Vihreä liitto vihaa maanpuolustusta?

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20189823

Kerrankin kurssi, joka ei vaikuta olevan pilattu feminismillä. Kyseessä Venäjän turvallisuus- ja sotilaspolitiikkaa käsittelevä kurssi. Kuitenkin termistössä vilisee hieman trendikkäitä muotisanoja, kuten toiseuttaminen, turvallistaminen ja *rumpujen pärinää* ilmastonmuutos.”

Näin Kinnunen kirjoitti Facebookissa muutamia vuosia sitten. Helsingin yliopistossa Kinnusen maailmankuva törmäsi nyky-yliopiston todellisuuteen.

Omaa paikkaa valtiotieteen opiskelijana ei oikein löytynyt.

”Islamilaiseen terrorismiin ja vierastaistelijoihin liittyen oli muutama laadukas luento, mutta sitten jatkui musliminaisten voimaannuttaminen ja burkhan käytön valkopesu. Populismia ja nationalismia tietysti kauhistellaan läpi kurssin.”

– Valtiotieteen opintojen jatkaminen ei ole Top 100 -listalla, Kinnunen sanoo nyt.

Sotahistoriaa harrastava Kinnunen hakeutui kadettikouluun. Siellä asiat eivät olleet turhan monimutkaisia. Varusmiesten kouluttajana hän löysi itsestään motivaatiopuhujan, joka nostattaa maanpuolustushenkeä.

– Ehkä sain jonkun ajattelemaan, miten koulutukseen kannattaa suhtautua. Oli palkitsevaa nähdä varusmiesten kehityskaari.

Sotilasmaailmassa häntä viehättävät selkeys, yksinkertaisuus ja jaarittelun puute. Ei ole epäselvää, kuka johtaa ketä, eikä asioita pilata tyhjänpäiväisillä selvityksillä ja jahkaamisella.

Kuulostaa aika erilaiselta kuin kompromissien hakeminen politiikassa.

– En turhaudu, kun puhutaan asioista. Mutta politiikassa jotkut rakastavat turhan paljon omaa ääntään.

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persutyyliin on varmaan myös homo. Näyttääkin siltä.

      • Anonyymi

        *
        - MYRKYN-Vihreä puolue - VIHAA - Eläkeläisiä - !

        - - - - MYRKYN-Vihreä Harjanne on -

        - - - - HUUTANUT- jo vuosia -VIHAANSA- Eläkeläisiä Kohtaan -

        *


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        *
        - MYRKYN-Vihreä puolue - VIHAA - Eläkeläisiä - !

        - - - - MYRKYN-Vihreä Harjanne on -

        - - - - HUUTANUT- jo vuosia -VIHAANSA- Eläkeläisiä Kohtaan -

        *

        Oulun hullu huutelee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oulun hullu huutelee.

        Latekoe? nejkeri


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Latekoe? nejkeri

        Ei. Kyllä tuossa on mt-ongelmainen persu asialla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5520
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3408
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3299
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2477
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      56
      2354
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1887
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1705
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1106
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1092
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      100
      957
    Aihe