CIA:n ex-johtaja Wiswesser:"Venäjä ei tule tankeilla Suomen rajan yli".

Anonyymi-ap

Ex CIA-upseeri kertoo Putinin todellisen strategian.

https://yle.fi/a/74-20188914

Ote linkkijutun sisältä:

"Hän varoittaa myös Venäjän pyrkimyksistä vaikuttaa länsimaiden poliittiseen ilmapiiriin.

– Venäjä etsii aiheita, jotka jakavat ihmisiä – maahanmuutto, työttömyys, puolustusmenot. Tavoite on lisätä epäluottamusta ja heikentää päätöksentekoa."

Putinilla on pitkän ajan suunnitelma Suomelle. Kun yhteiskunta on saatu tarpeeksi hajoitetuksi (polarisointi, sometrollit laimentaneet uskoa aitoihinkin uutisiin), voidaan lähteä tukemaan Unkarin ja Georgian mallia.
Populistit pelaavat Venäjän laskuun, ymmärtävät sitä tai eivät.

Ei se sattumaa ole, että etenkin perussuomalaiset peräänkuuluttavat juuri niitä arvoja, joista Putinin Venäjä tunnetaan, vaikka Ukrainan sodan myötä retoriikkaan liitettiin Venäjä-kritiikki. Kokoomukselle se ei ehkä ole itseisarvo, vaan ainoastaan hyväksyttävä hinta EK-politiikan ajamisesta.

Kaikki tietävät, että yhdessä hallituspuolueessa on paljon Putinmielisiä. Muut hallituspuolueet hyväksyvät tämän omien etujensa ajamiseksi. Tällainen on kaikkea muuta kuin isänmaallista. Kuten Entinen CIA-upseeri Sean Wiswesser artikkelissa sanoo, Venäjä etsii aiheita, jotka jakavat ihmisiä - maahanmuutto, työttömyys, puolustusmenot. Tavoite on lisätä epäluottamusta ja heikentää päätöksentekoa.

Saarikko varoitti suomalaisia perussuomalaisista, mutta hänelle vain naurettiin. Putinin hyödyllisiä idiiootteja?

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/annika-saarikolta-vakava-varoitus-perussuomalaisista-halpamaisten-heittojen-takana-pyrkimys-jarjestelmalliseen-instituutioiden-romuttamiseen/

4

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trump ajaa maahanmuuttajataustaisia ulos USA:sta, suorittaa etnistä puhdistusta ja pussaa Putinin peffaa. Yllätys?

    • Anonyymi

      Paitulimajuri on ihan hiljaa. Üllatüs?!?!

    • Anonyymi

      Siis Suomen oma valtiojohto noudattaa itse tuota pelikirjaa. Sensijaan se ainut kiitos jonka Putin ansaitsee on pidättäytyminen sodan eskalaatiosta Ukrainan ulkopuolelle.

      • Anonyymi

        Suomen valtiojohtoa sensijaan en kiittäisi mistään. Pelkää yhtenäisyys kuplanpuhallusta, samanaikaisesti kuin kansan luottamus tulevaan sukeltaa yhä syvemmälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3459
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2810
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      113
      2634
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1850
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe