Hei,
Mitä itse tekisitte vastaavassa tilanteessa?
Minulla on asuntolainaa 94k€. Lainan kokonaiskorko on vielä 2 vuotta 0.9%. Tämän jälkeen nousee 6kk euribor + 0,33% marginaali.
Lainaa lyhennän tällä hetkellä 1000€/kk. Samalla sijoitan 500€/kk Nordean ETF-rahastoon.
Rahastoa minulla on tällä hetkellä 84k€, josta tuottoa on 24k€. Eli veron jälkeen nettoarvo on n. 76k€.
Tililtä löytyy 64k€.
Alkaa tuo talouden heittely vähän hirvittämään ja aina sanotaan, että ei saisi sijoittaa kuin sen mitä on valmis häviämään. Nyt potti alkaa olemaan jo sen suuruinen, että en ole sitä valmis häviämään.
Olenkin pähkäillyt, että kannattaisiko tässä vaiheessa myydä rahasto kokonaan pois ja maksaa asuntolaina siitä saatavilla ja tileiltä löytyvillä varoilla.
Tai vaihtoehtoisesti myydä rahastot ja siirtää varat ns. korkeakorkoiselle tilille (taitavat nykyään olla alle 2%) pariksi vuodeksi ja kun lainan korko nousee, maksaisi lainan kokonaan pois.
Tällöin olisi myös likviditeettiä tilillä jos eteen tuleekin tilanne, joka kannattaisi hyödyntää. Kurssilasku, joka alkamassa elpymään tai vaikka osakehuoneisto hyvältä paikalta sopuhintaan.
Rohkeimmathan varmaan jatkaisivat entiseen malliin, jolloin korkoa-korolle ilmiö pääsisi vaikuttamaan kohta jo oikeasti.
Jos maksaisin lainan pois niin jatkossa minulla jäisi menojen jälkeen 2500€/kk (maksan myös toista lainaa, joka loppuu kahden erän jälkeen) jotka olisi mahdollista sijoittaa.
Tällä volyymillä oltaisiin aika nopeasti samassa tilanteessa ja hyvällä tuurilla velattomana nousumarkkinassa.
Mitä siis itse tekisit?
Asiallisista kommenteista/näkemyksistä kiitokset etukäteen.
Mitä tekisit tilanteessani?
3
273
Vastaukset
- Anonyymi
Pidä vuoden menoja vastaava likvidi puskuri. Myy osa rahastosta ja lyhennä lainaa niin että velka pienenee merkittävästi mutta säästötili ei tyhjene. Harkitse koron suojausta tai pidempää korkosidonnaisuutta jos korkoriski huolestuttaa. Siirrä osa varoista matalariskisiin sijoituksiin tai korkotilille. Jatka kuukausisäästöjä maltillisesti, ja kun laina pienenee, käytä vapautuva summa sijoittamiseen tai ekstralyhennyksiin.
- Anonyymi
Anna rahastojen ja rahastosäästöjen olla. Tee tuolta käyttötililtä 20 000€ lisälyhennys kerran vuodessa ja katso miten sinne kertyy rahaa. Kun laina on maksettu niin lisää rahastoon menevää rahaa ja elämänlaatuun menevää rahaa haluamassasi suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03570- 433161
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv562897Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342768- 162688
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452560- 442200
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h262065- 421965
- 451749