2019-2025 hallituksen velkahanjako näkyy nyt täydellä voimalla. Hallituksen on leikattava kaikesta

Anonyymi-ap

2019-2023 hallituksen holtiton lainarahanjako näkyy nyt täydellä voimalla. Suomen ottamia lyhytaikaisia 0% lähes 0% korkoisia lainoja erääntyy maksettavaksi, ja niiden tilalle on otettava uusia, korkeampikorkoinen lainoja ja lisäksi hallitus maksaa kohonneita korkokuluja kaikista lainoista. Valtionvelka kasvoi 2019 106miljardista 2023 156miljardiin, eli 50MILJARDIA!!!!!

Hallitus on pakotettu leikkaamaan muun muassa työttömyysturvaa, yleistä asumistukea, sekä toimeentulotukea, jotka muodostavat yhden suurimmista menoista valtiontaloudessa.

Mitä korkeampi on yleinen asumituki, sen korkeammat ovat vuokrat!!! eli käynyt samoin kuin yksityisen kela-korvauksen kanssa.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kyllä pidä paikkaansa. Marinin hallituksen lopettaessa Bkt/velka suhde oli 59% eli oikein hyvällä tasolla.

      Tämä hallitus ryhtyi leikkaamaan ja näin sai tehtyä massatyöttömyyden!

      Koska Palveluyhteiskunta on niin työllistävä 70% työvoimasta, leikkaukset osuvat yrityksiin.

      Kuka uskoo, että työttömyydellä Suomi velkoja hoitaa???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe