EU romuatodirektiivi määrittelee katsastamattoman auton romuksi joka on paalattava.
Tähän saakka on arvioitu korjauskustannuksen ylittävän auton arvon määräävän paaliin.
Toisaalta jos uuden auton hinta on saavuttamattomissa voi tuokin sääntö olla virheellinen.
Ts. jos auton korjaukseen on rahaa mutta uuteen autoon ei ei auto ole korjauskelvoton.
Milloin auto on korjauskelvoon?
12
253
Vastaukset
- Anonyymi
Ensinnäkään se ei ole direktiivi vaan asetus. Direktiiviä ei tyarvitse kansallisesti noudattaa. Asetusta on pakko. Asetuksessa määritellään tarkoin milloin ajoneuvo onromua ja määrätään paalattavaksi. Tämmöisiä ovat katsastamattomuuden lisäksi esimerkiksi jos moottori tai vaihteisto on irrotettava, niin se on romua.
Romuksi katsottavasta ajoneuvosta ei saa irrottaa osia. Jos näin teet on seurauksena sakko. Korvaus määritellään uuden osan hinnan mukaan minkä olet irrottanut. Pelkkä jarruvikakin saattaa johtaa romuksi määräämiseen.
Ajoneuvoja saavat purkaa vain siihen luvan saaneet yritykset. Surkuhupaisaa on ettei lupaa ole saaneet yksikään varsinainen autopurkaamo vaan ainostaan nämä puhtaasti paalaajat. Muilta on kielletty käytettyjen varaosien myynti ja säilytys. Asetus on laajennettu koskemaan myös moottoripyöriä, mopoja ja muita sähkökäyttöisiä ajoneuvoja, kuten polkupyöriä ja potkulautoja.
Eli tämä tekee ajoneuvoharrastamisen mahdottomaksi. Vielä ei tiedetä miten tämä vaikuttaa esim kilpakalustoon tai museoesineenä seisoviin ajoneuvoihin. Nehän eivät ole rekisterissä eikä niitä katsasteta.
Mielenkiintoiseksi tämän tekee se, että melkein mikä tahansa instanssi saattaa päättää mielivaltaisesti ajoneuvosi kohtalosta ja puuttua omistusoikeuteesi.
Kuulostaa absurdille ja Orvellilaiselle, mutta tämä on esityksen sisältö.
Voimaantulosta päätetään ensi vuoden alussa.
Tähän ovat myös Suomen mepit puuttuneet ja ovat koittaneet saada asiaan järkeä. Saa nähdä kuinka käy. Lausuntojen antaminen päättyi syyskuussa.- Anonyymi
Hauskaa huumoria !!! Vai että jos moottorin irrottaa korjauksen takia niin auto onkin ROMUA.
- Anonyymi
Asiasta on hyvin vähän kirjoitettu julkisuudessa, vaikka asia on ollut vireillä jo pitkään. Liekö lehdillä ollut pelko autoliikkeiden mainostulojen menetyksestä.
Koko juttu on Euroopan autotehtaiden lobbaama. Yrittivät ssada siihen myös asetusta varaosamyynnistä. Kaikki varaosat olisi pitänyt ostaa marmoritiskiltä.
Tämä nopeuttaa ainakin japanilaisten autojen kiertoa. Niihin ei alkuperäisvaraosia toimiteta yleensä viittä vuotta pidempään.- Anonyymi
Minulla on Corolla 2000. Alkuperäisvaraosia saa mutta eipä ole juuri tarvinnut.
- Anonyymi
Minut suurin piirtein aikanaan Jaloelta naurettiin pihalle kun seotsemän vuotta vanhaan Corollaan olin kyselemässä lämpp'rin vesiventiiliä.
Palvelu oli kuitenkin hyvää. Pyysivät tulemaan mallin kanssa uuidestaa. Löysivät varastosta jokun muun mallin ventiilin josta sai virittelemällä toimivan.
Kaverin kuusu vuotta vanhaan Mitsuun on jo hankala saada joitakin alkuperäisosia.- Anonyymi
Älkää nyt mistään maitokaupasta kyselkö auton osia.
- Anonyymi
Auto on korjauskelvoton silloin, kun kukaan ei ole valmis pistämään rahojaan sen kunnostamiseksi tieliikennekuntoon. Romis maksaa sen 500€, ja hakee raadon kiertoon.
- Anonyymi
Ei kiertoon vaan paaliin, tosin joitakin osia menee myyntiinkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kiertoon vaan paaliin, tosin joitakin osia menee myyntiinkin.
Kierrätystä se on autonkin purkaminen kiertotalouteen. Ei Suomessa autoja paalata, ne murskataan pieneksi silpuksi, josta eri materiaalit erotellaan jatkokäsittelyyn.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kierrätystä se on autonkin purkaminen kiertotalouteen. Ei Suomessa autoja paalata, ne murskataan pieneksi silpuksi, josta eri materiaalit erotellaan jatkokäsittelyyn.
Kyllä suomessa autoja paalataan jotta ne menee pienempään tilaan ennenkuin ne kuljetetaan jatkokäsittelyyn.
- Anonyymi
Missä on paalaaja joka maksaa 500€ raadosta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746