Rakastuminen on ansa

Rakastuminen ei ole valinta. Se on ansa. Ja paras, mitä voit tehdä, on välttää sen myrkkyä kokonaan. Kieltäydy antautumasta. Pidä itsesi ehjänä. Älä anna rakkauden tappaa sinua. Älä anna sen ryöstää kaikkea, mikä on arvokasta sinussa.
8182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Rakastuminen on luonnon temppu ihmiselle. Rakastaminen on valinta.
Rakkaus kokoaa, ymmärtää, yhdistää.
Pelko hajottaa, satuttaa, etäännyttää.

Nää sun jutut kuulostaa epävarmuuden rikkomalta ihmisyydeltä. Pelon teoilta ja puheilta.

Pelko on rakkauden vastakohta.

3Äänestä

jos ulkoilerkin niin metsässä tallaat jalalla.. karnuh sellainen ansa ytallaa sellaiseen ei mitenkään irti saa ja kuolee

Äänestä

Ei ole pakko rakastua eikä rakastaa, voi elää yksin jos se tuntuu paremmalta. Eikä suhteet onnistu mutta silloin on varmaan itsessäkin jotain mitä voisi miettiä

Äänestä

Petetyn ja katkeroituneen ihmisen aloitus tämä. Harmitellut itsekin sitä, että heitä petollisia ihmisiä on markkinoilla. Vie oman aikansa parantua vääryyden ikeestä. Tsemppiä ja ymmärrystä se vaatii aina, et pääsee pahimman yli. Älä katkeroidu, se ei tee kenellekään hyvää, edes sinulle.

1Äänestä

Rauhoitu hyvä Aloittaja toivottavasti saat jotain apua.

Äänestä

Ö-mäniltä voisi tulla nuo sanat

Äänestä

Se on tunne jolle ei normaalisti mahda mitään toista joko rakastaa tai ei rakasta ja minä taas en ole normaali KENELLEKKÄÄN muulle kuin itselleni mulle rakkauskin on vain yksi hallittavissa olevista tunteista luulin toki olevani liian hyvä hallitsemaan senkin ja hetkellisesti annoin itseni tuntea jotain häntä kohtaan mielestäni huolimattomuuttani miksi koska oppimani mukaan mua on mahdotonta ymmärtää ja pelkkä rakkaus ei ole tähän asti riittäny kun lapsilleni ensimmäisessä seurustelusuhteessani toinennhyväksyi mut sellaisena kuin olen miksi se ei riittänyt lopulta kuitenkaan koska naiselta miehen pitäisi ansaita luottamus mutta miehen pitäisi luottaa naiseen ilman että tämänntarvitsisi ansaita luottamus samoin kuin miehenkin ei toimi parisuhteessa ehdot säännöt ja rajat on oltava samat kummallekin tai turha yrittää ei tule toimimaan pitkällä aikavälillä ainakaan vuoden välein jos on valmis ja halukas vaihtaan puolisoa kumppania ni si ehkä

Äänestä

Kaks lähipiiristä ottanu itteltänsä hengen groteskilla tavalla rakkauden tähden. Olivat tosin nuoria. Eli kuule sulle vaan, että ei semmoista vitsiä mistä ei puolet totta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rakastuminen ei ole valinta. Se on ansa. Ja paras, mitä voit tehdä, on välttää sen myrkkyä kokonaan. Kieltäydy antautumasta. Pidä itsesi ehjänä. Älä anna rakkauden tappaa sinua. Älä anna sen ryöstää kaikkea, mikä on arvokasta sinussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu