Patologisen valehtelijan muuttaminen toiselle paikkakunnalle voi olla yritys paeta aiempia seurauksia, kuten paljastuneita valeita tai rikkoutuneita suhteita, ja aloittaa puhtaalta pöydältä. Toisaalta valehtelija voi myös toivoa löytävänsä uuden yleisön, joka uskoo tarinoita ja antaa hänelle huomiota, tai hän voi yksinkertaisesti yrittää selviytyä ja jatkaa pakonomaista käyttäytymistään uudessa ympäristössä ilman ulkoisia syitä. Muutto ei kuitenkaan korjaa taustalla olevia syitä, kuten persoonallisuushäiriöitä tai lapsuuden traumoja, joten ongelma voi toistua uudella paikkakunnalla.
Pätevä ja etevä kaveri
6
269
Vastaukset
- Anonyymi
Olen samaa mieltä. Ainut järkevä motiivi itsellä on muuttaa työn perässä.
- Anonyymi
Ollaanko Pieksämäellä kateellisia,jos joku lähtee muualle työn perässä vaikkapa? Ei kaikki mitään suhteita pakoile. Itse pidän minulle tärkeisiin yhteyttä kyllä ja usein vierailen heidän luona. Tietääkseni minulla ei ole rikki menneitä tai mitään paettavia asioita tai juttuja. Ihan olen sinut kaiken kanssa. Toki jos jollakin minua vastaan jotain niin silloin se on hänen omassa mielessään,ei minun.
- Anonyymi
Osui ja upposi
- Anonyymi
Minä ainakin olen aina yrittänyt parantaa elämänlaatua. Monesti se voi vaatia irtautumista entisestä elämästä. Pieksämäellä myös nuo huumekuviot voi olla syy lähteä pois. Pääsee tyypeistä. Samoin ystäväni Kouvolasta lähti kauemmas ja raitistui. Hyvä se on,että jättää taakse pahat ja ilkeät asiat ja ihmiset. Ei se pakenemista ole,vaan omaa hyvinvointia sillä kohentaa. Pakeneminen ois toki,jos jäisi jollekin velkaa. Itse en jäänyt. Moni tuttavakin lähtenyt Pieksämäeltä saatuaan töitä muualta. Näinä aikoina ei parane luottaa,että Kela tai puoliso elättää ikuisesti. Mutta hyviä syssyn jatkoja sinne.
- Anonyymi
Jättikö sinut aloittajia mies vai nainen ja olet nyt murheissaan? No älä huoli,sillä on varmasti uusia uhreja. Ole kiitollinen,että pääsit eroon.
- Anonyymi
Voi sinä naikkonen,et vielä tajua mihin paskaan olet kyntesi upottanut. "Rakkaus on sokea avioliitto avaa silmät" on suosittu sanonta, joka kuvaa ilmiötä, jossa parisuhde, joka alkaa ilman ulkoisia tekijöitä (kuten ulkonäköä), toisinaan päättyy tai paljastaa ongelmia, kun pari alkaa asua yhdessä tai he kohtaavat ulkopuolisen maailman todellisuuden. Sanonta tulee suositusta Netflix-realitysarjasta Onko rakkaus sokea?, jossa ihmiset yrittävät löytää rakkauden puhumalla toisilleen, mutta eivät koskaan tapaa toisiaan ennen avioliittoa, mikä tuo esiin ristiriitoja ja haasteita, kun he alkavat elää yhdessä.
Mutta yritä jaksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.888077Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906084Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685511Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134740Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232508Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys362218Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71354Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190