Savuton Suomi 2030. Entäs Raitis Suomi 2030??

Anonyymi-ap

Onhan se jännä et on Savuton Suomi 2030 valmistelut....
Mutta entäs RAITIS SUOMI 2030?

Alkoholi jokatapauksessa aiheuttaa enemmän kuolemia, kuoleman tuottamuksia, Rattijuoppoutta, Väkivaltaa, Perhe väkivaltaa, köyhyyttä, mielenterveys ongelmia, työttömyyttä.... jne.

On se jännä et Hallitus haluaa ajaa Suomea alaspäin! (Kohta suomi on kaukana hyvinvointi valtiosta)
Kerta salliivat ensvuoden alusta Alkoholin kotiinkuljetuksen!

Taitaa Hallitukselle maistua alkoholi aikapaljon. No Marinin toimistahan se nähtiin... Piti olla varalla olo, mutta olikin baarissa kännissä!

Veikkaan et jos alkoholi häviäis/vähenis merkittävästi, niin ei olisi niin paljon työkyvyttömiä elmässä tuilla (työkyvyttömyyseläkkeellä)! Vaan olisivat ihan töissä/koulussa.

Tiedän nimittäin muutamia, joilla perheessä/lapsuudessa ollut alkoholin käyttöä ja myös niitä jotka nuorena ja/tai aikuisena joivat aivonsa pilalle ja sitä kautta tullut mielenterveys ongelmia, etteivät pysty käymään töissä/koulussa Tai edes elämään normaalia elämää.

Tää hallitus tuskin välittää hyvinvoinnista, niin jospa seuraava hallitus aloittas.... Vaikka turhaan varmaan kuvittelen.

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuu onnistumaan

    • Anonyymi

      Mitenköhän hallitus aikoo valvoa et nää jotka toimittaa alkoholia kotiin, niin noudattaa sääntöjä? O.o
      Ja miten ne takaa toimittajien tuvallisuuden?
      Kyllä se loppuu kun joku vie korpeen ja siellä odottaa päihtynyt isokokoinen mies ja alkaa hakkaamaan, kun ei saa alkoholia.
      Toinen tietysti et millä takaavat etteivät myy alaikäiselle, kun ei ole mitään virrallista valvontaa? "Kyllähän sie voit kaverille myydä, ei hiiskuta kenellekkään/ tai sit hakataan sut jos ei anneta"

      Äkkiä tälläinen loppuu, kun eivät ole ajatelleet loppunasti.
      Ja suomalainen tapahan se on et ekana pitää jotain sattua / tai jonkun kuolla ennenkuin tajutaan et eihän sen näin pitäisi mennä!

      Kaupassa on tietysti valvonta ja hälytysnapit. (meinasko ne sit kuljettajillekkin jotain kehitellä ja käyttää meijän verorahoja siihen.....)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      144
      6028
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      158
      3122
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      433
      3080
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2374
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      54
      2246
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2023
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1949
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      79
      1593
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1214
    10. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      12
      1168
    Aihe