Tiku ja Taku elinvoimaa edistämässä

Anonyymi-ap

Taas lähtee Kankaanpäästä suuri työnantaja. Listatkaa mulle vastauksena että mitä mielestänne kaupunginjohtaja ja elinkeinojohtaja tekee kylän elinvoiman säilyttämiseksi. Itse en ole havainnut mitään. Toinen noista on vielä niin kivikautinen ettei ole edes somessa, joten ei sieltäkään saa apua tutkimukseen.

13

636

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Maakunta on houkutellut viime aikoina poikkeuksellisen paljon investointeja. Tämä tekee Satakunnasta Suomen keskeisen kestävän kasvualustan kaikenlaiselle yritystoiminnalle" - Kari Varis, tj. Satakunnan Yrittäjät.

      Tuosta Kari Variksen lausunnosta päätellen Tiku ja Taku ovat onnistuneet torjumaan investointeja poikkeuksellisen menestyksekkäästi.

    • Anonyymi

      Kankaanpään vetovoima loppui vuosituhannen vaihteessa. Sitä ennen se sai pahasti siipeensä rautatien loputtua, itsekkäiden tyyppien istuessa 18 vuotta hallituksessa ja valtuustossa rintaansa röyhistäen. Ei silloin eikä tällöin ole suorastaan tahtomalla haluttu pk-teollisuutta. Kun yrittäjä on itse laittanut sukunsa omaisuuden kiinni ja aloittanut, niin seutukunta on lähinnä toivonut konkurssia. Sama meininki jatkuu, jatkuu, jatkuu riippumatta onko kolme suurinta puoluetta kusiaiset, kiltiäiset tai sonnanpyörittäjät.

    • Anonyymi

      Minä olen ainakin niin edistyksellinen että löin Somen kiinni vuosikymmen sitten enkä aio avata uudestaan, vaikutuskanavalla jota moderoi mädättäjät ei ole mitään virkaa.

    • Anonyymi

      Toinen on tunnettu kaatomies, ehtiikö muuta tekeen. Siis metästämään.

      • Anonyymi

        Kyllä se työstä käy kun metsässä kulkee isojen poikien perässä ja yrittää nyökyttää päätään niiden kaikille mahtaville jutuille.


      • Anonyymi

        Kyllä on kova kaatomies.


    • Anonyymi

      Naapurikunnat voisi suuttua jos Kankaanpäähän houkuteltaisiin yrityksiä. Porilaisten mielestä on kaikkien etu että kaikki menee Poriin. Mistä päin Poria herra kaupunginjohtaja olikaan?

      • Anonyymi

        Eikö se maksa verot Pomarkkuun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö se maksa verot Pomarkkuun?

        kuuluuko ees markku-liittoon ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kuuluuko ees markku-liittoon ?

        Kysyy itseään fiksuksi luuleva kankoonpeeläinen.

        Suomalainen Markku-liitto on yhdistys kaikille Markuille, etunimeltään tai kutsumanimeltään.


    • Anonyymi

      Nämä on niitä kavereita jotka ilmestyvät näkyviin vasta sitten kun joku on jotain saanut jo aikaiseksi.

    • Anonyymi

      Entisistä enemmän työttömiä
      Elättejä rajan takaa satoja ja työttömiä
      Suomalaisia työttömiä nuoria aivan liikaa
      Konkursseja viime kuussa koko maassa 280 enemmän kuin viime vuonna
      Töissä käy suomalaisia n puolet kansasta jotka pystyy elättää itsensä ja perheen
      Loput kela ja sossu tukia saavia
      Samaan aikaa suomi antaa rahaa yli rajan kun suuruudenhullut valtioiden johtajat halajaa valtaa välittämättä kansasta ja niin on ollu aina useammat maat sotii ja lapsia ja naisia jää sodan jalkoihin. Lisäksi vielä maiden sisällä sisällissodat.
      Tappaminen ei lopu vaan jatkuvasti pahenee ja pieni suomi jakaa velkarahaa muille vaikka on ihan ylivelkaantunutta ja Suomen nykyiset lapset joutuvat elämään tämän tyhmyyden vuoksi aika surkeaan jamaan saatetun valtion varjossa.
      Nyt on elätetty tuilla liikaa väkeä ja suurin osa nuorista eikä Suomessa elävistä matuista koskaan tehnyt yhtään työpäivää ja oppinut kantamaan vastuuta edes omista rahoistaan vaan ovat ylivelkaantuneet jo vaikka
      puhelinlaskujen vuoksi.
      Surkee tulevaisuus

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1106
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      906
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      683
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      632
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      585
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      579
    Aihe