Maanviljelijät pilaavat vesistöt ja ilmaston

Anonyymi-ap

Maanviljelijät pilaavat vedet ja ympäristön ja pohjavedenkin hiljalleen lannoitteillaan. Loimijoenkin ovat tuhonneet myrkyillään. Maatalouden kasvihuonepäästöjä ja ravinteita valuu vesistöön. Eläinten lantakin menee pohjavesiin. Lisäksi kaikki ruoat on täynnä lisäaineita ja myrkkyja. Puhdasta ruokaa ei saa enää suomalaisilta viljelijöiltä. Onneksi on omaa tonttia, niin saa tuotettua itse oman ruokansa, niin ei tarvitse syödä maataloustuotannon myrkkyjä.

29

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin. Itselläni on myös lampaita, joista kehräämään villaa ja valmistan vaatteeni ja jalkineeni.

    • Anonyymi

      Taas tää kateellinen kirjoittaa. Ryhdy itse maanviljelijäksi ja lakkaa valittamasta

      • Anonyymi

        Hae työpaikka.


    • Anonyymi

      Näitä aloituksia tekevän aivotuotoskirjoitelmiin ei pitäisi vastailla eikä kommentoida yhtikäs mitään! Tuon elämäntehtävä näyttää olevan typerien valitusten rustailu tänne..

      • Anonyymi

        Miten sepustuksesi liittyy asiaan?


      • Anonyymi

        Näin on. Pitäisi pitää pienempää suuta tai olla vallan hiljaa näinä aikoina kun ei tiedä mitä tulee tapahtumaan maailmalla. Luuleeko nämä yksoikoiset tyhjäpäät että katastrofin sattuessa tänne kuskataan puhdasta ja halpaa ruokaa.


    • Anonyymi

      Mitäs söisit jos maanviljely loppuisi..eiköhän nuo sodat ja ketään kaadot ja kaivokset pilaa tän naapaljon

      • Anonyymi

        Ei viljely koskaan lopu. Ainahan luku- ja laskutaidottomia riittää, jotka eivät osaa tehdä mitään työtä. Ne on jo tuhansia vuosia laitettu pellolle ja laitetaan edelleen, koska heikkokin aines osaa maanviljelyä.


    • Anonyymi

      Maanviljelyn tuhoaminen on ensiaskel kohti kommunismia.
      Muistakaapa se.
      Itänaapuri on hyvän elämän irvikuva.
      Kaikki perustuu väkivaltaan ja virkavaltakontrolliin.

    • Anonyymi

      Hyvä avaus! Juuri tuon takia maataloustuet pitäisi poistaa muilta kuin luomutoimijoilta. Muille lätkäistä lisää veroa. Sama juttu metsänomistajien kanssa. Lannoittavat metsiä. Sieltä sitten ojia pitkin lannoitejämät valuvat vesistöihin ja rehevöittävät ne. Lisäverot voitaisiin käyttää ongelmien korjaamiseen.

      • Anonyymi

        Ongelmien korjaaminen on sitä, että vetelehtijät menevät töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ongelmien korjaaminen on sitä, että vetelehtijät menevät töihin.

        Juu Ekotorin porukka vois mennä ympäristötöihin -istuvat kuukaudesta toiseen siellä kännykkäänsä räpläten tekemättä mitään.


      • Anonyymi

        Jälleen älykääpiön kirjoitus. Eivät ne metsät ilman lannoitusta kasva kunnolla. Enemmän ongelmia ovat lähinnä toimeentulotukipummit. Niko Petterit tarttee kriisiapua kun ehdotetaan vaikka töihin menoa ja kysytään vielä työnantajalta tartteeks täällä joka päivä käydä ja en mää kyl kahreksas töihin tuu kun en herää vielä silloin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jälleen älykääpiön kirjoitus. Eivät ne metsät ilman lannoitusta kasva kunnolla. Enemmän ongelmia ovat lähinnä toimeentulotukipummit. Niko Petterit tarttee kriisiapua kun ehdotetaan vaikka töihin menoa ja kysytään vielä työnantajalta tartteeks täällä joka päivä käydä ja en mää kyl kahreksas töihin tuu kun en herää vielä silloin.

        Ja näitähän täällä riittää. Kovasti touhutaan ja touhotetaan menemään mutta työnteko ei luonnistu. Irvokasta menoa, kun Suomi vaan velkaantuu, jotta osa kansasta voi oloneuvostella kotona ilmaisen tuen avuin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ongelmien korjaaminen on sitä, että vetelehtijät menevät töihin.

        Just näin, pitäs lopettaa rahojen maksu niin työ maistuisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ongelmien korjaaminen on sitä, että vetelehtijät menevät töihin.

        Maataloustuet poikki, niin maanviljelijäkin joutuu hakemaan työtä ja tukien varassa loisiminen loppuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maataloustuet poikki, niin maanviljelijäkin joutuu hakemaan työtä ja tukien varassa loisiminen loppuu.

        Ovat ainakin tekevinään jotain, toisin kuin nämä kaupungin vuokrakämpissä loisivat pummit.


      • Anonyymi

        Luomutuotanto on toki kaunis ja kannatettava ajatus, mutta se sisältää ”enemmän liikkuvia osia kuin Suomi-konepistoolissa”. Asianyhteyksien ymmärtämiseksi tarvitaankin jälleen kerran edes jonkinlaisia tietoja maatalouden ja elintarvikehuollon historiasta. Asioihin perehtyneet huomaavat, että tämän päivän seitsemään miljardiin yksilöön paisuneen ihmiskunnan olemassaolon perusta luotiin v. 1909, kun saksalaiset kemistit Fritz Haber (1868-1934) ja Carl Bosch (1874-1940) patentoivat ammoniakin kemiallisen valmistusmenetelmän, ja löysivät samalla ratkaisun tärkeimpään rehu- ja viljelykasvien kasvua rajoittavaan tekijään, eli von Liebingin minimilakiin. Keksintö mahdollisti synteettisen typpilannoitteen laajamittaisen valmistamisen, joka maatalousteknologian, tuholaistorjunnan ja kasvinjalostuksen ohella mullisti koko maailman ruokahuollon. Kiistellyt hormoniliha ja ruokakasvien geenimuuntelu ovat ainoastaan jatkumo tälle kehitykselle, joka meidän lopulta on vain nieltävä – jopa kirjaimellisesti. Nykyään voidaan todeta, että maatalouden mekanisoituminen ja kemikalisoituminen yhdessä ovat edistäneet elämää ja terveyttä enemmän kuin maailman lääkärit ja taanneet yhteiskuntarauhaa enemmän kuin mitkään sosiaalityöntekijät tai poliisivoimat.

        Maapallon väestönkasvu 1900-luvun alusta lähtien ja synteettisen ravinnetypen kumulatiivinen tuotanto noudattaa yhtenäistä kasvukäyrää ja näiden yhteys on kiistaton. Englantilaisen biokemistin John Emsleyn Natur-lehdessä (2001, vol. 410, april 5.) julkaistusta artikkelista voi tulla johtopäätökseen, että täydelliseen luomutuotantoon palaaminen hävittäisi ihmiskunnasta lyhyessä ajassa jopa miljardeja yksilöitä. Kemiallisesta maataloudesta luopumiseen liittyy siis äärimmäisen vahva eettinen kysymys: Kuina paljon ihmiskuntaa olemme valmiit vähentämään ja mistä maapallon kolkasta harvennus aloitettaisiin. Vastausta tähän tuskin saamme tämän palstan keskusteluista.


    • Anonyymi

      Höpö löpö! Mikähän työttömyyskorvaus sinäkin olet? Turha valittaa suomessa jos ei näe mitä muualla tapahtuu nyt. Jos ei tiedä asioista niin tuollaisen peen suoltaminen viittaa. Yleensä tällaiset valittajat ovat katkeria jollakin tuella eläviä tukipummeja jotka saavat kerrostaloasuntoonkin palohälytyksen tupakoimalla vuoteessa ja sänkynsä palamaan. Ruoka kärähtää hellalle kello neljältä yöllä ja kyseiset henkilöt myös haisevat pahalta kaupan kassajonossa-tupakalta ja vanhalta ja myös uudeltakin viinalta.

      • Anonyymi

        Tosi moni HAISEE kassa jonossa vanhalta viimalta ja vaatteet haisee tupakasta, joskus on vaan pakko vaihtaa kassa


    • Anonyymi

      Luultavasti monikaan ei usko kommenttiasi. Tuollainen höpötys katkeran , sivistymättömän ,älyvapaan ja tietämättömän jorinaa.

    • Anonyymi

      Maatalous on yksi suurimmista kasvihuonekaasujen lähteistä, erityisesti metaanin ja dityppioksidin osalta. Karjatalous, erityisesti märehtijät kuten lehmät, tuottavat metaania ruuansulatuksessaan. Yksi lehmä saastuttaa vuosittain enemmän kuin yksi polttomoottorikäyttöinen henkilöauto.

      Myös lannoitteiden käyttö vapauttaa dityppioksidia, joka on voimakas kasvihuonekaasu. Lannoitteiden ja torjunta-aineiden valumat pelloilta voivat johtavat vesistöjen rehevöitymiseen, happamoitumiseen ja samentumiseen. Tämä heikentää vesiekosysteemejä ja aiheuttaa kalakuolemia sekä leväkukintoja mm. Itämeressä.

      • Anonyymi

        Onhan se toimialana kaikista huonoiten hoidettu, koska tukia maksetaan tekemättömistä töistä ja epäonnistumisesta. Vähän vastaavaa kuin jos siivooja saisi palkkaa paikkojen sotkemisesta ja likaamisesta tai kaupan myyjälle maksettaisiin, jos myy tvarat tappiolla tai ei jaksa talvisin kuin torkkua, eikä kesäisin voi tehdä mitään, kun on liian kuuma. Keväälläkään ei viitsi herätä, kun sataa liikaa. Syksykin tuli liian aikaisin, joten antaa olla, mutta anna mulle rahaa.


    • Anonyymi

      Huomaa ettet tiedä mitään maanviljelystä

    • Anonyymi

      Tää valittaja vois lopettaa tän valittamisen ja mennä töihin niin kuluu aikakin

    • Anonyymi

      Jos maapallo meinataan pelastaa on aloitettava Kiinasta, Intiasta ja Venäjästä. Listaa voi jatkaa, Nämä maat pilaavat ilmastoa ja luontoa tuhansia kertoja enemmän kuin pikkuruinen Suomi.

      Asiat asioina ennen kuin arvostellaan ainuttakaan suomalaista.

    • Anonyymi

      Intia on maailman suurin saastuttaja. Kiina on ottanut ympäristöystävällisyyden haasteen vastaan ja on alkanut fokusoitumaan myös hiilijalanjäljen pienentämiseen. Maapallon kahdeksasta miljardista ihmisestä puolitoista asuu Intiassa ja toinen puolitoista Kiinassa. Se, mitä loimaalainen maanviljelijä maaperään laittaa, on pieru Saharassa.

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin menee lain mukaan niin antaa mennä. Vähemmän niitä myrkkyjä Suomessa käytetään kuin monessa muussa maassa, esimerkiksi Hollantiin verrattuna vain kolmannes Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14378
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      32
      5981
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      156
      5567
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      48
      4174
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      16
      3642
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      27
      3591
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      64
      2672
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1482
    Aihe