Op kertoi, että talous elpyy viimein SDP:n hallituksen laman jälkeen.
Taloutta haittasi demareiden johtamat laittomat lakot, mutta nyt se alkaa
vihdoin elpymään.
Talous elpyy, nyt lakkoilematta
15
102
Vastaukset
- Anonyymi
"Nyt kansalla on rahaa."
Aivan, 2019-2023 hallituskaudellahan suomalaisten ostovoima ROMAHTI 2009 tasolle, kuten tuo YLEN:n tekemä tutkimus hyvin osoittaa. Heti kun hallitus VAIHTUI 2023 NOUSU alkoi: https://yle.fi/a/74-20124416
Yksi syy siihen, miksi ihmiset edelleen säästävät, johtuu siitä, että heillä on PELKO SIITÄ, että 2019-2023 kaltainen äärivihervassudemuhallitus voisi päästä uudelleen valtaan!!! - Anonyymi
Demareiden vaalilupaukset lyhyesti:
-Lisää eläkkeisiin
-Rataverkon kunnostusta
-Hoitajamitoitus ja Sote, rahoitus niihin ilman tulosvastuuta
-Verojen korotukset(rikkailta)
-Lisää rahaa vuokrarakentamiseen (oma lehmä ojassa)
-Yritysverojen kiristäminen +yritystukien poisto
-Valtion tehtäviin lisää virkoja
-SDP:n Ay Rytkönen (tulonsa yli 190 000€ v) kehoitti hoitajia eroamaan.
Samoilla teemoilla kansa saatu uurnille vuosikymmenet ja on saavutettu Pohjoismaiden köyhin valtio Suomi!- Anonyymi
Mutta aina on tilaa valokuville...kulutukselle...muistoille...suhdanteille...pakotteille...tulleille.... kyselytunneille.. toivolle...tulevaisuuden äänille...sekä poliitisille kikkailulle ja rikkauden tavetteluille.
- Anonyymi
Keskustan palsta näkyy olevan avoin areena persupropagandan levittämiselle.
- Anonyymi
Kaikki paska sallitaan näköjään tällä palstalla.
Asiasta viis,kunhan demarit ovat syyllisiä.
- Anonyymi
Paitulimajuri joutuu näemmä vetämään kaikki propagandakorttinsa esille tähän. Siinä paljastuu samalla, että kyseinen persutrolli huseeraa useamman puolueen palstoilla kommenttien sisällön paljastaessa Paitulimajurin touhut.
- Anonyymi
Totta. Kun työttömyys ja konkurssit lisääntyvät, se luo talouteen kauan kaivattua pöhinää. Myös asuntokaupan totaalinen jumiintuminen vaikuttaa positiivisesti rakennusalan tilauskantoihin. Toki työttömyysastetta ja veroja pitää vielä reilusti nostaa lisää, mutta suunta on oikea.
- Anonyymi
Aloitus on täyttä sontaa!
Hallitus alkoi sanella palkkoja! Näin on ollut viimeksi Neuvostoliitossa!
Hallitus ei neuvotellut työntekijöiden kanssa, vaan saneli.
Työmarkkinat ovat Työnantajien ja Työntekijöiden välinen asia, ei hallituksen!
Mitään lakkoja ei olisi ollut, ellei hallitus ollut tyhmä!
Ja se, että lakoilla ei ole merkitystä talouden kulkuun on tutkittu juttu.
Suomi lähti taantumaan koska hallitus leikkasi ja sai talouden pysähtymään. Kukaan ei kuluta!
Rahat kertyvät pankkitileille! Nyt niitä on 114 miljardia.
On laskettu että jos ihmiset kuluttavat 3 miljardia lisää tänä vuonna, nousee Bkt 1,5%.
Hallitus on surkea!- Anonyymi
Kansalaiset protestoivat kuluttamiskäyttäytymisellään, olemalla kuluttamatta. Toiset eivät tietysti pysty edes kuluttamaan, koska hallitus leikkasi heidän toimeentulosta ja korotti alv:tä.
Oikeistohallitus maksaa nyt vaalivalheistaan.
- Anonyymi
Lakot maksoi kuin velkojen korot, useita miljardeja. Meillä ei ole varaa llakoihin. hallitusen vastaisiakin. 6 -miinuutin takia isot tehtaat lakossa 3 kuukautta. Satamat kiinni tehtaat ei saaneet kujettettua sisään eikä ulos. Moottoripyöräjengi AKT ssä.
- Anonyymi
Meillä on varaa lakkoihin!!
Mutta ei hallituksen itse tekemään massatyöttömyyteen!!
Mieti, jos sinulla on velkaa? Aiotko maksaa sen olemalla työtön?
Vain työllä Suomi nousee! Oli lakkoja tai ei, hallitus lähti itse tälle tielle! Eikä leikkaaminen lopu tähän!
Nyt laitetaan kiinni jo ABC myymälöitä koska ihmisillä ei ole rahaa kuluttaa!
Oli hiton suuri virhe lähteä leikkaamaan. Olisi pitänyt investoida ja saada yritykset investoimaan.
Eikä mitään lakkoja(kaan) olisi ollut ellei hallitus olisi tyrinyt!!!
- Anonyymi
Ay-johtajat Hamasin käsiin, saattaisi malli muuttua.
- Anonyymi
Hallitus vankilaan!
- Anonyymi
Lakkoilu johtuu aina työnantajista ja joskus jopa hallituksen perseilystä.
- Anonyymi
Näin on!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,675426Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515323Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41261Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381056Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471042