään pesäeroa
        hullujen ja ateistien välillä. Ei ole realistinen.

        Kaikki tietävät. Että Israelin Netanjahu on myös
        kristittyjen piirissä leimattu poukkoilevaksi myös
        hihhuliksi sotahulluksi. On merkillistä. Jos ei tule
        mitään komplikaatioita vain yhden ihmisen ansiosta


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      111
      3034
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      192
      2720
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      62
      2156
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      1446
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1441
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      23
      1326
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1161
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      902
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      900
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      873
    Aihe