2023 leikkaamalla siltä ensi töikseen 1,4 miljardia. Nyt on Orpon, Purran ja Juuson sote.
Miksi edellisen hallituksen sotea haukutaan ? Ei sitä ole enää. Orpon hallitus romutti sen heti
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoitit leikkaamalla, vaikka tarkoitit tietenkin lisäämällä rahoitusta.
tyai sitten valehtelet koska olet Venäjän trolli. - Anonyymi
Hallitus leikkasi ensin pari miljardia sotesta ja sitten antaa muka "lisää"
20 tai 100 miljoonaa.- Anonyymi
Hallitus ei ole koskaan vähentänyt annettua rahamäärää.
SOTEen laitettu rahamäärä on kasvanut jatkuvasti.
Katso toteutuneita lukujä äläkä usko jutusteluun, jossa joku haluaa enemmän ja joku toinen vähemmän. Ne ovat vain puheita.
- Anonyymi
Missä se lasku näkyy?
Tässä on alueiden rahoitus:
2022 22 miljardia
2023 23 miljardia
2024 23,7 miljardia
2025 26 miljardia
2026 27 miljardia- Anonyymi
Marinin hallitus tiesi jo ennen SOTEn alkua, että siltä puuttui rahoitusta n.1,5 miljardia.
Marin itse ajoi 700 miljoonan lisärahoitusta tietäen, ettei se riitä.
Jos jotakuta pitää syyttää liian pienistä rahoista, niin se on tietenkin Marinin hallitus. Noista luvuista näkee hyvin, että Orpon hallitus on tehnyt selkeän korotuksen Marinin yleiseen linjaan.
Ihan pelkästään Marinin syy alibudjetointi ei ole. Se johtuu siitä, ettei kunnat puhu totta. Kannattaa miettiä seuraavissa kuntavaaleissa, ketkä olivat kuntien hallinnossa silloin, kun luvut kunnilta kerättiin. En suosittele, että niitä samoja äänestetään jatkoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1724547
- 363261
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412738Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.142469- 252358
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.642227Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191978Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311740Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391715Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.741368