Suomen F-35-hävittäjien huolto tuodaan Nokialle – Puolustusministeri: ”Poikkeuksellisen merkittävä seikka verrattuna muihin maihin”
Suomelle oli erittäin tärkeää, että osaaminen uusien hävittäjien huoltoon löytyy omien rajojen sisältä, puolustusministeri Antti Häkkänen sanoo.
Lokakuun puolivälissä Nokian Linnavuoreen valmistunut F-35-hävittäjien moottorien kokoonpano- ja huoltokiinteistö sai arvoisensa vieraan, kun puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kävi paikalla maanantaina.
Häkkänen on hyvillään siitä, että puolustukseen käytettävää resurssia on saatu kohdistettua merkittävällä tavalla kotimaahan. Se on ollut hänen mukaansa yksi Petteri Orpon (kok.) hallituksen tavoitteista. Tästä kumpuava työllisyys kanavoituu Nokialle ja myös Jämsään, jossa valmistetaan F-35-hävittäjien eturunkoja ja muita osia.
Hienoa Suomi!
Suomen F-35-hävittäjien huolto tuodaan Nokialle
19
250
Vastaukset
- Anonyymi
Ja silti Nato TiItu mollaa Trumpia tällä palstalla 🤔
- Anonyymi
Laitatko linkin uutiseen jossa Trump kertoi että huolto tuodaan Nokialle.
- Anonyymi
Trump ei niistä asioista mitään ymmärrä eikä päätä, ne ei sille kuulu millään tavalla.
- Anonyymi
Trump on tuuliviiri ja takki kääntyy päivittäin. Jos Trump saisi päättää, niin yhtenä päivänä huolto olisi Pietarsaaressa, toisena päivänä Raumalla ja sitten kolmantena päivänä Porvoossa jne.
- Anonyymi
Suomi on luonut pokkeuksellisen lujat piolustuspoliittiset suhteet Yhdysvaltoihin. Suuntaus alkoi jo Hornetin tilauksista ja on vain vahvistunut nyt F35:n myötä. Tätä kehitystä ei yksi Trumppi mielipiteillään muuta, nämä on vuosikymmenien päätöksiä.
- Anonyymi
Voihan ne renkaitten typpipaine tarkastukset ja lisäykset tehdä missä vaan. ja kuomunkin putsata. 🤡👍
Muunlaisia huoltoja ei nato-suomessa niihin tehdä. Koneet huolletaan Norjassa. - Anonyymi
Nokian Linnavuoreen on valmistunut F-35-hävittäjien moottorien kokoonpano- ja huoltokiinteistö.
- Anonyymi
"Muunlaisia huoltoja ei nato-suomessa niihin tehdä. Koneet huolletaan Norjassa."
Suomen F-35 koneita ei huolleta Norjassa. - Anonyymi
Mahtavaa
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Hyvä.
- Anonyymi
No mutta nythän se o niin, että Suamen Ilmavoimain ensmäenen F-35A Lightning II o saatu ny sitte kasaan tuola Ameriikan Forth Worthissa. ⚡⚡
Ja joulukuun 16. päivänä meinaavat pittää ison roll out -tilaisuuren, josa sitä sitten näytetään koko kansalle.
Tämä meijän ensmäenen JF-501 o ny menossa maalaamohon. Siinä sitte tehähän vielä yhtä ja toista, niinku kokeillahan systeemit ja laitetahan ne häivepinnotteet kohilleen, jotta se kone ei niin helpolla tutkaan näy.
Se roll out piettään siis siellä Texasissa, ja ku ne ensmäiset kaharenksan konetta saahaan valamiiks, niin ne lähärätähän sitte Ebbingin tukikohtahan, sinne Arkansasiin, Fort Smithin puolelle.
Siellä pojat alakaa kevväästä 2026 lähtien oikein tosimielellä harjotteleen, jotta ossaavat ajaa ja käyttää sitä uutta konetta kunnolla.
Suamheen näitä uusia hävittäjiä aletahan saahaan 2026 loppupuolella, ja ensmäiset tuloo Rovaniemen Lapin lennostohon.
Tarkootus o, että vuotehen 2030 mennesä koko F-35-kalusto o täyres iskus, ja ne vanahat Hornetit saahaan pikkuhilijaa pois rivistä.
Koneet numeroirahan JF-501:stä JF-564:hän asti, ja niissä tullahan kans näkemähän niitä vanhoja perinteitä, ku Visentti ja Ilves -merkit laitetahan pyrstöhön, mutta vähä hillitymmillä väreillä, jotta häive pysyy kunnossa. 😉
https://lentoposti.fi/uutiset/suomen_ilmavoimien_hornet_h_vitt_j_t_k_yt_ss_jo_30_vuotta_uusien_joint_fightereiden_aika_l_hestyy
https://lentoposti.fi/uutiset/jf_501_valmistui_loppukokoonpanosta_suomen_f_35_etenee_maalaamon_ja_pinnoituksen_kautta_roll_outiin - Anonyymi
Suomi ei tyytynyt hyvään vaan osti parhaan.
Joka sattui olemaan vielä edullisinkin.
Venäjän SU-57 on myös "häivekone" mutta pinta-alaa Sukhoilla on tuplaten F-35 koneeseen verrattuna joten se ei yllätä ketään....paitsi ehkä P-Korean ilmavoimat joilla on venäläinen kalusto.... - Anonyymi
Loistavaa
- Anonyymi
Suomi huoltaa koneet itse ja valmistaa niihin ammukset.
Meillä on maailman paras hävittäjä hallussa.- Anonyymi
Totta.
- Anonyymi
hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285651
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333613Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263417Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243006Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222419Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1212392- 442390
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205