Oliko elämä yksinäistä? Jäittekö jotain kaipaamaan? Pitikö kieltäytyä paljosta? Miltä tulevaisuus näyttää? Itse selvisin, kiinnostaisi kuulla toisten kokemuksia.
66v poikamiehenä eläkkeelle, miten teitte sen?
Anonyymi-ap
6393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä jäin eläkkeelle 55 vuotiaana.
Ihan mukavasti on mennyt. Tosin, työssä ollessa oli ruokatauot, kahvitauot, tupakkatauot, ym.
Nyt ei voi pitä taukoja :))
Itse ainakin nuorena pelkäsin - huh huh - että joku yksinhuoltaja pamauttaa itsensä raskaaksi ja joudun elättämään ja kaikki opiskelut ja urakehittelyt jäävät elättämiseen ja kotielämään
Se on ihan eri asia, jos on oman syntymäkodin puolesta rahaa ja vapausasteita, mutta köyhänä olisi kova paikka jumittua tylsään perhearkeen
Eli jotain jäi koska aloitus.
Kun tuntuu yksinäiseltä, on ainakin kaupunkilaisen helppoa mennä höpisemään johonkin.
Jäin varhain pois töistä, koska se tuntui aivan turhalta rekeltää yksinäisen töissä, kun pärjäsi vähemmälläkin. Eläkkeelle jääminen ei vaikuttanut sitten miltään, kun oli tottunut elämään omillaan ja yksin. Jotkut vaan viihtyvät yksin paremmin kuin yhdessä, se on täysin yksilöstä kiinni.
Noinhan on, joskus vaan pois mukavuusalueeltaan niin oppiikin jotain uutta.