Trump teki sen mihin Biden ei kyennyt, eivätkä edelliset USA presidentit.

Anonyymi-ap

Trump junaili aselevon ja panttivankien palautuksen. Trump toimii ja tekee päinvastoin, kuin Putin ja vasurit, jotka eivät pyri koskaan rauhaan vaan aiheuttamaan epävakautta.

6

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasureilla menee aika,kun pitää solvata haukkua NS. vastapuolta!
      Kattokaa meidän vasureita!

      Amerikassa sentään ammutaan erimieltä olevat,,ja Venäjällä!
      Semmoisia demokraatteja!

    • Anonyymi

      Trump junaili näennäisen aselevon. "Terroristijärjestö Hamas on aloittanut partioinnin Gazan kaduilla, kertoo media. Osa Hamasin jäsenistä on poliisin sinisessä univormussa, mutta useimmat käyttävät siviilivaatteita.". Jos näin on, niin aselepo ei ole kestävä ja rauha on vielä pitkän matkan päässä. Ei se ole aseista riisuntaa, että vaihdetaan terroristien taistelu puku poliisien siniseen univormuun. Hamas pitää syrjäyttää hallinnosta ja kaikkien palestiinalaisryhmien tulee tunnustaa Israel niin kyllä se rauha saadaan.

      • Israelin voitot näissä sodissa mahdollistivat rauhan. Iran on heikentynyt, Hixbollahia on heikentynyt, Assad kumottu sen takia. Hamas voidaan nyt aseistariisua. Arabimaat ja Turkki pakottivat Hamasin rauhaan, USA Netanjahun.


    • Anonyymi

      Lähi-itään ei tule rauhanomaista rinnakaiseloa. Israelilaiset eivät kokonaisuudessaan valtiona ja kansana tule sitoutumaan ja hyväksymään kahta valtiota, ja arabit kokonaisuudessan eivät tule koskaan hyväksymään Israelin valtion olemassa oloa. Aina löytyy joku liike Israelista tai Palestiinasta joka aiheuttaa poliittisella voimapolitiikalla tai terrorilla puolin ja toisin konfliktin.

      Trump on vain 80-vuotias vanha mies, joka on vain yksi johtajista usan:n johtajista muiden joukossa Israelin valtion perustamisen ja historian aikajanalla. Eikä hän saa yhtään sen enempääm aikaan kuin edeltäjänsä. Amerikan, Israelin ja Palestiinan johtajille on jaettu rauhannobelpalkintoja, mutta rauhaa ei ole saatu aikaan. Trumpista ei ole sateentekijäksi, kun ei edeltäjistäkään:

      1940-luku: Harry Truman (usa), Weizmann (isr.), Ben-Gurion (isr.) Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      1950-luku: Harry Truman (usa), Dwight Eisenhower (usa), Weizmann (isr.), Ben-Zvi (isr.), Ben-Gurion (isr.), Sharett (isr.). Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      1960-luku: Eisenhower (usa), Kennedy (usa), Johnson (usa), Nixon (usa), Ben-Zvi (isr.), Shazar (isr.), Eshkol (isr.), Meyer (isr.), Shukeiri (pal.), Arafat (pal.) Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      1970-luku: Nixon (usa), Ford (usa), Carter (usa), Katzir (isr.), Navon (isr.), Meyer (isr.), Rabin (isr.), Bergin (isr.), Arafat (pal.). Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      1980-luku: Carter (usa), Reagan, Bush sr. (usa), Navon (isr.), Begin (isr.), Herzog (isr.), Shamir (isr.), Peres (isr.), Arafat (pal.) Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      1990-luku: Bush sr. (usa), Clinton (usa), Herzog (isr.), Weizman (isr.), Shamir (isr.), Peres (isr.), Netanjahu (isr.), Barak (isr.), Arafat (pal.). Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      2000-luku: Clinton (usa), Bush jr. (usa), Obama (usa), Weizman (isr.), Katsav (isr.), Peres (isr.), Barak (isr.), Sharon (isr.), Olmert (isr.), Netanjahu (isr.), Arafat (pal.), Abbas (pal.). Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      2010-luku: Obama (usa), Trump (usa), Peres (isr.), Rivlin (isr.), Netanjahu (isr.), Abbas (pal.). Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      2020-luku: Trump (usa), Biden (usa), Abbas (pal.). Kärhämät ja levottomuudet jatkuu.

      2030-luku: ? (usa), ? (isr.) ? (pal.). Karhämät ja levottomuudet jatkuu?

    • Anonyymi

      Diktaattorit ja vasuritko sama asia ? Voi teitä hölmöjä!!!!

    • Anonyymi

      Minkä aselevon? Sotahan jatkuu täyttä päätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5646
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4814
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      393
      2390
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2320
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      1997
    7. 109
      1886
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1617
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1213
    Aihe