Mies tekee mitä vain naisen puolesta, että naisella olisi hyvä ja turvallinen olla.
Jos mies tykkää naisesta OIKEASTI
Anonyymi-ap
1321221
10Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 132
Vanhimmat
Naiset tykkää olla nyrkin ja hellan välissä , sellaisessa jatkuvassa jännitystilassa.
Mies joka voi hyvin, hän ei ikinä kommentoi noin.
Vain narsupsyyko ajattelee noin
Vain pakit saanut narsu aukoo päätä palstalla.
Sulla ei taida mennä vihamarsu kovinkaan hyvin kun takerrut mihin tahansa kommenttiin minkä kautta voisit tyrkyttää tätä surrealistista skeemaa missä ei ole mitään järkeä. Sivusta eräältä naiselta just Sulle yksäri. Missä se feministisen🤭 asian toimitus nyt viipyy mihin olet tämän päivystämisesi maskeerannut julkisivuksi?
Keltä tämä mainitsemasi narsupsyko olisi saanut nämä pakit ja millä tavalla tai missä- täällä palstan todelliduudessako? Olen ymmärtänyt, että yrität maalittaa kaikk vihaviestit hänen suuntaansa myös tälläkin tavalla erittäin kaukaa hakien ja olet käyttänyt jotain hemmoa tähän lastenlorusta keppihevosena ja hän ei taida arvostaa sitä
Mutta virallinen selitys potkuille on toki talon tapaan aina työuupumus
Veitkö Olga pienen pussin,milloin kerkesit täällä käydä,laitettu poliisit sun perään,tuo heti se takaisin!
Tarkennatko aloittajaäijä sen verran että onko kyse ihan koirankakkapussista? Vihje? Ehkäpä
9 nights🌙9 is my lucky number
Aloitusta ei kannata kovin sana tarkasti ottaa? Oikeat toisilleen mahdollistaa asioita, mut aina se vaatii sitä, että yhdessä olemme enemmän, mutta kaikki mikä myrkyttää sitä yhteistä hyvää, vaikeuttaa luottamusta toiseen, lojaaliutta unohtamatta? Kaverisuhteet ym. läheiset voi myös muuttaa tilannetta.
Mikä sulla on hätänä?
Minkä sinä haluaisit jollakin olevan hätänä, baboo? Nolo yritys spinnata tätäkin palstaäijän turauksista ja olet mies vielä
Samalla tasolla sun kanssa 🤣
Kysymys oli naiselle, että mikä ei ole hyvin ja turvallista, kun miehen pitää tehdä se sellaiseksi?
? ? Nolottaako?
Niinkö tykkäät aloittajaäijä? Välillä jäät muuten aivan ns lapsipuolen asemaan mitä tulee näihin populistisiin puhurituuliin tai myrskyihin vesilasissa täällä. Olet vain liian autuas tajuamaan
No kuinka se sinä haluaisit tämän olemattoman tilanteen nähdä ja miksi ajattelet, että tämä tällainen olisi sinun greencard nainen elämään ns?
Lisäys red flag so much
Pätee seurustelusuhteessa. Jos mies tekee noin muuten vain naiselle, niin hän on vähän urpo.
Silloinko ei ole urpo, jos ei seurustele, mutta haluaa että naisella on turvaton ja huono olo? 😆
😂😂😂😂
Mitä sinä talitintti oikeastaan haet tällä ritsailulla mitä tulee näihi palstaäijän kommentteihin? Wanhemmalta naiselta
Pikkulihapiirakka ei vaan käsitä että koetti tähtiHetki oli ja meni
Samaa kuin sä🧑🦱😇
Minusta ajattelet nyt liikaa joko tai? Aina on myös välimuotoja. Turvaton ja huono olo ei ole kenellekään hyvästä, ei edes kiusaajalle. Kiusaajalla on silloin paha olla jos toimii näin. Sit on myös uhriutujia, jotka kokee asian noin, vaikka todellisuus olisi kaikkea muuta.
Keino syyllistää toisia omalla pahalla ololla on uhriutuminen, jolla mahdollista syyllistää syytöntä? Tällaisen itse kokenut, en halunnut uskoa tällaisen olevan mahdollista, ennen kuin sen koin (epäilyä oli?). Siihen asti olin liian hyvätahtoinen ja -uskoinenkin.
Eli aina hyöty edellä jos tekee mitään toisen ihmisen hyväksi sukupuolesta riippumatta, niinkö? Mielenkiintoista
Emmää sulta emojisetä mitään kysynyt nyt.
