Olen tehnyt itse betonista sellaisen lintujen juoma/kylpyaltaan.
Olen kovasti yllättynyt sen saamasta suosiosta, kun aluksi kuvittelin että siihen ei takuulla lintu eksy.
Nyt se on päivittäin varpusten käytössä, ne käyvät juomassa ja joskus jopa kylpemässäkin.
Tänään satuin näkemään siinä kaksi varpusta yhtäaikaa toinen joi ja toinen kylpi.
Onko teillä kokemuksia muista linnuista kun itse en ole nähnyt siinä käyvän muita kuin varpusia.
lintuallas
5
5450
Vastaukset
- Sannikka
Minulla on sekä etupihalla että takapihalla lintukylvyt. Toinen on itse tehty pieni suihkulähde ja toinen on ostettu jalallinen valurautainen juttoallas. Ja kyllä ovat ahkerassa käytössä. Takapihalla ovat käyneet uimasilla västäräkki, kirjosieppo (tosin viime aikoina ei ole näkynyt) sekä sinitiainen. Etupihalla itse tehdyssä suihkulähteessä ui punarinta säännöllisesti. Hauskan näköistä räpiköintiä:)
- Yammayamma
Meillä on takapihalla pieni vesiallas, ei lintumielessä hankittu. Sieltä löytyi pari päivää sitten hukkunut pääskynen. Miten lie lataaseen joutunut?
- Supertimpe
Minunkin koristealtastani löytyi hukkunut lintu,
ja se piti tietenkin haudata. Mitenhän ne tosiaan
eksyvät syviin altaisiin? - Anonyymi
Supertimpe kirjoitti:
Minunkin koristealtastani löytyi hukkunut lintu,
ja se piti tietenkin haudata. Mitenhän ne tosiaan
eksyvät syviin altaisiin?Kivi keskelle että lintu pääsee poistumaan jos liian syvää
- lintukylpylä
Ei parane tehdä liian syvää allasta tai täyttää sitä liian täyteen. Altaan ei tarvitse olla kovin kaksinen tai edes betonia.
Tällä hetkellä parhaat helpot halvat altaat sai muhiksesta ja altaana toimii iso laakea ruukkualusta joko terrakotan väriä tai harmaan muovin värinen. Itse päädyin kolmeen isoon harmaaseen ja testattu että kelpaavat mustarastaille jotka käyvät juomassa ja pullikoimassa.
Toimii ja hyvä mieli ! - älkää täyttäkö liikaa vettä altaaseen tai laittakaa kiviä pohjalle !
hinta alle 10 eur per kpl ... ei paha hinta saadusta ilosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496439- 322302
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.781245- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835