Varsinaisella alipalkkaus -nimellä ei ole rikoslaissa mainintaa. Normaalia alempi palkka ja työehtojen rikkominen on kuitenkin rikollista toimintaa seuraavin perustein;
Kiskonnantapainen työsyrjintä (RL 47:3a)
Soveltuu, kun työnantaja käyttää hyväkseen työntekijän riippuvaista asemaa, tietämättömyyttä tai ymmärtämättömyyttä. Työsuhteen ehdot ovat olennaisesti huonommat kuin vastaavassa työssä yleisesti noudatetaan. Vertailussa lähinnä vastaavaan työsuhteeseen käytetään kuljetusalan työehtosopimuksia.
Työsuojelurikkomus (RL 47:1)
Työnantaja rikkoo tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta työturvallisuusmääräyksiä tai työntekijän työaikaa, vuosilomaa tai palkkaa koskevia säännöksiä. Tämä on yleistä kaikilta kohdin taksialalla.
Törkeä työsuojelurikkomus (RL 47:1a)
Rikkomus on kokonaisuutena arvostellen törkeä (esim. järjestelmällinen alipalkkaus, lukuisat työntekijät, alihankintaketjut, kuten välitysyhtiöiden valeyrittäjinä toimivat työsuhteessa olevat autoilijat. vrt. KKO päätös tapaus Wolt.)
Rikosoikeudellinen vastuu tulee kyseeseen erityisesti järjestelmällisestä toiminnasta, kuten alihankintaketjutuksesta taksialalla kuntien, hyvinvointialueiden ja Kelan toimesta ja välitysyhtiöiden toimesta.
Käytännössä alipalkkaustapaukset kuuluvat työsuojeluviranomaisten virkavelvollisuuden piiriin. Niihin on viran puolesta puututtava, jos sellainen tulee tietoon. Koska alipalkkaus on järjestelmällistä ja koko maan laajuista, sekä yleisesti tiedossa, niin ylempien oikeusviranomaisten pitäisi virkavelvollisuutensa johdosta pyytää asiasta selvitys. Esim. julkisen sektorin luomat alihankintaketjut ovat lain vastaisia eli koko taksialan järjestelmä.
Myös viranomaiset ovat rikosvastuussa. Viranomaisten (kuten työsuojeluviranomaisten) tulee valvoa työlainsäädännön noudattamista ja puuttua havaittuihin rikkomuksiin. Heillä on lakisääteinen velvollisuus toimia havaitessaan epäkohtia. Mahdolliset rikokset passiivisuudesta:
Virkavelvollisuuden rikkominen (RL 40:9)
Virkamies, joka tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta rikkoo virkatoiminnassa noudatettaviin säännöksiin tai määräyksiin perustuvan virkavelvollisuutensa
Tuottamuksellinen virkavelvollisuuden rikkominen (RL 40:10)
Vastuu syntyy, jos virkamies tahallaan tai törkeän huolimattomasti laiminlyö selkeän toimintavelvollisuutensa. kuten vastuuviranomaiset tekevät.
Edellä mainittujen seikkojen perusteella kyse on järjestäytyneestä rikollisuudesta, viranomaisten suojeluksessa.
Taksitoiminta on järjestäytynyttä rikollisuutta
21
415
Vastaukset
- Anonyymi
Tuntuuko tutulta? Otat taxin ja kerrot mihin haluat, puolessa matkassa kuski kertoo unohtaneensa laittaa mittarin päälle ja toteaa olemme puolimatkassa, eli sopiiko, että puolimatkan hinta kerrotaan kahdella ja asiakas hyväksyy tuon, siten hän saa aloitusmaksun kahteen kertaan. Esim alkumaksu 5€ ja taxamaksu 8€ x2=26.00€
kun pitäisi olla 2x8€+5€=21.00€ siis näin hän sai ylimääräistä 5.00€
Tarkkuutta maksussa.- Anonyymi
Kaikki keinot on käytettävä, koska poliitikot ovat pakottaneet työntekijät siihen.
- Anonyymi
Viranomaiset Suomessa ovat vastuuttomia.
- Anonyymi
Mikäli työsuojelun henkilökunta hoitaisi virkavelvollisuutensa, niin Kelan tekemää alihankintaketjutusta ja alipalkkaukseen johtavaa järjestelmää ei olisi olemassa.
- Anonyymi
Kokoomusmeininkiä jonka kepu-Berner järjesti kokoomuksen myyränä
- Anonyymi
Keskustan Sipilä on vieläkin typerehtimässä eduskunnassa, jonka uskonsisko Berner on.
- Anonyymi
oikeasti niin positiibistakin taksareille... monestikin matkan varrella liikenne ja juttuja.
- Anonyymi
Jostakin ukrainalaisista marjanpoimijoista ulistaan, mutta suomalaisten orjuuttamiseen ei kukaan reagoi.
- Anonyymi
Demarien ilo on tuhota kaikki.
- Anonyymi
Kiitos kun nousit puolustamaan alipalkattuja taksikuskeja. He ovat yleensä mamu -taustaisia, eivätkä tunne oikeuksiaan työntekijöinä, jolloin heitä häikäilemättä riistetän mm. taksialalla.
- Anonyymi
Missä matu, siellä ongelma. Näin tilastot ja asiantuntijat kertovat uutisissa. Ongelmia koulutuksessa, työllistymisessä, sosiaalituissa, rikollisuudessa, huumekaupassa jne., lista on loputon.
Mitä aiot tehdä, jotta siskosi, veljesi, äitisi, lapsesi, isäsi, isovanhempasi välttyvät näiden ongelmien seurauksista?
- Anonyymi
Mutta nou hätä! Onneksi meidän yhteisiä asioita on hoitamassa kansalaiskuntoisuudestaan ja rehellisyydestään tarkkoja kansanedustajia. Varsin monet persuja. Yllätys yllätys:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011588999.html - Anonyymi
Mot ohjelmassa oli juuri aiheena ulkomaisten mansikanpoimijoiden ylipitkät työpäivät ja maksamattomat ylityöt ja pyhäkorvaukset.
Se on rikollista toimintaa työnantajilta.
Tekisivätkö he jutun taksinkuljettajista eli moniautoyrittäjäjien rengeistä?
Mittariraporteista on helppo todeta työtunnit ja viikkolevot yms- Anonyymi
Lisiä ei makseta vaikka tilaajavastuusopimus edellyttää. En arvosta moniautoyrittäjiä, kiskureita jotka toimivat vastoin lakeja.
Renkejä hyväksikäytetään ja teetetään ilmaista työtä.
Sitten ollaan niin yrittäjiä. - Anonyymi
Tuollaisia juttuja tehdään, muutamasta ukrainalaisesta, kun Kela ja kunnat ovat järjestäneet laittomia alihankintaketjuja välitysyhtiöiden kautta, jonka avulla harjoitetaan lähes kaikkia rikoksia mitä työntekijöitä kohtaan voi tehdä.
Lisäksi on alustayhtiöt, jotka ovat myös ainoastaan yhteiskuntavastuiden kiertoa varten. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollaisia juttuja tehdään, muutamasta ukrainalaisesta, kun Kela ja kunnat ovat järjestäneet laittomia alihankintaketjuja välitysyhtiöiden kautta, jonka avulla harjoitetaan lähes kaikkia rikoksia mitä työntekijöitä kohtaan voi tehdä.
Lisäksi on alustayhtiöt, jotka ovat myös ainoastaan yhteiskuntavastuiden kiertoa varten.Taksi on ainut julkinen ala jossa työntekijän palkkoja ei tarvitse maksaa lakien ja sopimuksien mukaisesti.
Tämä mahdollistaa sen että yksi ihminen voi verrattaen pienellä riskillä ottaa vaikka kymmeniä autoja ajoon ja pitää palkattuja kuljettajia töissä puoli ilmaiseksi vastoin lakeja.
Ja näin heikentää muiden rehellisesti toimivien taksiyrittäjien ansainta mahdollisuuksia.
Moniautoyritykset toimivat laittomasti maksamalla työntekijöille pelkän provisiopalkan.
Taksiliitossa tämä tiedetään.
Nimimerkki Tuomo H - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksi on ainut julkinen ala jossa työntekijän palkkoja ei tarvitse maksaa lakien ja sopimuksien mukaisesti.
Tämä mahdollistaa sen että yksi ihminen voi verrattaen pienellä riskillä ottaa vaikka kymmeniä autoja ajoon ja pitää palkattuja kuljettajia töissä puoli ilmaiseksi vastoin lakeja.
Ja näin heikentää muiden rehellisesti toimivien taksiyrittäjien ansainta mahdollisuuksia.
Moniautoyritykset toimivat laittomasti maksamalla työntekijöille pelkän provisiopalkan.
Taksiliitossa tämä tiedetään.
Nimimerkki Tuomo HTämä koskee kymmeniätuhansia Suomalaisia taksirenkejä eikä ketään kiinnosta.
Ulkomailta tulleet sadat mansikanpoimijat ovat tärkeämpiä. Niistä tehdään juttu kyllä. - Anonyymi
Ei voi tehdä juttua, koska taksinkuljettajissa ei ole ukrainalaisia?
- Anonyymi
Kun kuljettaja aloittaa tulevaisuudessa työvuoron alkaa ohjelma valvoa ja laskea työaikaa. Ei luulisi olevan vaikea toteuttaa. Myös kyydin odottaminen on työaikaa. Työaikalaki §
- Anonyymi
Mistä rahat 10 tunnin työajalle jos kyydin maksajia on ollut vaan 4 tunnin ajalta?
- Anonyymi
Tuleeko kenellekään muulle mieleen taksialan käytännöt alla olevasta linkistä avautuvasta artikkelista, jossa kerrotaan ruokalähettialan liiketoiminnasta?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d4885738-873b-4b53-b0ca-53c850e506e7
Mitä tekee KKV (Kilpailu ja Kuluttajavirasto)? Vastustaa mittareita takseihin, jotta harmaa talous voisi taksialalla kukoistaa ja asiakkaat saada halpoja kyytejä vaikka sitten lakia rikkoen alipalkattujen kuljettajien terveyden kustannuksella, kuten ruokalähettitoiminnassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486429Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965976Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215537Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214283Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433533Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2692484- 1372333