Oliko tässä nyt palstasetä ja aloittaja kyse siitä puheenparresta mitä olet pitänyt jo tovin liittyen koko yhteiskuntaan ja eritoten oikeusjärjestelmään jota olet kuvaillut värikkäästi mm oireelliseksi, narsistiseksi luulotautiseksi jne? Toiset osaa nääs lukea niitä rivien välejä oikeasti
Ja vuodet oli raskaat sekä projekti😏, jota ei olisi saanut koskaan aloittaa. Niin, eihän se toki varmaan mieluista ole
Ylireakointi- joko rupeaa trubaduurit raksuttaa
Osa uhriutumista oli myös varhaisteiniin liittyvä valeprofiili, jäbä vissiin catfishattu jonkun joukon toimesta voi eii
Seripuolella mummielest ihan validi metodi, mutta mitäpä nämä rivijätkät siitäkään tietäisi
Ja lopuksi mikä ihme se oli se huuhkaja seripuolelta joka kävi studiossa itkemässä ja rankkaamassa suostumuslain
Mies tekee kaikkensa jos ollaan jo YHDESSÄ. Silloinhan vasta tiedetään OIKEASTI, kenen kanssa ollaan yhdessä.
Jos mies on kiinnostunut TODELLA. Mies pistää kaiken likoon koska hän haluaa naisen pois muiden saatavilta. Silloin ei olla vielä YHDESSÄ.
Jos nainen antaa aikaansa ja huomiota muille MIEHILLE, mitä siitä pitäisi ajatella, kysyäkkö vaiko eikö kysyä.
Millon nainen tietää olevansa varattu suomi24 palstalla? 😅
Jos nainen etsii itselleen aviomiestä, miksi hänen pitäisi tutustua vain yhteen mieheen? Fiksua tutustua moniin miehiin ja en tarkoita seksiä.
Tuo on miehen puhetta. Soidin jatkuu siihen saakka, kunnes hyväksyvä siipi heilahtaa luoksetulon merkiksi. Eläimetkin sen osaa ja tietää.
Kuulkaas arvon leidi, joku voi osata nähdä ihmeen hyvin asioita olematta mode.
Tottakai saa, mutta jos mies näkee naisen toisen miehen kanssa, niin sieltäkö koppaat naisen itsellesi tietämättä naisen tahtoa.
Ei tietenkään. Mitä sä nyt puhut höpöjä. Pyydät naisen treffeille omalla vuorollasi. Ilmaiset halukkuuden tavata ja osoitat kiinnostuksen. Naisen tahtoa kunnioittaen. Jos ei onnistu, eteenpäin vaan. Kyllä se oikea vielä tulee.
Omalla vuorollasi 😄 Tuosta ei tule mieleen mitään henkilökohtaista vaan joku palvelu.
Omalla vuorollasi. Omalla vuoronumerollasi 😉
Mies pistää likoon sitä pitää miettiä ymmärsikö hän väärin silloin? Kun ei ole kontaktia ei voi kysyä.
Niin se varmaan meni
Mitään syytä ei ollut vaan tuo kokeilunhalu.
Uskotaan niin.
Entäs jos minulla on toisinpäin ja tulijoita olisi vaikka miljoona. Se on täysin mahdoton ajatella vuoronumerosysteemiä.
L*utkat on juuri niitä. Antaa palaa. Ei kinnosta.
Omalla "vuorollasi"? HYI HELVETTI!!!!
Tällaiset naiset saa kyllä mennä niiden muiden miesten kanssa.
Alennat vaan itsesi tuolla vastauksellasi. Onko sulle uhka se, jos nainen tutustuu moniin miehiin (ilman seksiä)? Miehen pitäisi tehdä samaa, jos haluaa löytää itselleen kumppanin joka sopii parhaiten hänelle.
Omalla vuorollasi, kyllä. Vai haluatko tulla samaan aikaan kolmanneksi pyöräksi lounaalle 😂
Oletpa epävarma.
Kerrotko mitä tuo L sana tarkoittaa?
Millaisesta huomiosta kyse?Pakkohan se on miehien kanssa rupatella ihmisten ilmoills ettei tule lisää katkeria hulluja.
Soidin jatkuu joskus liian pitkään.Evtii menehtyä.
