Liikennekäyttäytyminen Turussa ja Varsinais-Suomessa ylipäätäänkin

Anonyymi-ap

Oli kiva taas kerran tänään huomata Humalistonkadun Terveystalossa käydessäni, kuinka kusipäisiä, itseään täynnä olevia ja ympäristöään ymmärtämättömiä täkäläiset ovat autolla liikkuessaankin.
Olin vastaanotolla 15-20 minuuttia ja olin jättänyt auton siten parkkiruutuun, että oli keskellä ruutua, kuten pitää. Niin eikö vastaanotolla ollessani joku henkilö ollut pysäköinyt autonsa niin liki autoni viereen, etten päässyt kuljettajan paikalle. Odotin aikani ja jouduin sitten menemään repsikan ovesta kuskin paikalle, mikä nyt vaati jonkin asteista akrobatiaakin melkein, ihan 190cm pituudestanikin johtuen. Ja tietty kun ei nyt ollut tietoa, että kauanko ko auton haltija viipyy omalla asiallaan ja mun oli pakko päästä lähtemään.
Lisäksi olen ollut pitkään jalastani todella huonossa kunnossa, puolitoista viikkoa ollut jo saikulla ja tänään sain vihdoinkin kortisonipistoksen polveeni, minkä pitäisi nyt ainakin jonkun verran auttaa asiaa ja saikku jatkuu muutaman päivän. Lisäksi vitutti senkin vuoksi, kun parempaa tilaa olisi ollut muuallakin ja jos taas tämän tukkijan oli pakko päästä just siihen ruutun, mihin oli autonsa ängennyt, niin olisi sitten pysäköinyt perä edellä, niin hän olisi saanut oman autonsa repsikan kyljen vaikka seinään kiinni ja meille molemmille olisi jäänyt reilusti tilaa päästä kuljettajan paikalle.
Sattui vielä nyt kuitenkin niin, että olin jo lähdössä ruudusta pois, kun ko autolla liikkunut tulikin autolleen ja avasin ikkunaa sen verran, että sanoin asiasta. No, senkin että kun oisit tullut muutamaa minuuttia aikaisemmin, niin ei olisi tarvinnut kivuta huonon jalan kanssa auton toiselta puolelta omalle paikalle. Sanoin vielä, että huolehtii jatkossa pysäköintinsä niin, että myös naapuriruudussa olevan auton kuljettaja pääsee kuljettajan paikalle kuskin ovesta suoraan, eikä kömpimällä pitkin autoa. Niin tämä muija tuijotti vin oudon hymyn kanssa takaisin(hymy muistutti enemmän jotain Batman-elokuvan Jokeri-hahmon irvistystä kuin hymyä) ja kimitti jotain "No oijjoi, aijjai, voivoi uijjui" ym.
Vituttaa tuollainen vitut muista vai onko vain pelkkää"vitut muista, minä vain"-tasoista umpimielisyyttä vai eikö ihminen ihan oikeasti hahmota tilaa ympärillään..? Luulisin itse kyseessä olevan vain itsekkyyttä, ettei välitetä tai ymmärretä, että parkkihalleissa on muitakin kulkijoita itsensä lisäksi.
Itse ainakin otan liikenteessä muutkin huomioon ja esim autoa pysäköidessäni, jos joudun pysäköimään toisen auton viereen, varmistan senkin, että myös viereisessä olevan auton kuljettaja pääsee vaivattomasti kuljettajan paikalle kuljettajan ovesta ja vielä siten, ettei siinä tarvitse hakata auton ovella naapuriauton kylkeä.
Ei ole kyllä ensimmäinen eikä ainoa kerta, kun tällaista tapahtuu, eikä ole liikenteessä tapahtuvaa pelkästään, vaikka nyt tuntuukin, että liikenne on se yleisin, missä esiintyy välinpitämättömyyttä ja suoranaista kusipäisyyttä kanssakulkijoita kohtaan. Melkeinpä kauppojenkin parkkipaikoilla on sama juttu. Vaikka olisi yksi auto yhdessä parkkirivissä pysäköitynä, niin totta kai varsinaissuomalainen pysäköi oman autonsa sen ainoan pysäköidyn viereen ja vielä niin liki, että varmasti nyt ainakin kyljet kolisee kun oven avaa.
Ja maantiellä ajellessa meno on ihan päätöntä ainakin Varsinais-Suomessa... Taitaa vähintään yhdeksällä kymmenestä jäädä aivot narikkaan, kun kotoa lähdetään auton kanssa liikkeelle, ja tilalle tulee iso kasa sitä ruskeata ainetta...

13

246

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Opettele oikeinkirjoitus.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse.
        Katsos, savolainen, kun osaan jo.


    • Anonyymi

      Ihmiset on vatipäitä nykyään ja taitaa olla ihan koko Suomen kattava ilmiö. Vaikka täällä Varsinais-Suomessa tuntuu olevan vielä yleisempää, vähintään yhdeksään kymmenestä on vatipää.
      Ja ihmisillä on juurikin tuollaisia ihme reaktioita, kuten aloittaja mainitsi. Tuijotetaan oudon/karmivan/idioottimaisen ilmeen kanssa ja päästetään jotain ihme ininää tai muuta outoa ääntelyä. Tai sitten suututaan ja raivotaan, ovat olevinaan itse uhri jne.
      Itse joskus olen ajatellut vastaavissa tilanteissa, että olisi hyvä vaikka vetää avaimen tm terävän esineen avulla helvetin iso naarmu kylkeen tm maalipintaan ja vielä niin reilusti, että menee peltiin saakka. Mutta eipä ole ainakaan vielä tullut annettua tuon tasoista kiitosta törttöilystä, vaikka syytä olisi joskus...
      Parkkihalleissa ainakin taitaa olla kameravalvonta, niin sellaisessa paikassa ainakin herkästi käy käry ja joutuu maksumieheksi.
      Mutta joo, aika perseestä tuollainen käytös. Ja ainakin omasta mielestäni sairaalan parkkihallissa ja pysäköintialueilla ylipäätäänkin pitäisi osata vielä isommalla syyllä jättää mahdollisimman reilu väli vieressä olevaan autoon. Ihan silläkin, kun vastaanotoilla yleensä käy eri vaivoista kärsiviä ihmisiä ja varsinkin liikkumista rajoittavissa vaivoissa ei nyt pitäisi joutua tekemään, kuten aloittaja joutui. Eli kömpiä repsikan puolen ovesta kuljettajan paikalle.

    • Anonyymi

      Nämä täkäläiset on ihan aivovammaisia, mitä liikennekäyttäytymiseen tulee ja kai muutenkin. Tai jotain apinoita ainakin.
      Ei mitään rotia eikä järkeä.

      • Anonyymi

        Sanoo joku savolainen kääpiö


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanoo joku savolainen kääpiö

        Niin taidat itse olla joku älykääpiö, Savosta tai mistä lie. Ainakin vaikutat sellaiselta.


    • Anonyymi

      Onko aloittajan "novelliin" tulossa 2. osa pian?

      • Anonyymi

        Mitä se savolainen tuollaisia kysyy? Kirjastosta löydät noita pyytämiäsi novelleja, täällä kirjoitetaan tosielämän tapahtumista.
        Itseäni tässä huvitti se, kun tässä jokin aika sitten eräs valtaväestöön kuuluva työkaverini kitisi mustalaisten tekevän juuri tällaista, mitä aloittajan mainitsema henkilö teki. Ja totta kai haukkui mustalaiset pystyyn sen vuoksi, eli ihan samanlaisen käytöksen takia, mitä valkolainen valtaväestö tekee ja huomattavasti enemmän.
        No, kyllähän sen oman tyhmyytensä saa muillekin paljastaa, se on ihan lain turvaama oikeus. Kunhan ymmärtäisivät, että se on nimen omaan OIKEUS, eikä mikään vitun velvollisuus ja käyttäytyisivät sen mukaan. Luulisi valkolaisten kyllä ymmärtävän, jos ovat niin fiksuja kuin esittävät olevansa.


      • Anonyymi

        Avaajallavon vakavia ongelmia


    • Anonyymi

      Yksi tuttuni alkoi hiljattain haukkumaan mustalaisia vastaavanlaisesta käyttäytymisestä. Ihan yllättäen vielä, ei ollut edes mitään tapahtunut eikä kaiketi edes nähnytkään mustalaisia vähään aikaan ainakaan edes kaupassa.
      Ihme touhua. Ja juuri tätä, mihin ainoastaan varsinaissuomalaiset syyllistyvät, haukkuvat muita juuri siitä, mitä itse tekevät.

    • Anonyymi

      Tyypillistä varsinaissuomalaista käytöstä.
      SIlti kehtaavt väittää olevansa mukavia, asiallisesti käyttäytyviä, vieraille ihmisillekin hyviä ja ties mitä.. Ja todellisuus on silti juurikin tällaista aloittajan mainitsemaa ihan pikkuasioista alkaen.
      Ja varsinaissuomalaisessahan ei ole ikinä itsessään yhtään mitään vikaa. AInakaan kun häneltä itseltään kysyy.
      Eipä....:D:D

    • Anonyymi

      Nolo sepustus.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1660
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1162
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      896
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      538
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      508
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. 34
      414
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe