Eikä tule toimeen?
Mä tulin toimeen opiskelijana 470 eurolla, josta lähti vielä asumiskulut. Nyt tulen toimeen 700 eurolla josta on lähtenyt asumiskulut.
Tottakai pitää suunnitella mihin käyttää rahat, mutta en voisi olla just nyt onnellisempi ❤️
Mä tulin toimeen opiskelijana 470 eurolla, josta lähti vielä asumiskulut. Nyt tulen toimeen 700 eurolla josta on lähtenyt asumiskulut.
Tottakai pitää suunnitella mihin käyttää rahat, mutta en voisi olla just nyt onnellisempi ❤️
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onko heillä muka noin hyvät tulot kaikilla joiden kunnioita olen loukannut?
Sittenhän heillä on VARA MAKSAA meidän TULEVA ASUNTO-LAINA JA KAIKKI ASUMIS KULUT sekä vielä palkkaa.
4000€ saadaan elämiseen rahaa ja tuo toinen 4000 euroa menee asumiskuluihin eli taloon, kalusteisiin, remppaan ja me saadaan vielä uudet autotkin!
Kyllä sinä voit HARRASTUKSEN vuoksi käydä töissä.
Mietin vielä, että HALUTAANKO ME OIKEESTI EDES YHTEISIÄ LAPSIA JOS SINÄ KÄYT TÖISSÄ JA MINÄ SAAN PALKAN KOTIA.
Sinä olet siellä töissä virkistäytymässä niin minähän RASITUN KOTONA JOS MINUN PITÄÄ MEIDÄN LAPSIA YKSIN HOITAA KOTONA JA SEN JÄLKEEN VIELÄ SINUA, KUN SINÄ TULET HARRASTAMASTA KOTIA!
Mä käyn töissä 😉
Hyvä, koska minä en voi käydä. Loukkasi minun ex-mieheni nykyisen vaimon kunniaa. Tietenkin onnistuin loukkamaan myös muiden vaimojen sekä naisten kunniaa, koska minä kävin töissä ja hain ihan itse vielä TYÖPAIKKOJA.
Kyllä minun päällä olisi päässyt KUNNANJOHTAJAKSI myös, mutta HEILLE EI KELVANNUT REHELLINEN SUOMI 100 VUOTTA VANHEMPI PANOSTAJA NAINEN JOKA OLIS PAMAUTELLUT ASIAT KUNTOON JA TEHNYT KAIKISTA MILJONÄÄREJÄ!
Heille EI KELVANNUT SILLOIN JOTEN EI TARVI TARJOTA TOISTAKAAN KERTAA/ MAHDOLLISUUTTA!
El minullekaan NYKYISIN ENÄÄN KAIKKI KELPAA!
Vuokra ja vesi on jo 650 eur, en tulisi tuolla toimeen...
Mulla yli 700 euroa joten joo tuo ei kyllä riittäisi. Mutta tiukasti täytyy itselläkin elää kun haluaa vähän edes säästää. Sulla on varmasti vähän halvempi vuokra sitten jossain päin Suomea. Siis Ap tapauksessa.
Mulla vuokra ja vesi 800 euroa ja käteen jää 650 e kuussa. Riittää hyvin.
Laskelmien mukaan yhden hengen ruokakustannukset on minimissään 300 euroa kuussa, jos meinaa syödä suositusten mukaisesti (eli monipuolisesti ja terveellisesti). Itsellä ei ole varaa tuohon... :(
Ja töissä käyn ihan suht hyvällä palkalla. Mutta nykyään kaikki kulut ja asiat niin eri hinnoissa kuin vielä 10 vuotta sitten esim että kyllä rahaa menee vaikka kuinka yrittäisi säästeliäästi elää.
Joo,kulutustottumukset,ei kohtaa realismia.
Joskus tienasin niin, että verojen jälkeen käteen jäi kolme tonnia. Vuokra oli noin 630, sis. vesi, sähkö, lämmitys. Ei tarvinnut miettiä että onko varaa ostaa monipuolista ruokaa tai harrastaa. Nyt työkyvyttömänä joutuu laskea joka sentin.
Tuo pitää riittää jo useammalla samassa taloudessa elävälle.
Kyllä 6000 egee nettona / kk on minimi millä joten kuten tulee toimeen.
Juu, vuokrakin 1400 e / kk.
Olisi kannattanut ahkeroida aikanaan ja hankkia ok- talo, edullisella lämmitysjärjestelmällä. 4h+k asumiskulut kuukaudessa 150 - 250€.
Omistusasunto hankittu pienen korona aikana. Korot nousseet ja lyhennykset ym isot sähkö kulut isossa omakotitalossa. Korkea työttömyys ja uhka yt neuvotteluissa. Kyllä 4000 euron tulot ei riitä niinkuin ennen.
Et olekaan yski niistä jotka sairastavat ja käännytetään lääkäristä kotiin, omat rahat menee itsehoitoon ja yhteiskunta heittää katuojaan kun ei voi enää hyötyä sinulla.