Että SDP tyrkätään maan johtoon 2027. Keskustakin on mukana kannattamassa tätä koska sen toiveena on päästä jälleen hallitukseen apupuolueeksi.
Onko tosi, uskottava on
Anonyymi-ap
36484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kyllä se rupeaa varmalta näyttämään.
Näin tekee
Huolehditaan, että persut joutuvat oppositioon ja seuraavan hallituksen tukirunkona ovat SDP ja Keskusta!
PS 6% ensi vaaleissa
Olen aina äänestänyt joko sdp tai keskustaa, mutta nyt äänestän persuja tai kokoomusta. Tämän maan talous jasaaava sotavarustelu saatava kuntoon. Kyllä on täys kaaos ja Venäjän armoilla jos sosdemit ja kepu hallituksessa. Suomen loppu. Luottakaa hallituksen.
Minä olen aina äänestänyt SDP:a enkä ikinä kokoomusta tai persuja koska ovat enemmän oikeistolaisempia ja rasistisempia kuin kokoomus ja joiden oikeistolainen politiikka hyödyttää vain rikkaita joille kohdennettiin reippaat verohelpotukset kun taas pienipalkkaisten verotusta kiristettiin ja saksikäsi-purra hykerteli tyytyväisyydestä kun sai leikata kaikista köyhille ja vähävaraisille suunnatuista tuki-järjestelmistä.
Keskitetään kaikki äänet SDP:lle
Juuri näin teemme
Ehkä kuitenkin tarvitsisi muuttaa suuntaa, sillä maa on rämpinyt suossa jo vuosikymmeniä eikä muutosta tapahdu. Koko poliittinen eliitti joutaisi vaihtoon ja valita virkamieshallitus, joka oikeasti tietää asioista ja saa Suomen nousuun. Politiikassa juostaan samaa oravanpyörää ja haukkua räksytetään kaikille muille, ei niin mitään järkeä.
Minä ole aina äänestänyt SDP:a
SDP voi luottaa. Keskusta kääntää yönyli takkinsa.
Tämä tulee tapahtumaan. Nostan tätä esille vaaleihin saakka
Loppupeleissä Kepu toimi aivan hyvin Marinin hallituksessa joten siellä kepu-päättäjät varmasti odottavat tulevaa hallitusyhteistyötä SDP:n kanssa, selkeäähän se on kaikille ajatteleville, että SDP tulee saamaan suuren voiton
Kepulaisetkin ovat samaa mieltä, ei muuta kuin hallitukseen vaan SDP:n kanssa
Mutta kun demarit ei tarvitse maalaisliittoa hallitukseen.
Mutta Maalaisliitto tarvitsee demarit.
Repikää siitä.
Mikäpä olisikaan parempi tapa juhlistaa legendaarista Holkerin hallitusta kuin tiedätte kyllä.
Erinomaisen hienoa. Lindtman tulee olemaan hyvä pääministeri
Lindtamanilla on ideoita. Kaikkonen on viime päivinä tyytynyt arvostelemaan ilman olia ideoita. Viimeisenä ei vielä suostu arvioimaan, mistä leikaamista jatketaan. Ilmeisesti Kaikkonen haluaa pitää kaikki ovet auki kaikille äänestäjille, mutta se saa hänestä kuvan ideattomana ja ilman suuntaa olevalta.
https://yle.fi/a/74-20189590
Hyvää yhteistyötä teki viisikko-hallitus viimeksikin
Työllisyys nousi kohistan ja saastuttavan turpeen nostaminen lopetettiin kokonaan, siitä iso kiitos keskustalle.
Kyllä. Kansan tahto toteutuu.
Kohti uutta rakentajakaksikon punamultaa! Nyt on laitettava stoppi hyvinvointiyhteiskunnan purkamiselle ja luotava kasvua maahan velkaantumisen taittamiseksi.
Mahdoton tilanne natsi Aatu-Lindtman pääministerinä ja apupuolue Kepu haalimassa taas kaikenlaisia etuja itselleen.
Paljonko Kreml maksaa sinulle tuosta Lindtmanin kytkemisestäsi natseihin? Väitteesi on historiassakin aivan älytön. Natsihan kielsivät Saksan sosialidemokrraattisen puolueen toiminnan ja ne demarit, jotka eivät onnistuneet pakenemaan maasta, päätyivät keskitysleireihin ja kohtalonsa ovat siten yleisesti tiedettävissä.
Diktatuuria ihailevat natsihan vihaavat demokratia-arvoja ajavia sosialidemokraatteja yli kaiken. Jos sinun väittämääsi olisi uskominen, niin eikös SDP:n Väinö Tannerinkin olisi pitänyt silloin seistä Lapuan liikkeen ja IKL:n riveissä? Tannerhan oli demokraattina näiden totalitarististen liikkeiden ykkösvihollinen.
Näin on
Keskusta tulee saamaan hyvän vaalituloksen, n.15-16%
Juuri näin tulee käymään
Jos VKK äänet ei tällä kertaa katoa, niin VKK voi olla pääministeripuolue ja pääministerinä itse Turtiainen. Ossi puolustusministeriksi tai kulttuuriministeriksi, Ossi soittokuntatausta sopii siihen virkaan hyvin.
Vahvasti vaikuttaa
Tämä tulee varmasti toteutumaan ja se johtuu siitä, että hallitus tekee niin surkeaa poltiikkaa. Vai mitä mieltä kansa on, että Ivalon tk:n ympärivuorokautinen päivystys aiotaal lopettaa. Esim. yöllä vakavasti sairastuneen kuljetus yhteen suuntaan on yli 400km.
Vaikka hallitus ei tätä kirjaimellisesti päätä on sen säästömääräykset hyvinvointialueille johtaneet tämänlaisiin päättömyyksiin.
Mitä luulette, että äänestääkö normi nils-aslak ja vaimonsa kylli tästä lähtien kokkareita tai persuja?
Näin on
Niin on jos siltä näyttää sanoi pankkomajurin suosikki-presidentti aikoinaan ja maalasi aiheesta taulun.
Tätä toivoo Suomen kansa
Ei mene ennustus vikaan kun ennustaa, että SDP korjaa potin keväällä 2027. Sihen vain on harmillisen pitkä aika.
No Lindtman tulee olemaan hieno PM
SDP-Keskusta hallitus tulee olemaan kansan tahto
Tämä on erittäin helppoa uskoa koska se perustuu tutkittuun tietoon eikä mielikuvituksen ja toiveiden sekaiseen höpöhöpö-ennusteeseen.
Vahvasti siltä vaikuttaa