Onko Ylestä tullut sensaatiohakuinen media?

Anonyymi-ap

Yleisradio on pitkään ollut suomalaisen journalismin kulmakivi: luotettava, puolueeton ja perusteellinen. Sen tehtävänä on tarjota monipuolista ja tasapuolista tietoa, ei kilpailla klikkien tai mainostulojen perässä. Viime vuosina moni on kuitenkin alkanut kysyä, onko Yle muuttunut – ja jos on, niin mihin suuntaan.

Ylen uutisointia ja verkkojulkaisuja seuraava ei voi olla huomaamatta, että otsikoinnissa ja aihevalinnoissa on tapahtunut muutos. Räväkät otsikot, tunnepitoiset aiheet ja sosiaalisen median trendejä seuraavat jutut ovat yleistyneet. Siinä missä ennen korostettiin taustoittamista ja kokonaisuuksien avaamista, nyt näkyy usein pyrkimys herättää tunteita ja reaktioita. Tällainen muutos herättää kysymyksen: hakeeko myös Yle nykyään näkyvyyttä hinnalla millä hyvänsä?

On selvää, että mediakenttä on muuttunut. Ihmiset kuluttavat uutisia eri tavalla kuin ennen, ja kilpailu huomiosta on kovempaa kuin koskaan. Julkisen palvelun median on pysyttävä ajassa mukana, jotta se tavoittaa yleisönsä. Mutta tavoittavuuden ja sensaationhakuisuuden välillä kulkee hieno raja. Kun Yle alkaa muistuttaa liikaa kaupallisia medioita, sen perusarvot – luotettavuus, maltillisuus ja riippumattomuus – voivat hämärtyä.

Yle ei saa unohtaa, että sen vahvuus on ollut juuri rauhallinen, analyyttinen ja taustoitettu journalismi. Kaikkien ei tarvitse juosta klikkien perässä. Kun muut mediat kärjistävät, Ylen tulisi olla se, joka selittää, ei se, joka lietsoo.

5

349

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yle on oikeasti PILALLA !

      Tukirahat peruttava !

    • Anonyymi

      Asiaohjelmien tilalla on kaiken maailman rikosmysteereitä. Ketä kiinnostaa esimerkiksi jonkun katoaminen laivalla vuonna 1903?

    • Anonyymi

      Aloittaja, oletko miettinyt, että ehkä itse olet muuttunut ja etsit ohjelmista enemmän kritisoitavaa?

    • Anonyymi

      Ymmärtääkö toimittajat kuinka paljon he aiheuttavat työttömyyttä tavalla jolla he uutisoivat yritysten toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1556
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      967
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      966
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      841
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      594
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    Aihe