Suomen on syytä varautua. Milloin on Suomen vuoro ?

Anonyymi-ap

"Venäjä voi jälleen kerran todeta, että sen temppu onnistui.

Viron rajalle ilmestyneet venäläissotilaat ovat saaneet suhteettomasti huomiota, tutkija toteaa. Suomen on silti syytä varautua johonkin vastaavanlaiseen.

Näin kommentoi Viron rajan lähellä seisoskelleita tunnuksettomia Venäjän sotilaita ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Ryhor Nizhnikau MTV Uutisille.

Nizhnikaun mukaan Venäjän pitkäaikainen käytös osoittaa, että jossain vaiheessa myös Suomessa tai sen lähiympäristössä tapahtuu jotain vastaavaa.

Kyse voi olla rajalle ilmaantuvasta sotilasjoukosta tai esimerkiksi lentokenttähäirinnästä, jota on nähty Tanskassa ja Saksassa."

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomen-syyta-varautua-tutkijoilla-selva-nakemys-viron-rajalle-ilmestyneista-sotilaista/9238468

32

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joku ennusti, että seuraava maailman sota alkaa Suomenlahdelta.

      • Anonyymi

        Eukot on ennustelleet aina mitä päähän pälkähtää....


      • Anonyymi

        Ei tule maailman sotaa.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tule maailman sotaa.

        ei....


    • Anonyymi

      Huuhaata ja ylireagoimista, saahan sitä omalla maallaan seisoskella, se on eri asia jos aletaan toisen maille ängetä.

    • Anonyymi

      Pelotteluun tähtäävät uutiset ovat lisääntyneet medioissa. Vähän ihmetyttää miksi virolaisten tiet kulkevat venäjän puolella ehkä sitä olivat tutkimassa.

      • Anonyymi00028

        Venäläiset rajavartijat "eksyivät" viron puollelle hiljattain. Mitä siellä mahtoivat mielestäsi "tutkia"?


    • Anonyymi

      Kyllä Venäjällä on Suomenkin varalle "yllätyksiä". Ei se ole pelottelua.

      • Anonyymi00035

        Varautuminen on tehty.


    • Anonyymi

      ''Suomen on syytä varautua Venäjän kiusantekoon.

      Venäjä ei halua lopettaa. Hybridipaine alleviivaa Euroopan kahtiajakautumista ja epätyytymättömyyttä.
      Suurin osa eurooppalaisista ei halua taistella, he haluavat välttää sodan.''

      • Anonyymi

        Sodan voi välttää parhaiten varautumalla ja varustautumalla siihen mahdollisimman tehokkaasti, valitettavasti useimmat Euroopan valtiot ovat tuon unohtaneet ja antaneet armeijoidensa kylmän sodan päättymisen ja Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen supistua enemmän koristearmeijoiksi kuten toteaa Britannian nykyisestä armeijasta tutkija kirjassaan KUKA PUOLUSTAISI EUROOPPAA.


      • Anonyymi

        Eivät Eurooppa ja Venäjä (Neuvostoliitto) ole juuri koskaan muussa tilanteessa pitkiin aikoihin olleetkaan, ei mitään uutta sikäli.
        EU on jakautunut moneen leiriin, otetaan nyt malliksi vaikka Britit jotka jättivät koko hoidon ja esim. Unkari joka kulkee omia teitään tai suuri ja vahva mutta nykyisin supervelkainen Ranska joka on sekaisin kuin seinäkello jatkuvine hallitusvaihtoineen.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivät Eurooppa ja Venäjä (Neuvostoliitto) ole juuri koskaan muussa tilanteessa pitkiin aikoihin olleetkaan, ei mitään uutta sikäli.
        EU on jakautunut moneen leiriin, otetaan nyt malliksi vaikka Britit jotka jättivät koko hoidon ja esim. Unkari joka kulkee omia teitään tai suuri ja vahva mutta nykyisin supervelkainen Ranska joka on sekaisin kuin seinäkello jatkuvine hallitusvaihtoineen.

