japanilaiset leffat

muutaman katsonut

katsoin tuossa juuri house of the flying daggers ja äskettäin old boy (joka oli kylläkin kiinalainen) mutta kiinostuin näistä ja haluaisin muita vinkkejä leffoista joita kannattaisi katsoa. kuulin että Hero on katsomisen arvoinen?

11

1279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leffoista

      sen verran että ovat kyllä kiinalaisia kaikki...hero on ihan katsomisen arvoinen.Japanilaisista leffoista kannattaa katsoa Ring,hyvää kauhua ja myös piirretyt ovat tosi hyviä(spirited away)jne.Mene videovuokraamoon ja katsele hyllyistä,suurin osa on ihan hyviä

      • Veera

        Ring on jenkkileffa, japanilainen alkuperänen versio on RINGU, joka on paljon seuraajaansa parempi.


    • The Wolf

      Suosittelisin mainoita animeja Vampire Hunter D: Bloodlust ja Akira. Ja toki kaikkien aikojen samuraileffaa Akira Kurosawan Seitsemän samuraita

    • mielestäni hyviä tai katsomisen arvoisia itämaisia elokuvia:

      Jos pidit Oldboysta (joka oli kyllä Etelä-Korealainen), niin vilkase ohjaajan Chan-Wook Parkin aiemmat elokuvat Joint Security Area ja Sympathy for Mr. Vengeance.
      Sitten eräs toinen E-korealainen ohjaaja jonka parista leffasta olen pitänyt Kim Di Yuk: Viisi vuodenaikaa ja The Isle.
      E-Korealainen animaatio Wonderful Days oli kyllä ulkonäöltään varsinaista silmänruokaa.

      Kiina/Hong Kong/Taiwan
      Hero joka on samalta ohjaajalta kuin House of the... (Zhang Yimou) mutta mielestäni hiukan parempi. Sitten Yimoun Elämänkaari ja Punainen pelto olivat ainakin minun mieleen.
      -Wong Kar Wai: Happy Together, In the Mood For Love ja 2046
      -Infernal Affairs
      -Once Upon a Time in China, jolle on paljon jatko-osia mutta tämä ensimmäinen on niistä paras
      http://www.imdb.com/title/tt0103285/
      -1 2
      -One Armed Swordsman, vanhaa wuxia elokuvatyylii
      -Hiipivä Tiikeri Piilotettu Lohikäärme, suosikkini kaikista uudemmista wuxia tyylilajin elokuvista

      Japani:
      -Suurin osa Akira Kurosawan tuotannosta
      -Takeshi Kitano: Kikujiron kesä, Brother, Zatoichi
      -Twilight Samurai
      -Postman Blues
      -Ankerias
      -Swallowtail Butterfly
      -Kamikaze Taxi
      -Battle Royale
      Animet:
      -Hayao Miazaki: Totoro, Punainen Sika, Henkien kätkemä
      -Akira
      -Ghost in the Shell
      -Jin Roh
      -Metropolis

      Eipä tule nyt enempää mieleen

      • AppleMr

        Myöskään ei sovi unohtaa japsi draamasarjoja. Huomattavasti parempia 10-12 episodin laatusarjoja peittoaa salkkarit mennen tullen. Esimerkkeinä Great Teacher Onizuka, Good Luck, Shomuni... Nojoo vähä offtopickkia, mutta ajattelin mainita.

        Ai niin. Makuunista löytyy aivan uskomattoman hyvä Korealainen pätkä nimeltään Friend. Suosittelen sydämellisesti.


      • Suvimämmi

        Ostaisin kolmen Kurosawa-boksin kaveriksi myös Oshimaa, jos vain saisi käsiinsä Suomi-kanseilla ja texteillä.


      • ....
        AppleMr kirjoitti:

        Myöskään ei sovi unohtaa japsi draamasarjoja. Huomattavasti parempia 10-12 episodin laatusarjoja peittoaa salkkarit mennen tullen. Esimerkkeinä Great Teacher Onizuka, Good Luck, Shomuni... Nojoo vähä offtopickkia, mutta ajattelin mainita.

        Ai niin. Makuunista löytyy aivan uskomattoman hyvä Korealainen pätkä nimeltään Friend. Suosittelen sydämellisesti.

        Peittoaa salkkarit?? Jos siihen kynnykseen yltää, ei välttämättä tarvitse sanoa vielä laadusta yhtään mitään.


      • Suvimämmi kirjoitti:

        Ostaisin kolmen Kurosawa-boksin kaveriksi myös Oshimaa, jos vain saisi käsiinsä Suomi-kanseilla ja texteillä.

        Tosin eipä ole tullut nähtyäkään kuin vain viimeisin elokuva Gohatto (Tabu) ja penskana noin puolet Merry Christmas Mr. Lawrencesta. Siinäpä kuuma vihje kotimaisille DVD levittäjille.


      • AppleMr
        .... kirjoitti:

        Peittoaa salkkarit?? Jos siihen kynnykseen yltää, ei välttämättä tarvitse sanoa vielä laadusta yhtään mitään.

        Ei noita voi verrata salkkareihin. Salkkarit on scheissee tusinatuotetta, mutta nämä ei. Turha edes alkaa miettimään jos jo tuoreeltaan vertailukohde on salkkarit.


    • dfgelo

      Chinese Ghost Story 1-?

      Toimintaa ja draamaa.

    • elmo

      riippuu tietysti mitä etsit/haluat.japanilaiset elokuvat voidaan karkeasti jakaa kahteen osaan:jidai eli periodi(aikakausi)leffat jotka kertovat japanista ennen 1900-lukua ja moderniin elokuvaan...leffoja tehdään paljon ja pelkän ala-genren hallinta on jo melkoinen urakka kenelle tahansa..itselläni on noin 200 periodi-elokuvan kokoelma,moderni japani kuvaus ei kiinnosta...jidai-leffat ovat pääsääntöisesti sotilas-luokan(buke) kuvausta ja heistä muutamia yleisempiä:kurosawa,kobayashi,inagaki,okamoto,fukasaku,shinoda,kuroki,yamada jne jne...elokuva-sarjoja on myös paljon,alkaen mykkä-kaudelta.noin viihde kannalta suosittelen esim zatoichi-sarjaa ja nemuri-kyoshiro-sarjaa..noin aluksi.luettelemani ohjaajat edustavat taattua laatua joten aloitapa vaikka heidän tekeleistään..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe