Äskeisessä keskustelussa todettiin, että tutkimusten mukaan Suomessa enää vain noin 15% alle kolmekymppisistä uskoo Raamatun Jumalaan.
Samaan aikaan rikollisuus ja päihteiden käyttö lisääntyvät. Totta kai! Sehän on varmaan ateismin vika... tai sitten ei.
Mutta sitten on se kiusallinen vertailukohta: Japani. Maa, jossa kristinusko ei ole koskaan ollut varsinainen menestystarina. Ei kasteita, ei konfirmaatioita, ei edes joulukirkkoa, jos ei lasketa Tokion tavaratalojen joulukoristeita. Ja silti, rikollisuus on maailman alhaisinta, järjestys säilyy, ja ihmiset palauttavat metroon unohtuneen lompakon kuin se olisi itsestäänselvyys. Japanilaiset eivät ryöstä, eivät ryyppää, eivät edes kiroa julkisesti.
Osaavatko palstan uskovat selittää miten tämä on jumalattomalle kansalle mahdollista?
Kun Japani selviää ilman Jeesusta
8
175
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä he uskovat karmaan silloinhan ihminen ei uskalla tehdä pahaa kun paha heijastuu talaisin kuin n myös hyvä.
- Anonyymi
Tuo on propagandan ja PR välittämä kuva Japanista. Ehkä niin on todella joskus ollut kun uskoa oli yhä läsnä. Mutta onko yhä niin?
Suomalaisia pidettiin ennen rehellisinä ja luotettavina ja yhä on sellainen PR kuva monilla vaikka asia on täysin muuttunut. Olen itse pettynyt Suomalaisten ns. Rehellisyyteen.
Uskottelu ja suggestointi ei paljoa auta vaan ainoastaan usko aito. Tekopyhä teennäinen hyvistely on jämiä verrattuna aitoon uskoon. - Anonyymi
Kuka tahansa selviää ilman Jeesusta ja on rehellinen.
- Anonyymi
Jeesus kuitenkin tuomitsee sinut joko taivaaseen tai hvettiin.
Saat valita kumpaan menet.
- Anonyymi
Joh.12:44 Mutta Jesus huusi ja sanoi: joka uskoo minun päälleni, ei usko minun päälleni, vaan sen päälle, joka minut lähetti. Biblia (1776)
- Anonyymi
Mikähän autuus se piilee tuossa huonossa kieliopissa!
Mieti
Aloitukseen. Japanilaiset sodassa ? Paljasti heidän luonnettaan paljonkin.
Yksi pelätyimmistä valtioista mitä tulee vankien kiduttamiseen. Tästä kannattaa lukea.>>Osaavatko palstan uskovat selittää miten tämä on jumalattomalle kansalle mahdollista?>>
Osaavat. Japanin valtio selviytyy lainaamalla rahaa omalta keskuspankiltaan.
(Kunnes tulee seinä vastaan.)
😀😀😀😀😀
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1953934Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t532799Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per831380Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101199Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201001- 46974
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt226914- 48911
Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107706