Viime vuosina mediassa on puhuttu paljon “reshoringista” – ajatuksesta, että tuotanto olisi palaamassa länsimaihin. Moni myös uskoo, että tämä kehitys olisi jo selvästi nähtävissä. Mutta onko se todella näin?
Todellisuus on monimutkaisempi. Kun katsomme Tullin virallisia tilastoja (lähde: https://tulli.fi/tilastot
), näemme, että Suomen tuonti Kiinasta on edelleen kasvanut viime vuosina. Vaikka yksittäiset alat ovat siirtäneet osia tuotannostaan lähemmäs Eurooppaa, kokonaiskuva kertoo toista.
Kasvava tuonti kertoo yhteistyön jatkuvuudesta
Vuoden 2024 aikana Suomen kokonaistuonti Kiinasta nousi jälleen – erityisesti elektroniikan, komponenttien ja koneiden osalta. Tämä osoittaa, että länsimaiden yritykset eivät ole hylkäämässä Aasian tuotantoa, vaan pikemminkin kehittävät sitä älykkäämmäksi ja joustavammaksi.
Monet yritykset hyödyntävät edelleen OEM- ja ODM-malleja, koska ne mahdollistavat kustannustehokkaan, laadukkaan ja nopean tuotannon ilman raskasta investointia omiin tehtaisiin. Kyse ei ole pelkästään hinnasta – vaan myös innovaatioista ja ketteryydestä, joita kumppanuudet tuovat.
“Halpa tuotanto” ei ole ongelma – vaan volyymi
Keskusteluissa usein nousee esiin ajatus: “Kiinassa teettäminen on halpaa, mutta vain jos tilaa isoja määriä.”
Tämä on vain osittain totta. Nykyään moni valmistaja on siirtynyt pienempiin, joustavampiin eriin ja räätälöityihin tuotantomalleihin. Teknologia ja logistiikka ovat mahdollistaneet sen, että myös pienemmät yritykset voivat hyödyntää Aasian valmistusverkostoja tehokkaasti.
Lopuksi
Teollisuus ei ole “palaamassa länteen” — se on muuttumassa globaaliksi. Parhaat yritykset yhdistävät länsimaisen tuotekehityksen ja Aasian valmistuksen, jolloin syntyy sekä kilpailukyky että laatu.
Jos yrityksesi pohtii tuotannon kehittämistä, OEM- tai ODM-yhteistyö voi olla järkevin tie eteenpäin.
Onko teollisuus todella palaamassa länteen?
1
99
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989