Abci Kiikoinen

Eipä tee mieli poiketa Kiikoisten Abcille koska sama äijäkööri likaisissa ryysyissään, päivästä toiseen kyttäävät maksavia asiakkaita.
10589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ulkotyöläisen vaatteet ja työnaikainen siisteystaso ei tietenkään ole yhtä korkealla, kuin kiertävien kauppamatkustajien ja konttoristien yms.

Mutta pitääkö toisten ihmisten työvaatteista ja muista asusteista kenenkään mennä huomauttelemaan ja nettiin nyrpistelemään?
Ei sekään kovin suurta asiallista käytöstä tai sivistystä osoita semmoinen.

Äänestä
  • Paitsi että nämä kyylääjät eivät ole työelämässä.

    Äänestä

  • No mitä se siihen vaikuttaa, onko työelämässä vai ei? Jos on samanlaiset kamppeet päällä, toinen on töissä ja toinen on eläkeläinen, niin sinäkö päätät halveksua vain sitä eläkeläistä?

    Eläkeläiset ovat 65..105 vuoden ikäistä porukkaa. Ei niitä niin kovin kovasti pitäisi kenenkään kadehtia tai väheksyä. Ovat oman työsarkansa tehneet, ja raihnaisina tulevat kahvia juomaan ABC:lle.

    Antaa porukan juoda ne kahvinsa, ja kukin muu keskittyköön omaan elämäänsä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    No mitä se siihen vaikuttaa, onko työelämässä vai ei? Jos on samanlaiset kamppeet päällä, toinen on töissä ja toinen on eläkeläinen, niin sinäkö päätät halveksua vain sitä eläkeläistä?

    Eläkeläiset ovat 65..105 vuoden ikäistä porukkaa. Ei niitä niin kovin kovasti pitäisi kenenkään kadehtia tai väheksyä. Ovat oman työsarkansa tehneet, ja raihnaisina tulevat kahvia juomaan ABC:lle.

    Antaa porukan juoda ne kahvinsa, ja kukin muu keskittyköön omaan elämäänsä.

    Kahvikuppi ei tässä maassa mitään yritystä pelasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Paitsi että nämä kyylääjät eivät ole työelämässä.

    Älä kyylää niitä. Elä elämääsi ja anna muiden ihmisten olla rauhassa.

    Äänestä

Aika moni huoltoasema on mennyt esim. Pohjanmaalla kiinni. Ilmajoelta on yksi tapaus viime ajalta. Siellä oli aina parlamentti kokoontunut. Kahvikuppi joka ihmiselle seurueessa ja pelattiin koko loppuilta korttipelejä tai jaariteltiin niitä näitä. Ei tuollaisella kulutuksella mikään liikepaikka kannata. Samoin jos tullaan tietokoneen kanssa tekemään etätyötä. Tukekaa paikallista huoltoasemaa kunnolla.

Äänestä

Teboileilla varmaan niitä köriläitä ollut paljon kun bensiinin jakelukin niille lopetettiin.

Äänestä

Miten työssäkäyvä ehtii kyttään kiikoisten huoltoasemaa, taitaa olla laiskanpulskea ruskeenreijän ritari joka ei työmaalla viihdy.

Äänestä

Puheenaiheet ja tapahtumat vähisä nin tarvii siellä tiirata että kuka ostaa mimmosenki munki.

Äänestä

"Kahvikuppi joka ihmiselle seurueessa ja pelattiin koko loppuilta
korttipelejä tai jaariteltiin niitä näitä. Tukekaa paikallista huoltoasemaa
kunnolla."

Ohi kulkevalta valtatieltä ne bensiksen ja kahvilan asiakkaat tulevat, eikä lähitaloista.

Huoltoasemien lähitienoilla harvoin on niin kulutuskykyistä porukkaa, että suuri osa heistä kävisi perheineen 2...3 kertaa viikossa syömässä täydet sapuskat bensiksellä.

Todella harvoin paikalliset pystyvät kahvila-bensistä pelastamaan, vaikka hiukan lisäisivätkin kalliimman paakelsin ostoa sen kahvikuppinsa ohessa. Monet ABC-tyypin asemat vaan sulkee tai menee nyt nurin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eipä tee mieli poiketa Kiikoisten Abcille koska sama äijäkööri likaisissa ryysyissään, päivästä toiseen kyttäävät maksavia asiakkaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu