Olen tehnyt kotiolutta 35 vuotta enimmäkseen Coopers-lager uutteesta ja onnistunut aina. Nyt Tokmannista oli kyseinen tuote loppunut ja oli piti ostaa Finlandia-uutetta. Tein ohjeen mukaan ja nyt on 2 vrk kulunut eikä satsi käy. Joskus kannen tiiviste on vuotanut, ts vesilukko ei pulputa, mutta olut käy silti. Sen huomaa siitä, että käyvän mäskin haju tulee ulos. Nyt ei pulputa eikä haise.
Ohjeessa sanottiin, että hiivan voi herätellä ottamalla 2 desiä mäskiä lasiin ja lisätä hiivan siihen puoleksi tunniksi ja kaataa se sitten käymisastiaan. Tein näin, vaikka Coopersin kanssa olen lisännyt sen suoraan mäskin sekaan. Lämpötila ei ollut liian kuuma hiivaa lisätessä. Ympäristön lämpötila oli 20. Ei käy.
Kotiolut ei käy
Anonyymi-ap
2
100
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kiinnosta alkoholistien ongelmat.
- Anonyymi
Ongelmana oli sittenkin liian alhainen lämpötila. Pari astetta lisää, niin jopas lähti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835354
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744709Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314660Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3692101- 951723
- 991607
- 2571507
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571032- 2001011