Amerikkalaisten kädenpuristukseen pystyi ennen luottamaan, että sana pidetään siitä, mitä luvataan. Nyt tämä aika on mennyttä.
USA:n presidentin kädenpuristus
11
227
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa, miksi laitoit tiedon persupalstalle? Ei meidän ole tarkoitus olla sen kummempia. Trollaus on tärkeintä.
- Anonyymi
Silleen pätee myös persuihin, että heihin ei voi luottaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silleen pätee myös persuihin, että heihin ei voi luottaa.
Kyllä voi luottaa siihen että vittuilevat muille!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silleen pätee myös persuihin, että heihin ei voi luottaa.
Vaikutat pettyneeltä
- Anonyymi
Krasnov.
- Anonyymi
kyllä on aina ollut niin että paperille kirjoitettu on vain ainoa toteutettava lupaus
vai ostikko asunnon ihan suullisella sopimuksella 🤣🤣🤣- Anonyymi
Näin se on! Puhe on halpaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin se on! Puhe on halpaa.
kaikkia vappusatasia ja muita , nimi paperiin kun tällaisia lupailevat , sitten päästään turhista lupauksita 🙂
Kädenpuristus tarkoittaa tahdonilmaisua, joka on alku kirjalliselle sopimukselle.
Nykyään näin ei enää ole.landlord kirjoitti:
Kädenpuristus tarkoittaa tahdonilmaisua, joka on alku kirjalliselle sopimukselle.
Nykyään näin ei enää ole.Huijata on osattu ennenkin ja varsinkin silloin mitä merkittävämmästä asiasta on kyse. 1900-luvun yksi suuri huijaus oli kuuluisa Molotov-Ribbentropp -hyökkäämättämyyssopimus, jota Saksan ei ollut aikomuskaan noudattaa kuin väliaikaisesti. Hirler huijasi myös Iso-Britannian pääministeri Neville Chamberlainia uskottelemalle tälle, ettei Saksa ole hyökkäämässä minnekään. Suomessakin osattiin huijata. Presidenttimme Risto Ryti huijasi saksalaisia antamalla Saksalle henkilökohtaisen lupauksen, ettei hän presidenttinä riko Saksan ja Suomen liittolaisuussuhdetta. Saksa oli ehdottanut suomalaisille virallista liittosuhdetta, joka takaisi meille ase- ja elintarviketoimitukset Saksasta. Ryti oli siinä vaiheessa varma Saksan häviöstä sodasta, mutta keksi tehdä Ryti-Ribbentropp sopimuksen omissa nimissään. Rytin juoni oli siinä, ettei sopimusta tarvitse pitää, jos hän eroaa ja hänhän myös sitten erosi. Suomessa myös Väyrysen-Suomisen-Taxellin kassakaappisopimus hallituksen muodstamisesta vuoden vaalien jälkeen oli huijaus. Siinä huijattiin kansalaisia, kun sopimuksesta ei kerrottu vaaleissa ja siinä huijattiin presidentti Koivistoa, kun sopimuksella yritettiin sivuuttaa presidentin valtaoikeudet. Koivisto iski takaisin ja antoi Harri Holkerille hallituksenmuodostamistehtävän. Väyrynen on edelleen kiukkuinen Koivistolle tämän takaisiniskusta, joka tyrmäsi Väyrysen ottamaan lukua.
Elämme epävakaita aikoja, jolloin pelissä on niin paljon muuttujia, että pelaajat reagoivat niihin milloin mihinkiin suuntaan ja muuttavat puheitaan. Maailmanpolitiikkaan voi tulla myös uusi pikantti muutos, kun Kiina kokoustaa suljettujen ovien takana uutta viisivuotissuunnitelmaa pohtimassa. Juoruämmät kuitenkin kuiskivat, että kokouksessa voitaisiin antaa kenkää presidentti Xille. Tilalle olisi tulossa länsimyönteisempi hallinto ja Venäjän tukeminen saattaisi loppua. Vallankumous on mahdollinen senkin vuoksi, että Xin terveyden epäillään olevan heikossa kuosissa. Tämä voisi olla todellinen ilouutinen, joka muuttaisi pelilaudan tilanteen ihan uusiksi. Trumpillakin olisi taas uusi tilaisuus kääntää takkiaan. Mutta ovatko juoruakat juoruamassa vai juoruamisen ilosta vai onko takana oikeaa faktaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909