”Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää Tilastokeskuksen ilmoittamaa syntyvyyden nousua myönteisenä viestinä Suomelle. Hän muistuttaa kuitenkin, että alhainen syntyvyys haastaa hyvinvointiyhteiskunnan kestävyyttä, eläkejärjestelmän rahoitusta ja työvoiman riittävyyttä.
– Hallitus on perhemyönteisillä päätöksillään viestinyt, että jokainen lapsi on tervetullut. Tätä myönteistä perhepolitiikkaa tulee jatkaa, Aittakumpu kiittää.”
https://www.suomenuutiset.fi/aittakumpu-perhepolitiikka-ratkaisee-suomen-tulevaisuuden/
Toisaalta taas:
”Asiantuntijat ovat huolissaan siitä, miten hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset vaikuttavat suomalaislapsiin ja heidän kehitykseensä. Sosiaali- ja terveysministeriö myöntää uusissa vaikutusarvioissaan, että leikkaukset johtavat lapsiperheköyhyyteen aiemmin luultua enemmän.
Uusien arvioiden mukaan lasten pienituloisuus kasvaa kolmella prosenttiyksiköllä: leikkaukset pudottavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle.”
https://yle.fi/a/74-20184705
Aittakumpu väittää, että Riikkapettereiden hallitus on perhemyönteisillä päätöksillään viestinyt, että jokainen lapsi on tervetullut, ihanko totta?
Aittakumpu iloitsee syntyvyyden noususta, vaikka 31 000 lasta on putoamassa köyhyyteen
11
99
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Hallitus viestittää jokaiselle lapsen hankintaa suunnittelevalle, että teetätä vasektomia tai munanjohtimien katkaisu!
- AnonyymiUUSI
^
________________ - SYYLLISIÄ - Syntyvyyden Vähenemiseen - Ovat Vain ;
SDP:n ja LaitaVasemmisto ja MYRKYN-Vihreät ja VasemmistoKEPU -puolueet -!
^
- AnonyymiUUSI
Köyhyys on yleensä sarja omia huonoja valintoja, ja silloinkin se on suhteellista.
Ei ihmisen normaali elämä lapsineen ole rahasta kiinni. - AnonyymiUUSI
Mene vasuri- A A S I
T Ö I H I N - AnonyymiUUSI
On ihanaa kun mamut tekevät useita lapsia . Suomalainen ei tähän äärioikeisto maahan tee kuin korkeintaan yhden lapsen. No vahinkoja sattuu .
- AnonyymiUUSI
Yhtä ihanaa kuin ryssien invaasio.
- AnonyymiUUSI
Yli 20% nousu köyhissä lapsissa . Köyhiä lapsia nyte on jo 150 000 . Joka seitsemäs lapsi elää köyhyydessä .
- AnonyymiUUSI
Ei ole yhteiskunnan tehtävä kenenkään varallisuutta varmistaa. Vanhempien tehtävä on hoitaa lapsensa ja varallisuutensa.
- AnonyymiUUSI
Ei ole yhteiskunnan tai hallituksen tehtävä lisätä suomalaisten syntyvyyttä. Kansa, jolla ei ole riittävästi lisääntymishalukkuutta on heikko kansa, jonka kuuluu kuihtua pois. Se on luonnon laki.
- AnonyymiUUSI
Onko Aittakummulla tiedossa, että syntyvyys kasvaa nimenomaan kantaväestöllä? Jos syntyvyyden nousu tulee vierasrotuisista, niin tuollainen Aittakummun ilakointi on hölmöläisten hommaa.
- AnonyymiUUSI
Jytkyttääkö pappi Jennallle lapsen?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4323644Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1172692Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,32411Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll422259Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne162192Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv232039Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941627Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k491574Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel751559Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,541455