Pessille ja päällikölle potkut. HETI!!!

Anonyymi-ap

Mikäli minulla valtaa olisi urheilutoimen johtaja Pesosen takapuoleen lävähtäisi minun kamelinnahka buutsin kuva, Suomussalmen metsässä puunlatvat pölähtäisivät ja suossa molskahtaisi. Niin kova olisi minun hevosen potku Janne Pesosen takalistoon. Voi kunpa seurajohdolloa sen verran olisi selkärankaa että Pesosen ja Jokisen erottaisivat, sillä molempien hippasijoiden ammattitaito on puutteellinen heidän tehtäviinsä nähden. Rakkaasta hifkistämme on tullut vitsi jolle koko Suomi nauraa!

33

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HiFK on ollut jo vuosia pelkkä vitsi😁
      HIFKiin on muka palkattu kalliita tähtiä mutta on saatu vain tähteitä😁

    • Anonyymi

      mites käy, tuleeko ensi talvena mestiksessä paikallisotteluita Jokerit-Hifk, vai vaihtavatko vaan paikkaa, jokerit menee liigaan, Hifk putoaa?

      • Anonyymi

        En näe että Khlssä pelannut joukkue voisi koskaan pelata Sm-liigassa. Toki olisihan tälläinen skenaario äärimmäisen mielenkiintoinen👍 Kummankaan seuran taso ei liigaan kuitenkaan tällä hetkellä riitä. Kummankin seuran johdon niin kuin valmennuksenenkin osaamisen taso on kaukana liigaan vaadittavasta tasosta ,ainakin tällä hetkellä. Ennemmin laittaisin katsetta Ipkn suuntaan, Savossa kun sitä osaamista tällä hetkellä tuntuu riittävän.


      • Anonyymi

        Katsohan millä sijalla Jokerit on Mestiksessä ja mieti miten todennäköiseltä näyttää että pelaisivat liigassa ensi kaut.


    • Anonyymi

      Taitaa olla porukalla pussit tyhjinä jo alkukaudesta?

    • Anonyymi

      Jokinen ja Pesonen eivät ole valinneet hifkin umpisurkeita pelaajia.

      • Anonyymi

        Kukas sitten?


    • Anonyymi

      Kirjoitan teille pitkän linjan TPS-kannattajana syvän hämmennyksen vallassa. Miksi TPS esiintyy julkisuudessa yhdessä Jokerien kanssa – seuran, jonka historia KHL:ssä on monin tavoin ristiriitainen ja arvoiltaan kyseenalainen?

      Jokerit siirtyi vuonna 2014 KHL:ään aikana, jolloin Venäjä oli juuri vallannut Krimin. Seura käytti vuosittain yli 10–15 miljoonaa euroa venäläistä rahaa ja markkinoi yhteistyössä VR:n kanssa “venäläistä huippujääkiekkoa Helsinkiin”. Samalla Jokerit toimi osana sarjaa, jota on tutkittu osaksi Venäjän “pehmeää vallankäyttöä” (Jyväskylän yliopiston tutkimus, 2021).

      Jokerit lähti rahankiilto silmissä ilman minkäänlaista arvokeskustelua. Nyt sama seura yrittää palata SM-liigan piiriin ja sitä kutsutaan mediassa jälleen “positiiviseksi brändiksi”. Miten tämä on mahdollista – ja miksi TPS haluaa olla mukana rakentamassa Jokerien maineenpesua?

      Lisäksi ihmettelen, miksi Veikkaus, jonka pitäisi toimia yhteiskuntavastuullisesti ja tasapuolisesti, on ryhtynyt Jokerien sponsoriksi. Kysyin tätä suoraan Veikkaukselta useaan kertaan saamatta kunnon rehellistä vastausta. Vielä suurempi kysymys on, miksi TPS:n johto on hiljaa tästä kaikesta ja esiintyy nyt Jokereita tukevassa valossa.

    • Anonyymi

      Muuten oon kyllä kovin kanssasi samaa mieltä, mutta en silti näe tuossa skenaariossa realistista mahdollisuutta, että Jokerit jäisi ulkopuolelle tai B-sarjaan pelkästään niiden tuoman rahan ja näkyvyyden vuoksi. Ja rahaa ja näkyvyyttä tuo mahdollinen uusi sarja luonnollisesti tarvitsee. Ei noita isoja seuroja kiinnosta pienten seurojen vikinä, niitä kiinnostaa vain ja ainoastaan raha. Se, että nöyrtyykö pienet seurat ja jatketaan jokseenkin nykyisellä mallilla ja saman sarjan alla, on asia erikseen. Silloin Jokereilla ei ole siihen suoraan asiaa.

    • Anonyymi

      Olipa erikoinen värväys. Jos olisi pitänyt etukäteen arpoa, että kuka uudeksi urheilujohtajaksi HIFK:n, niin Pesonen olisi ollut kaukana oman listani kärkipäästä jos ollenkaan listalla. Ei kuitenkaan dissata muuten kuin, että on avattu klassinen "Janne Pesoselle kenkää!" ketju. Annetaan reilu mahdollisuus, mutta jo toisena vuonna pitäisi näkyä Pesosen kädenjälki joukkueen menestymisessä ja viimeistään kolmantena pitäisi olla kiinni mitalikannassa.

      Toisaalta kaksi seuraavaa vuotta joukkuetta valmentaa feikkipäävalmentaja Peltonen ja ihan sama millä rosterilla pelataan, niin lopputulos on maksimina keskikastin joukkue. On siinä Pesosella työsarkaa saada aluksi edes joukkue kasaan ja valmennus ensi kaudeksi jollain tapaa toimivaksi, lähinnä voisi ajatella, että apuvalmentajien roolia korostamalla Peltosen sijaan.

    • Anonyymi

      Hyvin paljon samoja ongelmia kuin viime kaudella. Omista ei päästä ikinä nopeasti ylös vaan aina joudutaan hakkaamaan päätä keskialueen trappiin, kun saadaan rauhoitettua omissa. Äskeiseen liittyen niin aina vastustajan karvatessa korkealta ollaan ihan kusessa omalla alueella kiekon kanssa.

      Hyökkäysalueelle kun päästään (yleensä nakkaamalla kiekko päätyyn ja perään, syy edellisessä kappaleessa) niin suurin osa ajasta menee kulmissa pyörimiseen. Kukaan ei oikein tiedä miten pitäisi sijoittua ja kiekottomien liike tuskaista ja ei olla valmiita maksamaan hintaa vastustajan maalin edessä. Hyvin taas eilen, että vaikka Kärpät muka hallitsi 2 viimeistä erää pelistä, niin silti loi maaliodottamaa vain 2,2 maalin verran noissa erissä. Tämä vaikka Kärpillä oli kuitenkin tuolla ajalla 2 minuuttia 5v3 ylivoima.

      Samat ongelmat myös jatkuvat omassa päässä. Pääosin pelataan todella passiivisesti, mutta kuitenkin vastustajat pääsevät jatkuvasti lyömään riparit sisään maalin edustalta.

    • Anonyymi

      Jep kyllähän tämä oli ihan tarkoitushakuista ja itseaiheutettua.

      Jos hyökkääjistä lähti Komarov, Vesalainen, Åsten, Rask ja tilalle tuli ainoastaan Repo, niin Sokea Reettakin näkee, että vituiksi tulee menemään.

      Pakistosta lähti Martin, Knot ja Manninen ja ketä tuli tilalle? Silti pakisto oli toki kauden alussa terveenä ollessaan paperilla meidän vahvin osa-alue, vaikka sekin jätettiin vajaaksi.

      Käsittämätöntä typeryyttä joukkueen kasaamisessa kaudesta toiseen. Totta vitussa se tulee kalliimmaksi ja laadultaan huonommaksi ostaa ne joululahjat kiireellä aattoaamuna ja valita niistä mitä sattuu olemaan jäljellä. Ne kun olisi voinut hankkia jo hyvissä ajoin koko alkuvuoden aikana tarjonnan ollessa runsasta.

    • Anonyymi

      ASAP

    • Anonyymi

      Toivottavasti Salmelan loppukauden sopimus ei tarkoita Lädän kauden loppumista

    • Anonyymi

      Kun miettii Nybarin ulkomaalaishakuja, niin kannattaa tsiigata, kuka on kulloinkin ollut penkin takana. KJ:n aikana saatiin Hamiltonia, Lupaa ym. Nyt Stögön aikana meille on saatu mm. Zabo, Auvitu, Aulie, Grilli. Nää DeSantisit ja kumppanit olivat Summasen aikaisia hakuja, kun jengiin ei ollut imua varsinkaan suomalaisten pelaajien keskuudessa. Nyt IFK voitti runkosarjan ja pani Tapparan tiukoille finaaleissa. Todennäköisesti tällaiseen joukkueeseen on mahdollista saada parempia pelaajia kuin runkosarjassa rämpivään ja säälit niukasti selvittävään jengiin. Fyrkatkin tulee tilille ajallaan jne. Kandee siis suhteuttaa pelaajahankinnat aikakauteen.

    • Anonyymi

      Ylivoimallahan Royn vahvuudet olisivat, mutta ei sielläkään lähtenyt ideaalisti toimimaan. Mä en näe sitä kylläkään Roysta johtuvana, vaan kyllä HIFK:n yv on ollut täyttä paskaa pitkin kautta ilman Roytakin. Erikoisinta on ehkä se, että kun ykkös-yv ei toimi, kakkos-yv:n pelaamisessa on ihan ideaakin ja päinvastoin.

      Valmennuksen mikromanageeraukseen en edelleenkään usko, mutta se on ihan selvää, että kun tulet kesken kauden uuteen jengiin uuteen sarjaan, sopeutuminen vie aikansa ja Royn tilanne on ollut se, että hänelle ei ole löydetty minkäänlaista tutkaparia. Ainoa tutkapari, jota on ihan tosissaan edes yritettiin oli runkosarja-Paajanen. 19:stä runkosarjapelistä Roy pelasi 12/19 Paajasen kanssa samassa ketjussa. Toisessa laidassa on sitten ollut 2 x Halttunen, 2 x Palola, 4 x runkosarja-Kaskimäki ja 4 x toipilas-Dyk. Kaskimäki on toki ollut 3 x myös Royn sentterinä. Tuloksellisesti paras ketju oli 63-24-71, mutta se pelasi toki 9-5 voitossa Saipaa vastaan, mutta jäi silti +4.

      Näitä tilastollisia faktoja vasten mä totean, että mä koen, että Roysta ei edes oikeasti yritetty saada parempaa irti. Eikä mua sinänsä itse Roy niin kiinnosta, vaan se, mitä hän olisi voinut jengille tuoda lisää. Koska paperilla hän ei edes ole mikään umpipaska haku. Mutta toki sekin on ymmärrettävä, että valmennus katsoo isompaa kuvaa ja nyt tehtiin tällaisia ratkaisuja. Silti, itseluottamuksen merkitys on niin suuri, varsinkin näillä pikkunäppärillä kiekollisesti lahjakkailla pelaajilla, että en mä erityisesti ihmettele, ettei ole saanut parasta itsestään irti. Mutta sekin voi olla, että kondis ei ole yksinkertaisesti kestänyt pelata sellaista peliä, mitä meillä pelataan, jolloin on sitten jäänyt vähän heittopussin asemaan.

    • Anonyymi

      Mäkiaho - Kodytek - Marleau
      Palmu - Ashbrook - Josling
      Somervuori - Somppi - J.Karjalainen
      Seppälä - Sinivuori - A.Karjalainen

      Kiviharju - Sund
      Melart - Larsen
      Nykyri - Ervasti
      Ragnarsson, Rajaniemi, Kärki

      Alnefelt (Elias)

    • Anonyymi

      Mielestäni Tillun tekemisessä paistaa vahvasti hänen scoutti-menneisyys jossa hän pyrkii aina siihen, että hän ottaa hinta-/laatusuhteeltaan parhaan pelaajan tai vastaavasti ihan tilastollisesti parhaan pelaajan. Tiettyyn rajaan asti tuo on varmin tapa kasata joukkue, ainakin sellainen josta tilastoja seuraavat fanit tykkäävät.

      Sitten taas omasta mielestäni Tillulta puutuu se kyky rakentaa joukkueesta tasapainoinen. Sellainen, että siellä on jokaiseen mahdolliseen pelitilanteeseen erikoisosaamista. Silloin ei vain voi ottaa aina sitä kokonaisvaltaisesti parasta pelaajaa, vaan niitä joilla on jotain tiettyjä erikoisosaamisia.
      Välillä näkee kun menestyvien joukkueiden UTJ:t tekevät kannattajan silmissä jonkun hyvin erikoisen pelaajahankinnan tuomalla jonkun tuomassalmelan tai benbloodin sisään. Tälläiset hankinnat eivät välttämättä tuo kaukaloon suurta pelillistä antia, mutta saattavat laukaista pukukopissa jännityksen ja ”paskan ilmapiirin” keväällä kun ei saisi olla mitään ulkoisia häiriötekijöitä. Joskus saattaa joukkue jopa henkisesti kasvaa muutaman sentin.

    • Anonyymi

      Miksi olisi? . Meitä ei kukaan halua kohdata pudotuspeleissä jos Jokinen saa homman rokkaamaan tuolla rosterilla mikä on nyt mahdollista saada jalkeille

    • Anonyymi

      On muuten toi handisäijien suorittaminen kans aika tahmeaa - taas on satsattu ja ostettu puoli jengiä uusiksi ja koutsi pistetty luiskaan, kausi alkoi ihan ok ja kun vielä viime vuodet yleensä edellä yläloppusarjan paikoista taisteltaessa ollut Atlas Vantaalta luopui sarjapaikasta, niin olisi voinut kuvitella että olisi vähän enemmän riemumarssia ollut vihdoin. No - kautta on sielläkin jäljellä ja pronssimitalit on jaossa vielä.

    • Anonyymi

      Sellainen sarja johon pääsee selkeät ja tasapuoliset lisenssiehdot täyttämällä ei ole suljettu. Huonosti johdettu ja organisoitu voi olla, mutta suljettu ei. Se on sitten eri asia, olisiko oikeudellisesti kestävää vaatia uusia seuroja enää maksamaan osakkeesta miljoonia.

      Toki Jokereiden nostaminen pakottaisi ottamaan myös tulevat Liigakelpoiset joukkueet sisään samoilla ehdoilla, ellei sarjajärjestelmää rukattaisi siten, että nousu olisi realistista saavuttaa esimerkiksi pelaamalla.

    • Anonyymi

      Tässä on varmaan yksi sellainen asiakokonaisuus, jonka arvioimiseen tarvittaisiin nykyistä enemmän lisätietoja. Millaista roolia on tarjottu, mitkä ovat olleet pelaajan omat tavoitteet jne. Mutta, toivotaan Harille onnistumisia Modossa.

      Twitterit, Facebookit yms. ovat kyllä tuoneet lätkäänkin paljon uusia vivahteita. Twitterissä ilmoitellaan asioita, arvostellaan ja kyseenalaistetaan ja esitetään asioita omasta näkökulmasta. Ja tähän osallistuvat pelaajat, managerit, valmentajat yms. Viihdebisnestä, viihdebisnestä...

    • Anonyymi

      Ei kai tämä voi olla enää kellekään ylläri, että meillä enemmän tai vähemmän flopannut kaveri voi puhjeta kukkaan jossain muualla? Ramun kannalta oli varmaankin välttämätöntä vaihtaa maisemaa, jotta kehitys jatkuisi. IFK:ssa tuli kyllä ihan riittävästi vastuuta ja näyttöpaikkoja vuosien varrella.

    • Anonyymi

      Päivä 20. tänäänkin olisi erinomainen päivä heittää Sisäinen Kasvu pihalle virveleineen.

    • Anonyymi

      Hyvää Isänpäivää! Päivä 22. tänäänkin olisi erinomainen päivä heittää Sisäinen Kasvu pihalle virveleineen.

    • Anonyymi

      Tänään olisi vielä saatavilla halpoja yhdensuuntaisia lentolippuja Ouluun Pesoselle Finnairin koneen ruumassa. Päivä 26. tänäänkin olisi erinomainen päivä heittää Sisäinen Kasvu pihalle virveleineen.

    • Anonyymi

      Päivä 30. tänäänkin olisi erinomainen päivä heittää Sisäinen Kasvu pihalle virveleineen.

    • Anonyymi

      Katsoisin nyt eka vielä tämän kauden osalta ne pakit Salmela ja Ragnarsson, jos heille antaisi jatkoa ensi kauden osalta. Kuten Jalasti on myös kehittynyt tällä kaudella kovasti, joten hänelle ilman muuta jatkoa ensi kaudesta. Lindbohmille en välttämättä enää jatkoa antaisi, koska on niin valitettavan paljon loukkaantuneena ja lisäksi on myös varmasti suhteellisen kallis mies.

      Kyllä mä hyökkääjistä pitäisin myös Marleaun, Palmun ja ehkä J. Karjalaisen, jos parantaa tämän kauden aikana ja varsinkin jos ei ole mikään kallis pelaaja.

    • Anonyymi

      Ulos: Taponen, Vesalainen, Martin, Knot, Manninen, Komarov, Åsten, Rask

      Sisään: Kohonen, Repo, Palmu, Somppi, Kärki, Larsen + Sinivuori

      On totta, että Lehterä ja Hovinen ovat taas vuoden vanhempia mikä kieltämättä huolestuttaa minuakin jos heille sovitellaan ykkösmaalivahdin sekä ykkössentterin roolia. Vastapainoksi on kuitenkin sanottava, että niin ovat myös Kiviharju, Nykyri sekä Lundell vuoden vanhempia. Tuon ikäiset pelaajat saattavat ottaa vähintään yhtä suuria kehitysloikkia yhdessä kaudessakin kuin mitä ”pappaosasto” hyytyy.

    • Anonyymi

      Pohjois-Amerikasta on aivan realistista löytää oikeita vahvistuksia, mutta Sisäisellä Kasvulla ei sinne mitään suhteita ole. Toivotaan, että olet oikeassa voittojen suhteen, sillä karsinnat ja IFK kuulostaa todella pelottavalta.

    • Anonyymi

      Hymyilyttää myös, että pari äänekästä Ville Peltosen palvojaa, on tavoilleen uskollisesti kaivautunut kiven koloon tämän voiton jälkeen.

    • Anonyymi

      Hieno taisteluilme ja jo ensimmäisestä vaihdosta oli nähtävissä, että tänään joukkue tuli voittamaan. Oikeastaan kaikki parjaamani pelaajat suoriutuivat hyvin. Josling, Ashbrook, Palmu, Salmela, Lundell… Jopa Larsen pelasi solidia peliä, oli fyysinen ja tähän päälle vielä maalikin varsin pätevällä yksilösuorituksella. Alnefelt päästi yhden helpohkon, mutta sen saa kyllä anteeksi pitämällä muuten nollat niin kuin tänään

    • Anonyymi

      Hifkin taisteluilmeestä turha puhua. Katso sarjataulukkoa, se siitä ilmeestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      80
      3681
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      37
      3030
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      2867
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2674
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2615
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2362
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2057
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      57
      1957
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1806
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1738
    Aihe