Siis mitäää. Ketä kiinnostaa jotkut Daciat? Marginaalimerkki, halpuutettu ja heikkotekoinen auto. Ostaa kerralla kunnon auton niin ei tarvitse kärvistellä. Mietteitä. Kommentteja.
Ketä kiinnostaa Daciat??
20
354
Vastaukset
- Anonyymi
Ketä kiinnostaa Daciat? Sinua, koska kyselet joka päivä mietteitä, kommentteja.
- Anonyymi
Dacia on kyselyn perusteella jokseenkin kärjessä vähävikaisuudessa. Heti Toyotan jälkeen kakkosena.
- Anonyymi
Katsastustilastojen ja kestotestien perusteella dacia on häntäpäässä ja toyota kiikkuu aina top vitosessa useammalla eri mallilla. Mistä kyselystä puhut? Naapurin Teppo kertoi?
- Anonyymi
Dacia on ainakin ikääntyessään varsinainen kauhujen auto. Kannattaa kiertää kaukaa. Niin kauan kun takuuajalla ajelee, niin mik jottei
- Anonyymi
Dacia Sandero kilpailee Renault Clion kanssa Euroopan eniten myydyn mallin tittelistä. Myös Dacian täyssähköä myydään enemmän kuin Toyotan täyssähköjä.
- Anonyymi
Karvakäsille kelpaa vaikka minkälaiset autot. Näemmä suomalaisille vanhuksille myös. Ei näitä dacioita kukaan järki ihminen osta.
- Anonyymi
Avaaja on tyypillinen autoista innostunut amispoika.
- Anonyymi
Iäkäs yksinäinen mies
- Anonyymi
Tai autoista haaveileva peräkamarinpoika.
- Anonyymi
Tästä ei kannata jauhaa!
Jokainen hankkii itselleen juuri sellaisen juuri kulkupelin, jonka pitkällä aika-
välillä kykenee ajokuntoisena pitämään.
Tässä ei siis riitä se, että nipin napin auton saa autoliikkeen kynnyksen yli
työnnetyksi, koska pöydälle jää yleensä vain rahoitusyhtiön lappuja.
Minullakin oli 2105 suoraan pakasta ostettuna vv. 1982 - 84, jolla ajoin
1 1/2 v. 36.000 km.
Kokoonpanon puutteita korjattiin kyllä ensimmäisenä syksynä takuun
piikkiin.
Ostin sen kolmellakympillä (mk) ja myin kahdellakympillä. Rahallisesti ei
suuri tiputus, mutta prosenteissa laskettuna se 1/3.
Käytiin rohkeasti uudella autolla perheen kanssa v. 1983 kiertämässä Rie-
mukaari Pariisissa.
Alkumatkan teimme rahtilaivassa Hollantiin.
Totuuden nimessä on mainittava, että Saksan moottoriteillä auto oli vähän
tientukkona, koska silläkään ei aivan koko aikaa raaskinut lintta tiskissa ajaa.
Seuraava auto oli sitten uudehko Ascona, jota kotipihassa Espoossa jaksettiin ihmetellä, että "oletteko kenties saaneet lottovoiton"?!
Aikansa kutakin.- Anonyymi
Minkähänlaisia autoja on vuonna 2105 ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkähänlaisia autoja on vuonna 2105 ?
Jos ymmärtää noin väärin, kuten edellinen - eikä se ole vitsi - hänen kannattaa
ennen tänne kirjoittamistaan tutustua automerkkeihin ja niissä käytössä ollei-
siin mallinumeroihin edes vähän paremmin!
Viisi yli ysillä -2105 - tarkoitetaan harrastajapireissä kaikkia 1200 - 1300 cm3
toisen polven Ladan korimalleja. Perus-Lada oli 2101.
Tällä palstalla ei tosin ole mahdollista käyttää hiemankaan arvoituksellisempia
ilmaisuja, sillä lukijoiden tietotaito on selvästi liian alhaisella tasolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkähänlaisia autoja on vuonna 2105 ?
Lada 2105 lienee melko tuntematon nykyajan pullamössö kersoille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lada 2105 lienee melko tuntematon nykyajan pullamössö kersoille.
Minulla oli eräs sellainen 2105, kun nuorena asuntovelkaisena tarvitsin kulkupeliä. Se oli se 1,3 koneinen, jossa oli hihnaveroinen jakopää. Hampaathan siitä kerran minullakin irtosi, mutta hihnan vaihto oli helppo, eikä siitä tullut kuin henkisiä kolhuja. Uudella hihnalla kone kävi kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Se oli ns. vapaastipyörivä kone.
- Anonyymi
Jutun aloittajalle vain että päivitä tietojasi uudelleen ennenkuin jauhat tuota. Minulla oli MCV joka oli kulkenut 486000km ennen kuin yksi tuli parkkipaikalta kylkeen ja romutus "lunastukseen " Alkuperäistä vielä oli iskarit,jouset,moottori,korin joka osa ,starttimoottori,laturi,vaihteisto,vetoakselit,syyläri,lämppärin kenno,lämppärin puhallin. Sitten kuluvat osat. Etupään nivelet vaatii korjauksia 100000-130000km välein, rataslaakereita meni 4kpl. AC ei enää toiminut 280000km jälkeen kunnolla,pakoputki katalysaattorin jälkimmäiset osat,pensapumppu tankin sisälle,jarrulevyt ja hihnat taka 2x ja yksi polttoaine suihku vaihdoin. Muuten toimintavarma ja vähäruosteinen auto, Rombat akkukin kesti 8vuotta. Ylei sana autosta että vielä tarpeeksi hyvä ajettava ,,,todellakin . Täällä ei ole monta joka on Daciaa testannut kuin minä enkä anna minkäänlaista ihmisarvoa moisille turvansoittajille, menkää siitä eestä tekemään jotain oikein !!
- Anonyymi
Mainoksessa möreä ääninen Pertti sanoo että koirat haukkuu, Dacia kulkee
- Anonyymi
Miehekäs möreä ääni sen auton myy vanhalle jäärälle. Uskottelee sitten vielä itselleen että hyvä ostos tuli tehtyä.
- Anonyymi
Ainoastaan maavaran takia voisin dasian maasturin ottaa... tai ehkä en sittenkään.
- Anonyymi
Sinulle resupekka ei autoja eikä Daciaa myydä. Tiedät kyllä miksi!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1332299Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n622227Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501895EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt661586Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971451- 941427
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1111299Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311190Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 691040