Microsoft-tili?

Anonyymi-ap

Joskus kympin käyttöön ottaessani tälle uudelle koneelleni, taisin luoda tuon tilin, taisi olla vielä pakollinenkin, vaikka en sitä ole mihinkään edes tarvinnut, en ole koskaan sinne edes kirjautunut.

Nyt sitten aloin funtsata, kun pitää päivittää tämä kymppi yhteentoista, että kyseleekö yhteentoista asentaminen tilin perään, ongelma on se, että siinä on vanha sähköpostiosoitteeni, joka muuttui maksulliseksi, eikä siksi enää ole toiminnassa.

Meneekö asennus läpi kivuttomasti ilman mitään tilipelleilyä, vai pysähtyykö se kyselemään tilin perään?

Pitääkö tehdä uusi tili, kun on siis se käytöstä poistunut sähköposti siinä kirjautumisessa?

Olettaisin, että päivitys ei ala kyselemään mitään minkään tilin perään, mutta mistä näistä enää tietää?

14

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se jäi mainitsematta, että salasanakin taitaa olla hukassa tuohon tiliini, eli en taida päästä sille edes enää kirjautumaan.

    • Anonyymi

      salasanan voi aina palauttaa j pidä KT/SS aina mielessäsi. päivitä koneesi.

      • Anonyymi

        Käsittääkseni voin luoda kokonaan uuden tilinkin, välittämättä vanhasta, kai sekin onnistuu.


    • Anonyymi

      Mikrobitistä löysin uutisen, että tili tulisi pakolliseksi muutaman kuukauden päästä, joten tuskin asennuksessa on mitään sen ihmeempää, tsekkasin myös yhden videon, jossa ei ainakaan kyselty tilistä mitään, näytti asentuvan kivuttomasti tuo 11 kympin päälle. Tärkeintä tietysti se, että kaikki vanha pysyy edelleenkin koneella, ja toimii.

      • Anonyymi

        Kannattais laittaa koneeseen tämä ilmainen ohjelma joka estää haitalliset päivitykset, vain tietoturvapäivitykset pääsee läpi, näin ollen pakottava M$-tilin päivityskään ei pääse läpi:

        https://www.grc.com/incontrol.htm


    • Anonyymi

      Ehkä voisin vielä lykätä asennusta, ja käyttää kymppiä aika huoletta vaikka puoli vuottakin, vaikka päivityksiä ei enää tulekaan, on turvapaketti muutenkin päällä kokoajan, joka varmaan suojaa konetta aivan riittävästi, ja kun vielä varoo tekemästä mitään riskialtista.

      • Anonyymi

        Mikään "turvapaketti" ei paikkaa käyttöjärjestelmän koodissa olevia aukkoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikään "turvapaketti" ei paikkaa käyttöjärjestelmän koodissa olevia aukkoja.

        Jotkut asiantuntijat ovat kuitenkin sitä mieltä, että virus- ja haittaohjelmaturvapaketit riittäisivät suojaamaan kymppiä ihan riittävän hyvin vielä kuukausia, muutenhan kaikkialla olisi tieto, että nyt on ehdottoman tärkeää ottaa kymppi kokonaan pois käytöstä, sellaista tietoa ei ole ainakaan minulle vielä missään tullut vastaan. Jos vaara olisi siis suuri, niin kaikkihan lopettaisivat heti huomenna kymppinsä käytön.


    • Anonyymi

      Olenkin näköjään laittanut kirjautumisen päälle automaattisesti, täytyy vielä tsekata, ilmeisesti päivitys säilyttää kaikki kirjautumistiedot, kuten salasanat jotka on automaattisesti aina tallennettu, kun laiskana en jaksa aina kirjautua, joten laitan raksin ruutuun, että muista salasanat.

      Vai pyyhkiikö päivittäminen salasanat pois, jos ovat siis tulleet aina automaattisesti?

      Luulis, että kaikki säilyy ennallaan, mutta mistään ei voi olla nykyään enää varma.

    • Anonyymi

      Windows 11 Recall: Uutuus valvoo kaikkia tekemisiäsi tietokoneella
      Microsoftin juuri julkistama tuleva Recall-ominaisuus voi olla vakava riski yksityisyydellesi, koska se tallentaa kuvia kaikesta, mitä teet tietokoneellasi.

      • Anonyymi

        Tuonkin onneksi saa pois päältä, Päätteen avulla siis.

        Tällä käskyllä saa tsekattua onko Recall päällä:
        Dism /Online /Get-Featureinfo /Featurename:Recall

        Ja tällä sen saa pois päältä:

        Dism /Online /Disable-Feature /Featurename:Recall

        Tällä saa Bitlockerin pois päältä mutta tämä kannattaa tallentaa .reg päätteiseksi tiedostoksi ja sitten tuplaklikata sitä niin se kytkee Bitlockerin pois:
        elikkä disable-bitlocker.reg:
        ----
        Windows Registry Editor Version 5.00

        [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Bitlocker]
        "PreventDeviceEncryption"=dword:00000001
        ----
        Ota nuo viivat sitten pois, ne on tarkoitettu vaan erottamaan tuo reg-tiedoston teksti muusta tekstistä.

        Tällä Pääte-komennolla saa tsekattua onko Bitlocker päällä vai ei:

        manage-bde -status


    • Anonyymi

      Miten niille selaimessakin valmiina oleville salasanoille käy päivittämisen yhteydessä, pyyhkiytyvätkö kirjautumistiedot kokonaan pois, vai säilyvätkö ne edelleenkin selaimessa?

      Käsittääkseni päivitys kympistä yhteentoista säilyttää kaikki selainten tiedot ennallaan, mutta en ole varma, siksi kyselen, ettei tule mitään yllätyksiä.

    • Anonyymi

      Kukaan ei näytä tietävän miten tässä kannattaisi oikein menetellä?

      Pitäisikö muuttaa microsoft tili paikalliseksi, että pääsee eroon näistä salasanoista, ja siitä vaarasta, ettei pääse enää ollenkaan kirjautumaan wintoosaan.

      Kun nyt tänään päivitän kympin yhteentoista, niin tuskin siinä tilit estää sen, voin sitten varmaan yhentoista asetuksista muuttaa sen microsoft-tilini helposti paikalliseksi.

      Jos teen sen nyt, ennen päivittämistä, niin näyttäsi olevan vähän sekava homma, pitäisi painaa windows painiketta ja R kirjainta, kirjoittaa ruudulle netplwiz ja pistää ookoota, aika hankalaksi on tehty, joten ehkä yhessätoista homma hoituu ihan helposti asetukisista.

      Miten päinhän sitä kannattaisi tehdä?

    • Anonyymi00014

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe