Onhan se jännä et on Savuton Suomi 2030 valmistelut....
Mutta entäs RAITIS SUOMI 2030?
Alkoholi jokatapauksessa aiheuttaa enemmän kuolemia, kuoleman tuottamuksia, Rattijuoppoutta, Väkivaltaa, Perhe väkivaltaa, köyhyyttä, mielenterveys ongelmia, työttömyyttä.... jne.
On se jännä et Hallitus haluaa ajaa Suomea alaspäin! (Kohta suomi on kaukana hyvinvointi valtiosta)
Kerta salliivat ensvuoden alusta Alkoholin kotiinkuljetuksen!
Taitaa Hallitukselle maistua alkoholi aikapaljon. No Marinin toimistahan se nähtiin... Piti olla varalla olo, mutta olikin baarissa kännissä!
Veikkaan et jos alkoholi häviäis/vähenis merkittävästi, niin ei olisi niin paljon työkyvyttömiä elmässä tuilla (työkyvyttömyyseläkkeellä)! Vaan olisivat ihan töissä/koulussa.
Tiedän nimittäin muutamia, joilla perheessä/lapsuudessa ollut alkoholin käyttöä ja myös niitä jotka nuorena ja/tai aikuisena joivat aivonsa pilalle ja sitä kautta tullut mielenterveys ongelmia, etteivät pysty käymään töissä/koulussa Tai edes elämään normaalia elämää.
Tää hallitus tuskin välittää hyvinvoinnista, niin jospa seuraava hallitus aloittas.... Vaikka turhaan varmaan kuvittelen.
Savuton Suomi 2030. Entäs Raitis Suomi 2030??
2
78
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuu onnistumaan
- Anonyymi
Mitenköhän hallitus aikoo valvoa et nää jotka toimittaa alkoholia kotiin, niin noudattaa sääntöjä? O.o
Ja miten ne takaa toimittajien tuvallisuuden?
Kyllä se loppuu kun joku vie korpeen ja siellä odottaa päihtynyt isokokoinen mies ja alkaa hakkaamaan, kun ei saa alkoholia.
Toinen tietysti et millä takaavat etteivät myy alaikäiselle, kun ei ole mitään virrallista valvontaa? "Kyllähän sie voit kaverille myydä, ei hiiskuta kenellekkään/ tai sit hakataan sut jos ei anneta"
Äkkiä tälläinen loppuu, kun eivät ole ajatelleet loppunasti.
Ja suomalainen tapahan se on et ekana pitää jotain sattua / tai jonkun kuolla ennenkuin tajutaan et eihän sen näin pitäisi mennä!
Kaupassa on tietysti valvonta ja hälytysnapit. (meinasko ne sit kuljettajillekkin jotain kehitellä ja käyttää meijän verorahoja siihen.....)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1573986Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3792937Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12249Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k502150Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll161854No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....111745Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1651383- 931263
Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel21246Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu931110