Onhan se jännä et on Savuton Suomi 2030 valmistelut....
Mutta entäs RAITIS SUOMI 2030?
Alkoholi jokatapauksessa aiheuttaa enemmän kuolemia, kuoleman tuottamuksia, Rattijuoppoutta, Väkivaltaa, Perhe väkivaltaa, köyhyyttä, mielenterveys ongelmia, työttömyyttä.... jne.
On se jännä et Hallitus haluaa ajaa Suomea alaspäin! (Kohta suomi on kaukana hyvinvointi valtiosta)
Kerta salliivat ensvuoden alusta Alkoholin kotiinkuljetuksen!
Taitaa Hallitukselle maistua alkoholi aikapaljon. No Marinin toimistahan se nähtiin... Piti olla varalla olo, mutta olikin baarissa kännissä!
Veikkaan et jos alkoholi häviäis/vähenis merkittävästi, niin ei olisi niin paljon työkyvyttömiä elmässä tuilla (työkyvyttömyyseläkkeellä)! Vaan olisivat ihan töissä/koulussa.
Tiedän nimittäin muutamia, joilla perheessä/lapsuudessa ollut alkoholin käyttöä ja myös niitä jotka nuorena ja/tai aikuisena joivat aivonsa pilalle ja sitä kautta tullut mielenterveys ongelmia, etteivät pysty käymään töissä/koulussa Tai edes elämään normaalia elämää.
Tää hallitus tuskin välittää hyvinvoinnista, niin jospa seuraava hallitus aloittas.... Vaikka turhaan varmaan kuvittelen.
Savuton Suomi 2030. Entäs Raitis Suomi 2030??
2
117
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuu onnistumaan
- Anonyymi
Mitenköhän hallitus aikoo valvoa et nää jotka toimittaa alkoholia kotiin, niin noudattaa sääntöjä? O.o
Ja miten ne takaa toimittajien tuvallisuuden?
Kyllä se loppuu kun joku vie korpeen ja siellä odottaa päihtynyt isokokoinen mies ja alkaa hakkaamaan, kun ei saa alkoholia.
Toinen tietysti et millä takaavat etteivät myy alaikäiselle, kun ei ole mitään virrallista valvontaa? "Kyllähän sie voit kaverille myydä, ei hiiskuta kenellekkään/ tai sit hakataan sut jos ei anneta"
Äkkiä tälläinen loppuu, kun eivät ole ajatelleet loppunasti.
Ja suomalainen tapahan se on et ekana pitää jotain sattua / tai jonkun kuolla ennenkuin tajutaan et eihän sen näin pitäisi mennä!
Kaupassa on tietysti valvonta ja hälytysnapit. (meinasko ne sit kuljettajillekkin jotain kehitellä ja käyttää meijän verorahoja siihen.....)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413