Mikä on kun UFW asentuu muttei sitä saa auki

App Centerissä on asennettuna, mutta avaa teksti on harmaana eikä sitä saa auki.
5223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luulisin, että tarkotat Linuxin UFW -palomuuria. En tiedä mitä distroa käytät, mutta ainakin Debianissa ohjelmapaketti UFW ei asenna graafista käyttöliittymää sille. Graafinen käyttöliittymä on ohjelmapaketissa gufw.

Eli esimerkiksi Debianiin voi ufw:n ja sen gufw -käyttöliittymän asentaa näin:

apt install gufw

Toki asennuksen voi tietenkin tehdä myös graafisilla paketinhallintatyökaluilla, kuten vaikka Synapticilla.


Eli voi olla, että asensit vain ufw:n, mutta et sen gufw -käyttöliittymää.

Itse kyllä suosin ennemmin firewalld -palomuuria, mielestäni se on parempi kuin UFW. Firewalld löytyy ainakin Debianille ohjelmapaketissa firewalld. Sen konffaamiseen käytettävissä oleva graafinen käyttöliittymä taas on ohjelmapaketissa firewall-config. Eli firewalld:n ja firewall-config -käyttöliittymän voi asentaa Debianiin komennolla:

apt install firewall-config


Eli voi olla, että asensit vain ufw:n, mutta et sen gufw -käyttöliittymää.

Äänestä
  • Ahaa näköjään on kyse Ubuntusta. Avasin ketjun tietotekniikka -sivulta joten en kiinnittänyt tohon huomiota. No, koska Ubuntu perustuu Debianin kehitysversioon siinä homma toimii vastaavasti kuin Debianissa. Eli luulisin, että oot asentanut vain ufw:n, mutta et sen graafista gufw -käyttöliittymää. ufw -paketti itsessään mahdollistaa vain komentorivikäytön.

    T. miksuh

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ahaa näköjään on kyse Ubuntusta. Avasin ketjun tietotekniikka -sivulta joten en kiinnittänyt tohon huomiota. No, koska Ubuntu perustuu Debianin kehitysversioon siinä homma toimii vastaavasti kuin Debianissa. Eli luulisin, että oot asentanut vain ufw:n, mutta et sen graafista gufw -käyttöliittymää. ufw -paketti itsessään mahdollistaa vain komentorivikäytön.

    T. miksuh

    Lisään vielä, että omasta mielestäni firewalld on monessakin mielessä parempi kuin ufw. Yksi merkittävä etu firewalld:ssa on se, että sen saa vaihtamaan lennossas automaattisesti palomuuriasetuksia sen perusteella mihin verkkon tietokone on yhdistetty. Tuo on kätevää etenkin läppärillä, jota pidetään mukana ja joka on välillä yhdessä verkossa ja välillä jossain toisessa. Muutenkin Itse arvostan tuota paljon ja se helpottaa merkittävästi elämää. Ainakin viimeeksi kun asian tarkistin ufw ei tuohon pystynyt. Muutenkin firewalld ja sen firewall-config ovat monipuolisempia kuin ufw ja sen gufw -käyttöliittymä. Toki ufw ja gufw voi ehkä olla alottelijoille helpompi.

    T. miksuh

    Äänestä

Mihin te palomuuria tarvitsette?

Äänestä
  • Miksi tollasta pitää edes kysyä? Siihen mihin sitä nyt yleensä käytetään.

    T. miksuh

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

App Centerissä on asennettuna, mutta avaa teksti on harmaana eikä sitä saa auki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu