Simula keskustan maahanmuuttopaperista

Anonyymi-ap

Simula keskustan maahanmuuttopaperista: ”Kädenlämpöistä kumartelua kaikkiin suuntiin”
PolitiikkaTalous
09.10.2025 |10:31

Perusuomalaisten kansanedustaja Jenna Simulan mielestä keskustan maahanmuuttolinjaukset ovat maahanmuuton tolkutonta lisäämistä näennäisellä työ- ja opiskeluperusteella - ilman hyötyä suomalaiselle yhteiskunnalle.

Keskusta julkaisi keskiviikkona uuden maahanmuuttopoliittisen linjapaperin, joka saa perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Jenna Simulalta täystyrmäyksen.

Hänen mukaansa keskustan maahanmuuttolinjaukset ovat lähinnä maahanmuuton tolkutonta lisäämistä näennäisellä työ- ja opiskeluperusteella ilman, että suomalainen yhteiskunta aidosti hyötyy. Eniten hän on huolissaan ”työnhakuviisumista”, jollaisen keskusta haluaisi luoda kolmansista maista tuleville ulkomaalaisille.

– Keskusta haluaa luoda uuden väylän saapua Suomeen ”etsimään töitä” peräti 6-12 kuukauden ajaksi. Miten ajattelivat päästä näistä ihmisistä eroon, mikäli eivät työllisty ja päättävät jäädä maahan, tai siirtyä EU-alueella toisaalle? Tämä olisi maahantulon täysin tarpeeton löysennys ja suoranainen turvallisuusriski, Simula jyrähtää.
Kouluttaa ulkomaalaisia suomalaisten piikkiin

Keskustan ehdotuksen mukaan työnhakuviisumilla ei olisi kuitenkaan mahdollista saada sosiaaliturvaa. Simula muistuttaa, ettei keskustalle ole kelvannut ehdotus kansalaisuusperusteisesta sosiaaliturvasta, mutta nyt he olisivat kuitenkin rajaamassa tämänhetkistä asumisperusteista sosiaaliturvaa näennäisesti tämän osalta.

Kritiikkiä saavat myös keskustan koulutusperäisen maahanmuuton linjaukset:

– Keskusta haluaa kouluttaa vielä nykyistäkin enemmän ulkomaalaisia lukioissa ja ammattikouluissa suomalaisten piikkiin, vaikka alaikäisten paikka ei kyllä mielestäni lähtökohtaisesti edes ole asua ja opiskella ilman vanhempiaan täysin vieraassa maassa. Suomi ei ole koko maailman koululaitos.
Positiivista syrjintää vasemmistotyyliin

Erityisen pettynyt Simula on siihen, miten keskustan linjapaperi suhtautuu kantaväestöön, jota kohtaan hänen mukaansa keskusta harjoittaa vasemmistopuolueiden tapaan positiivista syrjintää, ja ”suoranaista päähänpotkimista”.

– Suomalaislapset halutaan pakottamalla hajasijoittaa eri kouluihin, jotta maahanmuuttajalapsia ei ole liikaa samoissa kouluissa. Yläkoululaisille he ehdottavat osan katsomusaineista pakollisena yhteisopetuksena eri kulttuurien ja katsomusten välisen ymmärryksen lisäämiseksi. Idea on kummallinen, sillä itse ainakin opin ihan ev.lut-uskonnon tunneilla jo viidennellä luokalla, mitä tunnuspiirteitä esimerkiksi islamin uskoon liittyy, Simula kummeksuu.

– Ellei keskusta sitten yritä sanoa, että nimenomaan islamin opetus ei ole riittävän avarakatseista ja muut uskonnot huomioivaa, Simula sivaltaa.
Maahanmuuton kiristykset eivät kelpaa

Esimerkkinä positiivisesta syrjinnästä Simula nostaa myös ehdotuksen tukea yrityksiä tarjoamaan harjoittelupaikkoja nimenomaisesti kansainvälisille opiskelijoille tai osaajille.

– Siinä voivat jonnet ja miisat olla ihmeissään, kun jo valmiiksi kiven alla olevat harjoittelupaikat menevätkin muualta tulleille, ja laskun siitäkin maksaa suomalainen veronmaksaja. Keskusta potkii suomalaisia päähän.

Kaiken kaikkiaan keskustan maahanmuuttolinjaukset ovat Simulan mielestä kädenlämpöinen yritys kumartaa kaikkiin suuntiin vailla selkeitä ja vaikuttavia esityksiä maahanmuuttoon liittyvien ongelmien kitkemiseksi.

– Sipilän hallitus kieltäytyi tekemästä perussuomalaisten vaatimia maahanmuuttokiristyksiä, ja Marinin hallituksessa he ainoastaan nimenomaisesti edistivät haitallista maahanmuuttoa. Nyt oppositiossa keskusta istuu vastustamassa monia tärkeitä kiristyksiä, kuten sitä, ettei Suomeen voi jatkossa jäädä hillumaan, jos työt loppuvat. Näitä hillujia keskusta ehdotuksillaan vain lisäisi entisestään, Simula kritisoi.

SUOMEN UUTISET

PS. eikö simula ole oulusta?

11

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yks vellihousu joka äänestää Oulaskankaan yöpäivystyksen lopettamista.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        loppui vihervassarin itku? ylpeä maahanmuutosta?

        Persun mielestä molemmat ovat samalla asteikolla ja siten toisiinsa verrattavia tapahtumia.


    • Anonyymi

      Onko Pekka-Pappi päässyt Simulan päälle?

    • Anonyymi

      wewr

      • Anonyymi

        miksi aloitus poistettiin suomi24-aiheesta?


      • Anonyymi

        Purra valehtele. Ei mitään todisteita siitä, että kepulaiset maalittaisi tai lähettelisi tappouhkauksia.
        Persujen oppi-isä Göbbels neuvoo: ”Kun valheen kertoo tarpeeksi monta kertaa, siitä tulee totta. "Kun kerrot valheen, kerro iso ja pysy siinä. He pitävät valheensa, silläkin riskillä, että näyttäisivät naurettavilta.”
        Yle narautti soteministerin Juuso (persu) valehtelusta.
        https://yle.fi/a/74-20187587
        "Juuso ei antanut Ylelle puhelinhaastattelua perjantaina kiireeseen vedoten.

        Hän vastasi kuitenkin sähköpostitse, ettei olisi tällaista haastatteluja suitsivaa linjausta tehnyt.

        Juuso sanoi olevan tärkeää, että virkakunta osallistuu yhteiskunnalliseen keskusteluun. Osastopäällikön pitää kuitenkin puuttua tilanteeseen siinä vaiheessa, jos yhdelle virkahenkilölle muodostuu mediatyöstä kohtuuton lisäkuorma.

        Yle on kuitenkin nähnyt Kaisa Juuson lähettämän viestin, jossa ministeri selvästi sanoo, että toimittajille vastaaminen kuuluu osastopäälliköille.

        Kun Yle kertoi Kaisa Juusolle nähneensä viestin ja kysyi, kiistääkö hän asian edelleen, ministeri ei enää vastannut mitään."

        https://www.iltalehti.fi/muoti/a/8ea0f232-f719-4709-8656-ef98658a91de

        Purra vaateostoksistaan.
        "Mekkoni on ostettu lomamatkalta Kreetalta. Tarkempaa alkuperää en tiedä. En itse tee ostoksia Sheinissä tai Temussa, mutta en myöskään moralisoi ihmisiä, jotka niin tekevät, hän viestittää Iltalehdelle.

        Purra on nostanut aiemmin esiin halpavaatekauppoihin liittyviä ongelmia.

        – Vaatetuotannosta puhutaan paljon vähemmän. Globaalit lentoliikenteen kokonaispäästöt ovat selvästi pienemmät kuin esimerkiksi tekstiilituotannon. Se, että meidän kaupungit ovat täynnä kauppoja, joista voi koko ajan ostaa halpoja uusia paitoja, on paljon suurempi ongelma, Purra sanoi vuonna 2023 Ylellä.

        Saukkola huomauttaa, että monet poliitikot ja arvohenkilöt nostavat tietoisesti esiin kotimaisuutta ja ekologisuutta asuvalinnoillaan. Hän nostaa esiin kotimaisia merkkejä, kuten Andiataa hyödyntävän Suzanne Innes-Stubbin, Marimekkoa käyttävän Annika Saarikon ja Sanna Marinin, joka käytti pääministeriaikanaan hurjasti Uhana-brändin vaatteita.

        – Olisi tosi kivaa, kun valtiovarainministerin kaltainen näkyvä henkilö haluaisi viestittää esimerkillään kotimaisen muodin kuluttamista. Olisi hienoa nähdä hänen yllään kotimaisten brändien vaatteita tai vintage-muotia, jossa haetaan sitä kiertotaloutta ja toisi pukeutumiseen nykypäivän vastuullisuutta, Saukkola vinkkaa Purralle."


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe