Lisäaika särkyi

Anonyymi-ap

Ottaa ankarasti päähän – Microsoftin lupaus Windows 10 -lisäajasta särkyi
Täysin toimivan kotikoneeni lähtölaskenta alkaa tänään, ja se sapettaa.

Tänään on uskollisesti ja luotettavasti palvelleen kotikoneeni tuomiopäivä. Juuri tänään Microsoft nimittäin lopettaa Windows 10 -käyttöjärjestelmän tuen, eikä kotikoneeni täytä Windows 11:n vaatimuksia.

20

276

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Windowsilla ääni ja kuvakin tulee eriaikaan!


    • Anonyymi

      Onneksi on Ubuntu 😋

    • Anonyymi

      Yhdyn avaajaan!

    • Anonyymi

      Asenna koneeseesi jokin linuxjakelu, esim. Ubuntu, Xubuntu tai Linux Mint niin koneesi toimii jälleen täysillä!

    • Anonyymi

      Kyllä muutkin hylkää vanhaa tekniikkaa. Esimerkiksi Debian julkaisi jakelustaan vain 64 bittisen (Intel, AMD) version mikä tarkoittaa että kone pitää olla alle 20 vuotta vanha. Edellistä versiota tuetaan vielä muutama vuosi mutta sitten tulee loppu.

    • Anonyymi

      Windows kymppiin saa vuoden lisäajan päivityksille, kun luo Windows tilin ja rekisteröi tietokoneen.

      Minullakin on tässä 16 vuotta vanha läppäri, mikä on rekisteröity saamaan laajennettuja suojauspäivityksiä.

    • Anonyymi

      Windows 11:n pystyy asentamaan, vaikka koneessa ei olisi tpm-piiriä. Tarvitaan vain setup.exe-komentoa ajettaessa yksi parametri.
      Olen kahteen vanhaan läppäriin päivittänyt. Toimii ok ja aktivointikin ok.

    • Anonyymi

      Niin siinä kävi!

    • Anonyymi

      Zelensky ei vaan pysty puhuun totta. onko hän niin tyhmä, että luulee että USA tiedustelu ei saa asiota tietää. Trumpille ei kannata satuja tulla kertomaan!

    • Anonyymi

      kuka olisikaan arvannut.

    • Anonyymi

      Nyt on asiaa!

    • Anonyymi

      ESU-KUSETUS!

      • Anonyymi

        JOO!

        Etäs windowspojat.

        Microsoft Windows on Microsoftin kehittämä käyttöjärjestelmän kaltainen virusperhe, joka on oleellinen osa tietokonetta. Nimensä Windows on saanut lukuisista tietoturva-aukoista eli ikkunoista, joista mörököllit voivat kiivetä koneen sisälle vierailulle. Bill Gatesin mukaan nämä ikkunat on tehty viilentämään ja tuulettamaan käyttöjärjestelmää. Windowsia pidetään usein maailmankaikkeuden vihatuimpana ohjelmana, koska se hidastaa konetta enemmän kuin mikään, on vaikeimmin asennettava ohjelma ikinä, vaikeiten poistettava ohjelma koskaan ja eniten monopolilautapeliasemaansa raukkamaisesti hyödyntävä haittaohjelma (Windowsin saa oikeasti toimimaan laittamalla seuraavan koodin: ensin pidä oikeaa VAIHTO näppäintä pohjassa 8 sekuntia. Valitse sitten esiin tulevasta tiedotteesta ok. Sitten, paina oikeaa VAIHTO-näppäintä 5 kertaa peräkkäin ja paina taas OK. Nyt Windowsin pitäisi toimia). Toisin kuin muita tietokoneohjelmistoja, Windowsia ei tarvitse warettaa, koska se on ilmainen ja tulee jokaisen tietokoneen mukana ainoan kilpailijansa Applen koneita lukuun ottamatta (paitsi jos kone on kyhätty itse). Tietokone ei toimi ilman uusinta Windowsia.

        ”Miksi metsurit eivät käytä enää sahaa? Koska Windowsilla kaatuu paremmin!”

        Joidenkin asiantuntijoiden mielestä Windowsin 'Blue Screen of Death' on USA:n kehittämä huippusalainen ase. Windows ajaa käyttäjänsä itsemurhan partaalle käyttämällä (useaan otteeseen) edellä mainittua ominaisuutta. Amerikkalaiset eivät tietenkään käytä Windowsia itse, jotta he säästyisivät 100% varmalta kuolemalta. Kun kaikki muut ihmiset ovat kuoleet maapallolta Windowsin 'Blue Screen of Death':iin, on USA:n helppo valloittaa tyhjillään oleva muu maailma, ilman kalliita sotatoimia, vaikkakin USA käytää niihin eniten rahaa maapallolla.


    • Anonyymi

      Parasta vaan vaihtaa Linuxiin eikä tuskailla Microsoftin oikkujen kanssa.

    • Anonyymi

      Venäjän joukot etenivät Ukrainassa raskaiden ilmapommitusten tuella.

      Trump kiistää Ukrainan Tomahawk-ohjusten olemassaolon ja kehottaa osapuolia lopettamaan sodan välittömästi.

      Donald Trump kehotti perjantaina Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyiä tekemään sopimuksen Venäjän kanssa ja tyrmäsi samalla Kiovan pyrkimykset hankkia Tomahawk-ohjuksia samaan aikaan kun Yhdysvaltain johtaja pyrkii diplomaattiseen ratkaisuun sotaan.

      Trump sanoi vielä viime kuussa uskovansa, että Ukraina voisi vallata takaisin koko alueensa – mutta päivää sen jälkeen, kun hän oli suostunut tapaamaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin uudessa huippukokouksessa, amerikkalainen oli muuttanut kantaansa.

      Tavattuaan Zelenskyin Valkoisessa talossa Trump sanoi sosiaalisessa mediassa, että heidän keskustelunsa olivat "erittäin mielenkiintoisia ja sydämellisiä, mutta sanoin hänelle, kuten ehdotin voimakkaasti myös presidentti Putinille, että on aika lopettaa tappaminen ja tehdä SOPIMUS!"

      Trump näytti myös ehdottavan, että molempien osapuolten tulisi hyväksyä nykyiset etulinjansa. "Heidän pitäisi pysähtyä siihen, missä he ovat. Antakaa molempien julistaa voittonsa, antakaa historian päättää!", hän sanoi.

      Zelenskyi sanoi tapaamisen jälkeen, että Venäjä "pelkäsi" Yhdysvalloissa valmistettuja pitkän kantaman Tomahawk-risteilyohjuksia, mutta että hän oli "realistinen" aseiden vastaanottamisen suhteen Washingtonilta.

      Hän kertoi toimittajille, että vaikka hän ja Trump keskustelivat pitkän kantaman aseista, he "päättivät, ettemme puhu siitä, koska... Yhdysvallat ei halua eskaloitumista".

    • Anonyymi

      Zaporižžjan ydinvoimalan sähkölinjojen korjaustyöt alkavat Ukrainassa.

      YK:n ydinaseiden valvontaelin kertoi lauantaina, että Ukrainan Zaporižžjan ydinvoimalan vaurioituneiden sähkölinjojen korjaustyöt ovat alkaneet pitkän sähkökatkon jälkeen, joka seurasi paikallisten tulitaukoalueiden perustamista.

      Venäjän joukkojen maaliskuusta 2022 lähtien miehittämä laitos menetti yhteytensä sähköverkkoon 23. syyskuuta kymmenennen kerran. Kyseessä on pisin ulkoisen sähkönsyötön katkos laitokselle sitten Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan.

      Kansainvälisen atomienergiajärjestön johtaja Rafael Grossi sanoi X:ssä julkaistussa viestissä, että alueen ulkopuolisten voimalinjojen korjaukset aloitettiin "paikallisten tulitaukoalueiden perustamisen jälkeen, jotta työt voisivat edetä".

      IAEA:n mukaan molemmat osapuolet olivat tehneet yhteistyötä järjestönsä kanssa, jotta "monimutkainen korjaussuunnitelma" voisi edetä.

      "Ulkopuolisen sähkönjakelun palauttaminen on ratkaisevan tärkeää ydinturvallisuuden ja -valvonnan kannalta", siinä sanottiin.

      Virasto ei täsmentänyt, kuinka kauan työ kestää. Aiemmin se on sanonut, että korjauksia tarvitaan rintaman molemmin puolin, useiden kilometrien päässä tehtaasta.

    • Anonyymi

      Itä-Ukrainassa puhkesi aseellinen konflikti vuoden 2014 alussa Venäjän liitettyä Krimin itseensä. Edellisellä vuodella Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa järjestettiin mielenosoituksia Ukrainan presidentti Viktor Janukovitšin hylkäämää sopimusta Euroopan unionin (EU) kanssa taloudellisen integraation tiivistämisestä vastaan, mutta valtion turvallisuusjoukot vastasivat mielenosoituksiin väkivaltaisesti. Myöhemmin mielenosoitukset kiihtyivät, ja presidentti Janukovitš pakeni maasta helmikuussa 2014.

      Kuukautta myöhemmin, maaliskuussa 2014, Venäjän erikoisjoukot ottivat haltuunsa Ukrainan Krimin niemimaan. Venäjän presidentti Vladimir Putin vetosi tarpeeseen suojella Venäjän kansalaisten ja venäjänkielisten oikeuksia Krimillä ja Kaakkois-Ukrainassa. Venäjä liitti sitten niemimaan virallisesti itseensä sen jälkeen, kun krimiläiset äänestivät kiistanalaisessa paikallisessa kansanäänestyksessä liittymisen puolesta Venäjän federaatioon . Kriisi kärjisti etnisiä jakolinjoja, ja kaksi kuukautta myöhemmin Venäjä-mieliset separatistit järjestivät itsenäisyyskansanäänestyksiä Itä-Ukrainan Donetskin ja Luhanskin alueilla .

    • Anonyymi

      W11 kellertää kuvia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2014
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      106
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe