Suomen valtiojohto hehkui tyytyväisyyttä
Trumpin kanssa tekemästään diilistä.
Suomalaisittain koettiin historiallisia hetkiä, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tapasi torstaina Suomen presidentti Alexander Stubbin ja pääministeri Petteri Orpon Valkoisessa talossa. Tapaamisen yhteydessä presidentit allekirjoittivat aiesopimuksen yli kuuden miljardin dollarin (5,2 miljardin euron) arvoisesta jäänmurtajakaupasta.
Tunnelma oli tiivis, kun Yhdysvaltain presidentin työhuoneeseen ahtautuivat molempien maiden delegaatioiden edustajat sekä mittava joukko suomalaista ja kansainvälistä mediaa.
Presidenttien välinen kanssakäyminen oli silti vapautunutta. Aiemmin samana päivänä Gazan aselevosta ilmoittanut Trump vaikutti olevan erinomaisella tuulella. Tuttuun tapaan hän hehkutti estottomasti itseään, mutta myös Suomea sekä Suomen valtiojohtoa.
https://kuvat.kaleva.media/images/v1/kalevacdn/_hkIstNf-cw5_U-cPTSehKieLjTcKcwM2rOwF9DNQhafTfukmXU1iq7eMDVSLjW5GxVpKJ-FZ2yAKfhpkOcupCxyubbiDG7mhwfOP6tZ1VskKOEKrkEwnNpqRh2manCX-c4BbWrIclnYPt7qOQEbmfEpfMv5G8Gt2ojmaxfDWg.jpg?format=jpeg&quality=80&width=1400
Trump sanoi, että Suomi tulee opettamaan Yhdysvalloille jäänmurtajabisnestä. Sopimus sisältää 11 jäänmurtajaa, joista seitsemän valmistetaan Yhdysvalloissa ja neljä Suomessa.
– Ostamme maailman parhaimmat jäänmurtajat. Eikä kukaan tee niitä yhtä hyvin kuin Suomi, Trump sanoi.
Trumpilta kysyttiin puolestaan, puolustaisiko hän Suomea, jos Venäjä hyökkäisi maahan.
– Kyllä puolustaisin. He ovat (sotilasliitto) Naton jäsen. He ovat hienoja ihmisiä. Mutta en usko, että niin käy, Trump sanoi.
Toisen toimittajan kysyessä tarkennusta siihen, miten tarkalleen ottaen Yhdysvallat puolustaisi Suomea, Trump vastasi yhdellä sanalla.
– Tarmokkaasti.
Stubb lisäsi Trumpin kommenttiin, että Suomen ja Yhdysvaltojen armeijoiden toiminnan yhteensovittaminen on edennyt hyvin.
Nyt ei päästää Venäjä mielisiä lakkoileen
18
161
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki pimeää duunia teettävät hehkuvat onnesta, tilipäivä on koittanut.
- Anonyymi
Kokoomuksen hehkutus työpaikoista suomalaisille, ei pidä paikkaansa.
Alihankkijafirmat, hitsarit Virosta ja Puolasta ym. saavat töitä. Helsingin telakka on kanadalaisessa omistuksessa ja rahat valuu sinne. Murto-osa jää Suomen talouteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuksen hehkutus työpaikoista suomalaisille, ei pidä paikkaansa.
Alihankkijafirmat, hitsarit Virosta ja Puolasta ym. saavat töitä. Helsingin telakka on kanadalaisessa omistuksessa ja rahat valuu sinne. Murto-osa jää Suomen talouteen.Faktaa
Davie on perustettu vuonna 1825. Se osa Inocea Groupia, yksityisomistuksessa olevaa kansainvälistä meriteollisuuskonsernia, jolla on toimintaa Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Suomessa.
Suomessa Davie omistaa Helsingin ja Porin telakat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Faktaa
Davie on perustettu vuonna 1825. Se osa Inocea Groupia, yksityisomistuksessa olevaa kansainvälistä meriteollisuuskonsernia, jolla on toimintaa Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Suomessa.
Suomessa Davie omistaa Helsingin ja Porin telakat.Faktaa Rauman telakasta
Neljän yhtiön liittoumassa ovat mukana Rauman telakka eli Rauma Marine Constructions, yhdysvaltalainen Bollinger Shipyards, suomalainen Aker Arctic ja kanadalainen Seaspan Shipyards.
Tarkoituksena on, että keskikokoiset jäänmurtajat valmistuisivat 36 kuukaudessa sopimuksen syntymisestä.
Murtajat rakennettaisiin Rauman telakalla. Liittoumaa johtaa amerikkalainen Bollinger Shipyards, joka voisi myöhemmin rakentaa murtajia myös Yhdysvalloissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuksen hehkutus työpaikoista suomalaisille, ei pidä paikkaansa.
Alihankkijafirmat, hitsarit Virosta ja Puolasta ym. saavat töitä. Helsingin telakka on kanadalaisessa omistuksessa ja rahat valuu sinne. Murto-osa jää Suomen talouteen.Pääministeri, joku orpo vai mikä se nyt on . . . . . kehui trumpille kuinka kauppa pelastaa ahdingossa olevan Suomen talouden ja on tärkeä osa Suomen työttömyyden hoidossa????, antoi "diili" trumpille parhaan mahdollisen lähtökohdan jatko neuvotteluihin, diilaamaan hintoja ALAS!!, trump uskoo vain "vahvimman voimaan ja oman edun tavoitteluun", orpon olisi pitänyt pitää se riistoleipäläppä kiinni, on se tyhmä !!!
- Anonyymi
Nyt tulee fiktiopohjaista tekstiä. Kannattaa ensin opetella asiansa ennen kuin alkaa vouhottamaan.
- Anonyymi
Juuri näin.
- Anonyymi
Alkaa Suomen remontointi.
- Anonyymi
Lakot kielletään, ay-toimitsijat töihin.
- Anonyymi
Sanoi Lapatossu.
- Anonyymi
Melkoisia työnvastaisia kiihottajia ay-johtajat.
- Anonyymi
Lakot kielletään, ay-toimitsijat töihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lakot kielletään, ay-toimitsijat töihin.
Kommentoijan öyhötyksessä paistaa venäläisen totalitarismin henki. Siellä ei nimittäin lakkoilla aivan kuten edellä kommentoinut ja selvästikin aloituksen tehnyt vaatii Suomeenkin.
- Anonyymi
Stubb lisäsi Trumpin kommenttiin, että Suomen ja Yhdysvaltojen armeijoiden toiminnan yhteensovittaminen on edennyt hyvin.
- Anonyymi
Varmaan vasemmistolaisille nyt tuskaa Trumpin hallinta. EU:ssa jo meidänkin vasemmisto mukana tehnyt EU:ta vastaan valituksen USA kytkennöistä. Että EU parlamentti hajottaa. Putinia äänestyksissä puoltavat.
- Anonyymi
Nyt lakot seis. 2x ministerin palkat poistoon ay-liikkeellä.
- Anonyymi
4000 kuussa riittävä riitapukareille.
- Anonyymi
Mitä aloittaja tarkoittaa väitteellä, että persuja ei päästetä lakkoilemaan?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845097Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j322771Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411321Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54945