        Silti kaikki valtiot taitavat kuitenkin nostaa puolustusmenojaan ja satsaavat omaan puolustukseensa.


    • Anonyymi

      Niin milloin on Suomen aika irtautua EU satanisti pedifiil kommunisti EU zionistien orjuudesta?.
      Ukaraina ja baltit ja Englanti khazarian natsien askenaztien maita.
      Miksi meidän lippu on sama väri kuin israel vale valtion ja kreikan?.
      Meidät otetiin. järjestettiin pois omanlaisesta yhteisöstä Venäjän alueen kansoista. Kreikka keksityiin aj sen historia valhetta kuten muutkin.
      Englanninkieli on tekokieli jonka jesuiitat ja vapaamuurarit keksi.

    • Anonyymi

      Venäjän valtiojohdon hulluuteen on aina syytä varautua. Sitäkään ei tiedä, minkälainen Putlerin seuraaja on. Putler kun ei hänkään elä loputtomiin.

      • Anonyymi00025

        Venäjä tekee vuosikymmeniä valmisteluja. Venäjä väittää esim. Suomen olevan natseja täynnä. Saman tekivät myös Ukrainan suhteen vuosikymmeniä.

        "Venäjä aloitti jo kauan ennen vuotta 2014 ja Krimin valtausta samantyyppisen natsikampanjan Ukrainaa vastaan, jota Kreml käyttää nyt systemaattisesti Suomen painostamiseen."

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011683042.html


      • Anonyymi00027

    • Anonyymi

      Ovatko nuo 70v 80?
      Luulisi että olisi jo tolkkua mutta ei yhtä.pösilöitä median valheisiin uskovia
      Höpöjä.

      • Anonyymi

        Varautumista on aina ollut.


      • Anonyymi00026

        Suomen mediat kertovat uutisia ja tietoja kansalle. Eivät ole kuin Trumpin mediat, jotka keksivät asioita.


    • Anonyymi

      Liikkuvat taakse.

    • Anonyymi

      Nato on turvana nyt.

    • Anonyymi00021

      Poikas valveil on!

    • Anonyymi00022

      Viro alkaa rakentamaan valtavan määrän bunkkereita venäjän vastaiselle rajalle.

      • Anonyymi00023

        Viro vastaa Venäjän uhkaan linnoittamalla itärajansa – 600 bunkkeria, panssariesteitä, miinoja ja piikkilankaa

        https://yle.fi/a/74-20070419

        Tuossa uutinen aiheesta.


    • Anonyymi00029

      Ei olis Niinistön, Marinin ja Haaviston kannattanut katkaista rauhaa Venäjän kanssa, julistautua mukaan heidän vastaiseen sotaansa.

      Suomi on jo kohta 3 vuotta käynyt hyökkäyssotaa Venäjää vastaan. He eivät ole vielä vastanneet Suomen mainiloihin. Mutta voimme olettaa, että ehkä pian vastaavatkin.

      Suomi ei ole mikään viaton osapuoli.

      • Anonyymi00031

        Suomi auttaa, puolustaa.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        Suomi auttaa, puolustaa.

        Ja kadottaa näin omansa.


    • Anonyymi00030

      Luin jostakin jutun, kun jalkaväenkenraali Adolf Ehrnrot oli vierailulla
      Englannissa joskus 70-luvulla.

      Englantilainen kenraali tivasi paljonko Suomeen on sijoitettu venäläis-
      joukkoja.
      - Muutama satatuhatta, vastasi Ehrnrot.
      - Mihin ne on sijoitettu? jatkoi brittikenraali tivaamistaan.
      - Kahden metrin syvyyteen pitkin rajaa, totesi Ehrnrot.

    • Anonyymi00033

      Höpö höpö,suomessa ei ole venäjälle mitään arvokasta,ei malmia,eikä mitän,pieimaa muutenkin!

      • Anonyymi00034

        1939 tulivat kuin varkaat, suomalaiset eivät päästäneet.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6458
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5994
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2923
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2374
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2048
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1178
    Aihe