Hallituksen esityksen mukaan valtio saisi jatkossa 80 prosenttia kaivosmineraaliveron tuotosta. Sijaintikunnille jäisi vain 20 prosenttia veron tuotosta. Tällä hetkellä veron tuotot jaetaan valtion ja kuntien välillä 60–40.
Kaivokset kiinni äkkiä, perskokkareet aikoo ryöstää verotulot valtiolle
12
150
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0765d6f1-b3b7-456f-8ca7-fa6aeed1a072
”Ryöstön yritys”
RKP:n Bergqvist liittyy kommenteillaan joukkoon hallituspuolueiden edustajia, jotka ovat kritisoineet kaivosmineraalilain muutosta. Kansanedustajat Heikki Autto (kok), Sara Seppänen (ps), Mikko Polvinen (ps) ja Antti Kangas (ps) ovat aiemmin ilmaisseet Iltalehdelle huolensa lain vaikutuksista.
Eniten kritiikkiä on herättänyt muutos, jonka mukaan jatkossa valtio veisi 80 prosenttia kaivosmineraaliveron tuotosta. Myös Bergqvist on asiasta huolissaan ja kutsuu jakoa epäoikeudenmukaiseksi.
– Tämä on tosi merkittävä muutos, joka menee huonompaan suuntaan, ex-ministeri sanoo.
Lue myös
Kovaa puhetta eduskunnassa – ”Tämä on hätätila”
Bergqvistin mielestä rahan pitäisi pysyä siellä, missä kaivostoiminta tapahtuu eli kunnissa.
– Tämä on aika ikävä tapa yrittää ryöstää kunnilta valtiolle rahaa."- Anonyymi
Rahat valtiolle, haitat kuntien asukkaille.
- Anonyymi
ONKO KUKAAN TULLUT AJATELLUKSI?
Tänä vuonna käsiteltyjä asioita:
•Suomalaisen junaraideleveyden muuttaminen Pohjois-Suomessa Keski-Eurooppaa vastaavaksi.
•Mineraalidirektiivi
•Ruotsalainen divisioona Pohjois-Suomen puolustajaksi sekä raideleveyden perusteleminen kriisinaikaisen sotilashuollon tarpeilla Pohjois-Suomessa.
1) Ruotsin armeija on vielä Suomenkin armeijaa tehottomampi. Todellisuudessa mitään Ruotsalaista divisioonaan ei ole olemassa. Eikä pitkään aikaan perusteta.
2) Pidän hyvin epätodennäköisenä, että Suomen joutuessa sotaan saisimme mitään konkreettista apua ja jos saisimme se voitaisiin toimittaa Pohjanlahden yli meriteitse.
3) USA ei Suomea auta ja muilla NATO mailla ei apuun halukkuuden puutteen lisäksi ole kykyä. Euroopan armeijat ovat ajettu alas.
4) EU:n mineraalidirektiivin perusteella jäsenvaltioita on käsketty etsimään muun muassa sotateollisuuden tarvitsemia raaka-aineita, joita Pohjois-Suomesta löytyy. Etsinnät ovat käynnissä ja kohta tehdään maanomistajan perustuslaillisen omaisuuden suojan vastaisia VALTAUKSIA.
5) Suomalainen kaivoslaki ei ole sopusoinnussa perustuslain kanssa ja on erittäin todennäköistä, että Keski-Eurooppalaiset kaivosyritykset kaivavat omiin puolustustarpeisiinsa pohjoisen maammeosan mineraalit joiden kuljetukseen käytetään EU-standardien mukaisia junaratoja, jotta ulkomaiset yritykset pystyvät hoitamaan logistiikan alusta loppuun!
6) Paikalliset kunnat ja maanomistajat sekä paikallinen ympäristö kärsii, HARHASSA ELÄVÄ maamme johto haluaa myös verorahat vaikka kunnat ja kuntalaiset ovat Keski-Euroopan uudelleen varustelun todelliset hyötyjät, valtio harhaanjohdettu mallioppilas.
PS-poliitikko Arno Westerholm esitti edellä esitetyn kaltaisen tapahtumaketjun mahdollisuuden PS:n maanpuolustustyöryhmässä. Tämä varsin perusteltu näkökanta sai ministerin Lulu Ranteen menettämään totaalisesti malttinsa ja raivostuksissaan halventamaan julkisesti Westerholmin ammattitaitoa sekä tietotaitoa. Kyseisen kaltainen ”purkaus” ministeriltä näyttäytyy monien silmissä, että Westerholmin teoria OSUI JA UPPOSI!- Anonyymi
Korjaus kohtaan 6) HARHASSA ELÄVÄ maamme johto haluaa myös verorahat vaikka kunta ja kuntalaiset ovat Keski-Euroopan uudelleen varustelun todelliset KÄRSIJÄT/MAKSAJAT (eivät hyötyjät kuten vahingossa kirjoitin)!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjaus kohtaan 6) HARHASSA ELÄVÄ maamme johto haluaa myös verorahat vaikka kunta ja kuntalaiset ovat Keski-Euroopan uudelleen varustelun todelliset KÄRSIJÄT/MAKSAJAT (eivät hyötyjät kuten vahingossa kirjoitin)!
Yllä oleva tulee näyttäytymään todeksi! Suomea johtavat todelliset typerykset!
- Anonyymi
eli ulkomaalinen firma tulee sinun maalle kaivaan ja vie mineraalit ja vero näistä on 🤣
pyöreä nolla ?- Anonyymi
Juuri näin!
Ja muista kiittää ministeri Rannetta miinusmerkkisestä tuloksesta.
Ministerin matematiikka on niin fiksua, että tavallinen kansa ei yllä samalle sväärille!
Ulkomainen firma ryöstää maasi kaivoslakiin perustuvalla valtauksella + mineraalit kansalaisten verorahoilla rakennetuilla EU-junaraiteilla Keski-Eurooppaan + lähialueen vesistöt pilaantuvat + valtio vie 80% mineraalien verotuloista + kunta saa 20%, mutta maanomistaja nolla = ONNELLINEN MAAILMAN ONNELLISIMMAN MAAN KANSALAINEN! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin!
Ja muista kiittää ministeri Rannetta miinusmerkkisestä tuloksesta.
Ministerin matematiikka on niin fiksua, että tavallinen kansa ei yllä samalle sväärille!
Ulkomainen firma ryöstää maasi kaivoslakiin perustuvalla valtauksella mineraalit kansalaisten verorahoilla rakennetuilla EU-junaraiteilla Keski-Eurooppaan lähialueen vesistöt pilaantuvat valtio vie 80% mineraalien verotuloista kunta saa 20%, mutta maanomistaja nolla = ONNELLINEN MAAILMAN ONNELLISIMMAN MAAN KANSALAINEN!Hyvin realistisia ja vaarallisia skenaarioita. Kaivostoimintaan, valtauksiin, kaivoslakiin ja junaraiteisiin (todelliset perusteet) tulisi puuttua NYT! Niin, että historioitsijat eivät taas tulevaisuudessa joudu toteamaan nyky johdon harhatilaa tai jopa petosta koskien kansalle antamia selityksiä!
- Anonyymi
Perskokkarehallitukselle tuli kiire päästä rahoihin käsiksi.
- Anonyymi
Näin taisi käydä!
- Anonyymi
Lainsäädännössä on niin kutsuttu termi "perustuslain ensisijaisuus". Tällä tarkoitetaan, että jos lainsäädännössä on ristiriitaisuuksia perustuslain pykälää sovelletaan.
Perustuslaillinen oikeushyve on omaisuuden suoja. Silti kaivoslain perusteella ulkomaiset yritykset voivat etsia ja tehdä VALTAUKSIA yksityisessä omistuksessa olevalle maalle.
Edellä olevan kaltaisia perustuslaillisia ristiriitoja on maamme lainsäädäntö täynnä. Niihin tulisi puuttua, mutta nykyjohdolla ei ole TAHTOTILAA! - Anonyymi
Perskokkareet aikoo ryöstää verotulot rikkaille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13214342Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305952SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545535Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3034369HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394127"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1073681Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan243564Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632655Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931448