Kuinka paljon kuntoilija huomaa suksissa eroa, jos alle laitetaan uudet 800€ Fisherin huippumallin sukset tai sitten 300€ sukset? Onko sillä miten vaikutusta? Tekniikka ok. Huomaako suksien painon tms. eroa mitenkään vai onko tämä jotain aivan olematonta kusetusta.
Ero luistelusuksisssa kuntoilijalle?
15
366
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tekniikka kunnossa, ihan aikuisten oikeasti, huomaat ison eron.
Jos joudut oikeasti liikkumaan suksilla, et vain kisaamaan, ei kannata hankkia yli 100 euron suksia. Vanha kunnon oikeaa lasikuitua oleva suksi kestää parhaiten Tynkäsuomen eli Puskasuomen hiihto-olosuhteita.
Jos hiihdät vain kilpaa kilparatatasoisella baanalla, valitset kisasuksen, joka voi maksaa talon verran.- Anonyymi
Nyt ne lääkkeet oikeasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt ne lääkkeet oikeasti.
Totuus kirpaisee, lääkkeet eli hemohessut turskalasta, vinkkaa voi hakea myös ruotsitytöiltä.
- Anonyymi
Tynkäsuomi muodostui Moskovan välirauhansopimuksen perusteella 1944 ja sitä kavennettiin vielä Pariisissa 1947. Puskasuomi räjähti käsiin, kun luovuttiin pokasahasta ja kirveestä. Ne äijät oli oikeito yliukkoja, hiihtivät puusuksella savottaan ja keräsivät risukot hellanuuniin. Nykysukupolvi, puhutaan siis Paskasuomesta, painaa vain nappia nestekidenäytöstä. Näin.
- Anonyymi
Kyllä sukset on yksilöitä. Muutamia vuosikymmeniä olen kuntolhiihdellyt ja monia suksia on ollut käytössä. Suksimyyjätkin myy mitä sattuu, bisnestä. Toki ammattimyyjä osaa valita melko hyvät sukset ja jotain tietää jo itsekin. Mutta lienee turha luulla, että suurella rahalla saa aina hyvät sukset. Se on hirveästi kiinni olosuhteista ja omasta tekniikasta ja kunnosta. Muutama vuosi sitten testasin Fischerin huippuluistelusuksia, jotka testin järjestäjien mukaan olivat minulle juuri sopivat. Minulla oli verrokkina alemyynnistä ostetut omat One Way sukset. Parin kilometrin lenkin vaihtelevassa maastossa kiersin molemmilla ja mitään olennaista eroa en hoksannut. Ostamatta siis jäivät. Mutta jokseenkin varmasti oikea kilpahiihtäjä huomaisi suksissa suuriakin eroja?
- Anonyymi
Tunne ja tutka sekä kello, niissä voi olla suuriakin eroja.
- Anonyymi
Minä ostan vaan 500 euron kisasuksia. Mustat, keltaiset, minttu brändivärit jätän hyllyyn, en maksaa 300 euroa viissatasen päälle turhasta.
Joissakin 300 euron suksissa ominaisuudet loppuu, varsinkin jos reidessä on voimaa.
Rossignolin xium (ei premium) ja madshusin racepro lienee parhaimpia 300+ euron suksia. Esim. Keltamusta Rcs on melko kelvoton suksi, eikä sillä ole nykyään mitään tekemistä vanhojen Rcs speedmaxien kanssa.- Anonyymi
Jos käytössä 800 euron budjetti, ostaisin rahalla mieluummin kahdet sukset, eli esim. Talliparit tai haluamasi merkin edellisen muotiväri sukset - ne vaihtuu n. 2-3 vuoden välein.
Tallisukset ei takaa laadusta mitään, hionnat pohjissa yleensä hyvät, mutta tyypillisesti tallien kolmospareja tai voidetestisuksia. Parempi tallipari kalusto ei jää/päädy Suomeen myyjien hyllyyn.
- Anonyymi
Vielä on puusuksikausi menossa, jos ei mene säilölumiladuille.
Kuusiston puusuksella, ihan oikeasti, hiihdettiin kouluun, kesät talvet. Ydinkesällä hiihdettiin pyhäkouluun ja ripille.- Anonyymi
Mietaa hiihti sänkipellolla ja oli lähellä ministerinpaikkaa. Jäi sadasosan, kun kepuissa heräsi kateus. Omat koirat alkoivat Purra.
- Anonyymi
Minä ostan lentolipun ja menen Alpeille valkkaamaan tehtaalle. Vietän kaksi päivää tehtaalla ja etsin parhaan parin.
- Anonyymi
Montako kaljaa meinaat ottaa pettymykseen, siis pilssiä vetää ?
Reissu on turha, tehdas on Vietnamissa ja Schenchenissä Kiinassa, niissä vedetään riisiviinaa.
Kehityskeskukseen pääsee vain kutsulla. Mäkäräinen ja Niskanen ovat päässeet. Kutsu tulee myös valmentajalle.
- Anonyymi
Jos menisin ja maksaisin kalliit liput, niin pettymys tulisi varmasti. Joudun tuottamaan pettymyksen sinulle: en ole menossa merta edemmäs kalaan.
- Anonyymi
Käy samantien käynnistämässä Mariupolin suksitehtaan tuotanto uudelleen, jollei velivenakko ole sitä vielä tehnyt.
Tehdas tosin taisi palaa kuten myös muutama taistelemaan jäänyt työntekijä.
Advostalissa oli myös suksitehdas. Sille koitui sama kohtalo.
- Anonyymi
Kannattaa tehdä matka Kirvesniemen Kiteen suksitehtaalle vierailuaikana ja ostaa halvalla kakkosluokan värivirheelliset hylkysukset. Ei niitä maaleja kukaan ladulla katsele. Ne kulkee pareemmin kuin 10x kalliimmat kauppaparit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061