Hyvää esimerkkiä omille lapsilleen

Anonyymi-ap

Olen miettinyt mikä on aikuisen vastuu näyttää hyvää esimerkkiä. Esimerkkinä on hyvä toimia myös somekanavilla niin, että osaa kirjoittaa asiaa ja toisia kunnioittaen.

Eikös sitä niin sanota, että parempi olla hiljaa jollei ole mitään hyvää sanottavaa. Hyvä neuvo niille, joilla on tapana sadatella ja puhua toisista ihmisistä alatyylisesti ainoastaan omaan ”totuuteensa” uskoen.

Uskon vahvasti siihen, että ihminen joka on kasvanut henkisesti aikuiseksi osaa käyttäytyä somemaailmassa ja livenä asiallisesti. Aikuisella ei ole mitään tarvetta polkea/alentaa toisia.

Myrkyllinen somekäytös kertoo usein siitä, että saastan tuottajalla on usein heikompi itsetunto. Vahvan itsetunnon ja terveen mielen omaavan ihmisen ei tarvitse alentaa toisia, jotta voi tuntea olonsa vahvaksi. Hän on vahva ja hyvä ihminen ilman muiden polkemista.

Tunnen jopa häpeää näiden someherjaajien käytöksen vuoksi. Käy mielessä, että miltä heidän lapsistaan mahtaa tuntua, kun seuraavat itsekin oman vanhempansa ”riehumista” eri somekanavilla.

On noloa olla tunnettu siitä, että herjaa toisia eri verkkopalstoilla. On noloa joutua rikosoikeudelliseen vastuuseen kirjoituksistaan. Tämäkö on esimerkkiä mitä järkevä vanhempi haluaa lapsilleen näyttää. Niin noloa!

Somessa riehuvat suustaan ilkeyksiä päästävät ovat kiusaajia. Heillä on usein todella paha olla! Sillä jos heidän elämänsä olisi hyvää, eivät he tuhlaisi sekuntiakaan somepalstoilla muita ihmisiä alentaen.

Todella NOLOA!

0

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

        Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
        Maailman menoa
        262
        14465
      2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

        tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
        Maailman menoa
        150
        3950
      3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

        https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
        Maailman menoa
        129
        3775
      4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

        Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        169
        1659
      5. En minä kyllä enää odota sinua

        Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
        Ikävä
        35
        1609
      6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

        Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
        Maailman menoa
        393
        1607
      7. Jos joku luulee että kaikki käy

        Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
        Ikävä
        49
        1306
      8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

        Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
        Tunteet
        8
        1091
      9. Joka kolmas työtön on työkyvytön

        Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
        Maailman menoa
        111
        1005
      10. Sakin hivutus - ilmiö

        Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
        80 plus
        48
        992
      Aihe