No enpä tiedä dille vastaa tähän kysymykseesi vaikka palstaäijälle vastaamalla
Hyvä idea monologisetä ja aloittaja kannattaa pyytää niitä lähettämään esittelyvideoita ku maajussille morsiamessa. Hohhoijaa
Ja tämä toinen mies ei kertoisi sinulle mitään vallitsevasta tilanteesta, ”arvokasta” keskustelua itsensä kanssa pitävä apäijä? Just just
Oletko jäänyt henkisesti noin alamittaiseksi jo yläkouluaikana ja alkanut syytellä ”naisia” (eli tyttöhä vasta tuolloin), siitä ettei suksi luista vastakkaisen sukupuolen kanssa? Sivusta naiselta kuha ajankuluksi anaalisoin
Menikö sinulla aloittajaäijä jotenkin ehkä lainit sekaisin taas? Tai siis pasmat kun tähän monologiisi tuppautui näitä innokkaita tulkuttajia? Naiselta T
Miltä tuntuu pureutua naisvihaiseen mieleesi eläytymällä näihin palstaäijän luomiin fiktioihin? Sitähän tämä änkkäys on
Sinäkö et sen verran osaa oikolukea tämän kälyisen aloittajaäijän lingoa? Ehlä yrität hakea jotain vihjaista taas
Retorinen kysymys aikuiselta naiselta ja epävarman trollipeikon ahdistuksen nettomaksajalta
Mutta jos mies on niin rikki, niin ei tee.
Mikään ei oikeuta toimimaan turvattomasti.
Ihminen mieskin on. Usein ajatellaan, mies on vahva turva ja mies ei saisi olla herkkä ja tunteellinen vaan kuin joku tunteeton viikinki, joka raivaa kaikki tieltään ja lopulta itsensä. Myös mies voi kokea epämääräisyyttä ja epäselvyyttä asioista niin voimakkaasti ja tuollanen lisää miehelle myös uskon ja luoton puutetta sekä turvattomuutta.
Mies pystyy hillitsemään tunteitaan terveellä tavalla. Tunteet voi olla mitä vaan mutta ihminen pystyy valitsemaan toimiiko impulssien mukaan vai ei.
Tottahan se on. Sellainen hakusessa.
Alat vetämään oikeita miehiä puoleesi, kun sulla on oikea energia.
Nämä oikeat miehet tiedetään, voi hyvä jumala.
Huomattu on entisessä avioliitossa.
*siksi se entinen on.Puuttui aloittajan kirjoittama asia kokonaan.
Jos mies tykkää aidosti itsestään hän on valmis tekemään itsensä vuoksi mitä vaan. Vois toki tykätä siinä samalla muistakin.
Mies priorisoi sen mihin käyttäää aikaa
Vinkkinä: miehet eivät priorisoi korkealle naista joka tarjoaa vain seksiä ja yhdessäoloa. Miehet arvottaa naisia heidän menneen käytöksen perusteella. Toisin kuin naiset jotka uskovat vaikka valheita, kunhan ne vain korvaan kuiskuttaa oikealla hetkellä.
Fiksu nainen ei usko mitään sun puheita ellei ne näy tekojen tasolla kaikessa. Kuka on puhunut seksistä, sinä.
Naisen aiempi elämä ei kuulu miehelle, olipa kuinka vähän tai paljon kumppaneita tahansa ollut
Vinkkinä: naiset ei priorisoi korkealle miehiä, jotka luulevat että muiden arvo määräytyy heidän mielipiteensä mukaan. Me kaikki arvotetaan toisiamme käytöksen perusteella ei sukupuolen.
Juuri näin. Käytöstä on muukin kuin miten kohtelet toisia kuten esimerkiksi se, että miten kohtelet itseäsi.
Joillekin tämä tulee vieläkin yllätyksenä
Miksi pitäisi tehdä mitä vaan toisen puolesta. Toki ihmisen jota rakastaa puolesta vaikka kuolisi oli sukupuoli mikä tahansa.
jää peoaamaan nii8n jooh shakkipewliä.... hauskaakin kyllä
joku nainen ki niin wi olw piwni wloi pikkuruihwn.. hän kävelee paljon.
pikkuruinrn rie oler
muyys niin prlridtä dhskki hsudksskin.
On oikein hyvä ja turvallinen olo.
On oikein HÖYHENEN KEVYT OLO jossa mies vie ja ei tarvi itse tehdä mitään muuta, kun nojata mieheen.
Luin muualla mitä ihmiset olivat kirjoitelleet täällä ja kyllä minä olen oikein toiminut, kun olen TURJAKKEEKSI PÄÄTTÄNYT ALKAA!
He voivat syyttää itseään jotka ovat TURJAKKEIKSI SUOMALAISIA ALKANEET NIMITTELEMÄÄN!
Ei se ole mikään häpeä, mutta se on kyllä HÄPEÄ JOS TURJAKKEET EI SUOMEEN KELPAA, MUTTA LASTEN RAISKAAJAT JA MURHAAJAT KELPAA!
VENÄLÄISET OLIVAT HEITÄ JOTKA AJOIVAT SUOMALAISIA NEUVOSTOLIITOSTA ULOS, KOSKA ME OLTIIN LIIAN RUMIA HEIDÄN KAUNIIDEN JA KOMEIDEN ELIITTI VÄESTÖÖN!
Sinä 🫵🏻 Ulos huutamaan 👉🏻🚪
Mistä tiedät vaikka olisikin ji mökin pihassa huutamassa.
Niinhän sitä luulisi. Enimmäkseen kohtaan miehiä joilla on tarve kertoa minulle mitä kaikkea heillä on. Toisaalta kohtaan yllättävän usein myös naisia joilla on tarve kertoa minulle mitä heillä on. Mitäpä heistä muutoin, mutta on hieman yksipuolinen keskustelu, kun toteamukset ovat luokkaa: Minulla on ajokortti.
Anna miehen kertoa. Sä päätät kuunteletko vai et.
No mutta tämäpä naisia esittävä äijä ja aloittaja kiinnostava sivunarratiivi. Siis voiko millään olla mahdollista, että joku nainen on nähnyt jossain miehen joka käyttää seteleitä viuhkana tai vilauttaa rolexia ranteessa? Aina halunnu nähä.
Jollain nousi vinokas otsaan juuri
Jos ois tryffeli kyseessä niin sikahan sen löytäis, eiks jep?
Kyseessä on maniasioista puutaheinää jauhava propagandisti sieni vrt tatti ohtassa
Oishan sitä voinu napata joskus nuorena ihka oikean joulupukin jos ois kiinnostusta ollut
Ei tykännyt koskaan vaikka toisin väitti. Olis jättänyt lähestymättä.
L*utkat ei kiinnosta. Olet juuri sellainen jakovara.
Miksi mies kutsuu naista lutkaksi tällaisessa tilanteessa?
1. Häpeä ja epävarmuus:
Jos mies kokee, että naisen kommentti paljastaa hänen oman välinpitämättömyytensä tai kyvyttömyytensä olla hyvä kumppani, hän saattaa kokea sen uhkana ja hyökätä takaisin.
Esimerkiksi:
"Jos mies ei ole valmis tekemään vaivaa naisen turvallisuuden ja hyvinvoinnin eteen, ehkä hän ei ole kiinnostunut tai valmis."
Tämä voi saada jonkun miehen tuntemaan olonsa epäonnistuneeksi ja reaktio on hyökkäys.
2. Patriarkaalinen ajattelutapa:
Joillekin miehille ajatus siitä, että nainen asettaa odotuksia tai vaatii kunnioitusta, on uhka heidän valta-asemalleen.
He saattavat pitää kunnioitusta ja empatiaa heikkoutena, tai ajatella, että nainen, joka sanoo mitä haluaa, on "vaativa", "lutka" tai "talloo miestä".
3. Miehen oma suhtautuminen naisiin:
Jos mies on sisäistänyt seksistisiä tai misogynistisiä käsityksiä, hän voi leimata kaikki naiset, jotka puhuvat avoimesti parisuhteista, seksistä tai omasta arvostaan, jotenkin halventavasti.
Tämä voi johtaa siihen, että nainen, joka puhuu omasta hyvinvoinnistaan ja arvostaan, saa päälleen: "No, ootpa sä vaan lutka / huomionhakuinen / vaativa / itsekäs."
4. Kontrollin menetys:
Sana "lutka" on keino kontrolloida ja hiljentää. Se on häpeäleima, jota käytetään erityisesti naisia vastaan, kun he ilmaisevat omia rajojaan tai toiveitaan.
Yritätkö saada naiset nolostumaan tai tuntemaan syyllisyyttä? Paljaatit vain oman epävarmuutesi.
Kuulehan palstasetä ja aloittaja, ymmärrän kyllä että luulet itsestäsi liikoja, mutta minusta tämä itsesi kanssa torailu on ainoastaan misogyynisten juttujesi uusintamista tällaista mukaemansupoivaa huttua tuottaen. Tuohon kirjoittamaasi nimittelytekstiik nähden tämä paatokseen ei ole missään suhteessa, joten mässäilet aiheella ekstaattisesti
Olen siis samalla tasolla kuin sä. Ai että yhdessä täällä 🤭
Vaikuttaa siltä, että tykkäät esitellä ns repertuaariasi emansipoitumutta naista larpaten, mutta oikeastaan vaan haluat eläytyä ed tekstiiisi voimakkaasti ja märehtiä sitä kuin lehmä rehua uudelleen ja uudelleen, palstasetä
= täysin sama taso 🤣
Kyllä se näin taitaa olla. Mä pyysin ex mieheltä, että on rakkautta päästää toinen menemään, jos ei kuuluta yhteen. Hän päästi loppujen lopuksi irti! Vaikka vaikeaa ehkä sanoa, että se oli mun parhaaksi!
Kannattaa aina kuitenkin muistaa, että hyvä paimen panee henkensä lampaittensa edestä, mutta paha paimen panee lampaita henkensä edestä
Tottakai joukkoon ku8n joukkoon mahtuu aina mustia lampaitakin.
Jos nämä kovinkin radikaalisti sulkisi toisiaan pois niin olisi kumma juttu sekin kenties
No paskaaks siinä sitten jos on näistä dikotomioista valittava hömm
Taas tätä palstaäijän piilovihaista kärjistämistä. No kerro toki mihin kaikkeen miehen tulee yltää- esim lankuttaa ojan yli ettei varpaat kastu? Naiselta haukotus
Tuo olis tosi kiva ele mieheltä 😉
No joo mikäpä siinä jos hän siihen taipuisi. T naiselta, eli ed kommentin kirjoittajalta. Tovottavasti onnistuin pilaamaan tunnelman, eli ajatuksen naiselta joka julistaa jonnin joutavia tämän aloituksen tapaan, em pidä piilotetusta naisvihasta ilmiönä.
Ps sori jos kuva naisista on liian kapea esim humorismiin asti joko yleisellä tai yksilöllisellä tasolla ja elämä on muutakin kuin murhetta ja porua ns
Olet sinä sellainen pikku kirjaviisastelija. Taisit aikoinasi tottua pöydän keskipisteenä olemiseen.
Paitsi jos miestäkin uhkailtu!!!!!
joku niin autopelimitä voisin ehdottaa tuo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Driver:_San_Francisco
Se on taas mitä ei tänne voi ilmaista
Rauhallista syksyä
Aika jännä, että jotkut alkaa haukkua jos joku haluaa että mies kohtelee turvallisesti ja hyvin.
Surullista
Ei tässä sinun tekoherttaisessa aloituksessa ole sellaisesta kyse ollenkaan, palstaäijä. Vaan haluat herättää närää matalamielisissä ihmisissä
Turvallisesti ja hyvin kohtelu on ihan oletusarvoista, mutta "tekee mitä tahansa" ei ole. Täälläkin palstalla joillakin on selvästi psykoosit tulilla, joten siinä alkaa lähtemään viattomilta henkiä, kun kuvittelevat olevansa uhattuina.
Siksi voisin kuvitella ihaatukseni olevan muillekin naisille magneetti. Vibat on niin rauhalliset, luonnonläheiset, maanläheiset ja viihtyy omassa seurassaan niin siihen seuraan varmaan kaipaa kaikki muutkin.
Ja nainen on vaan passiivinen kun toinen nuolee itsensä hengiltä.
Eräällä tavalla tulkinnallisesti olet oikeassa mutta eikö näin ollen nainenkin pidä kaikella tavalla huolen siitä että mies jonka kanssa on ei petä jätä tai lähde kävelemään jos on sellaisen miehen kanssa jonka kanssa hän itse haluaa olla
Naisen mielenliikkeet ja liikkuminen ei ole sidoksissa siihen miten mies kohtelee naisia. Ei pitäisi olla. Jos on mies on impulssien oman käytöksensä uhri, epävakaa, ehdollisesti turvallinen.
Tämä totta. Mies ei myöskään katoile viikonloppuisin.
Kyllä mies tekisikin muttei mainostaisi sitä missään.
Naisen ei tarvii tehä mitää?
Voit varmaan tehdä ihan oman aloituksen, missä keskustellaan, mitä naisen pitää tehdä?!?
Miten niin? Mihin tuo nyt liittyy? Tarkoitatko että vasta kun nainen tekee jotain mies on turvallinen ja kohtelee hyvin 🫢
Ei normaali mies halua naispikkuvauvaa paapottavaksi. Miten aikuinen nainen voi jäädä tuolle tasolle, kun kovasti naiset paasaavat, että nainen pärjää siinä missä mieskin missä tahansa työssä ja ammatissa, mutta sitten ollaankin itkemässä hoivaa ja turvaa lapsen tasolla.
Kuka on maininnut paapomisen? Sinä.
Pitäisikö naisen sitten haluta, että mies kohtelee huonosti ja on turvaton? Se ilmeisesti on sun mielestä aikuisen naisen tavoite 🤣🤣🤣
Aikuisen naisen hoivaaminen ja turvaaminen on paapomista.
Miksi sinä vaadit mieheltä paapomista ja itse olet röyhkeä, epäluotettava ja väkivaltainen jutuistasi päätellen.